CrystalDiskInfo'da Total NAND Writes ve Total Host Writes değerleri farklı

PossibleTurco

Kilopat
Makaleler
34
1613990877425.png

Arkadaşlar, bugün CrystalDiskInfo ile SSD'ye ne kadar veri yazdığıma bir bakayım dedim ama anlamadım. Şimdi Total Host Writes'a göre 733 GB veri yazılmış. Ama Total NAND Writes'a göre de 904 GB veri yazılmış. Şimdi hangisi doğru hangisi yanlış? Ve bu değerler neden farklı? Seagate'in kendi SSD uygulaması da 733 GB veri yazıldığını söylüyor. Birisi bana açıklayabilir mi? Total NAND Writes kısmında neden 200 GB daha fazla gözüküyor?
@hakan yaeger Hocam siz bilirsiniz. Neden böyle gözüküyor?

Son düzenleme:
SSD'lerde verilerin üzerine tekrar yazılamaz. Dahası, her bir hücrenin içindeki veriler ayrı ayrı silinmiyor. Dolayısıyla bir page'deki bir veriyi güncellemek için bütün page'i alıp, içindeki bir veriyi güncelleyerek tekrar yazmak gerekiyor.

Bu gibi işlemlerden dolayı SSD'lerde yazılmaya çalışılan veri ile (Total Host Writes), gerçekte hücrelere yazılan veri (Total NAND Writes) farklıdır. Buna Write Amplification denir, Total NAND Writes'ın Total Host Writes'a bölümüyle ulaşılan bu büyütme miktarına da Write Amplification Factor denir.

T.R.I.M. ya da GC işlemine ihtiyaç duyulmasının sebebi bu. Hücrelerin dolu kalması, yazma esnasında o page'in tamamının güncellenmesini gerektirebileceğinden yavaşlamaya sebep olabilir. Bu tarz özellikler ile gereksiz veriler hücrelerden siliniyor.

Over Provisioning gibi özelliklerin temelinde de bunun gibi nedenler yatıyor.

Kısacası gayet doğal.

SSD'lerde verilerin üzerine tekrar yazılamaz. Dahası, her bir hücrenin içindeki veriler ayrı ayrı silinmiyor. Dolayısıyla bir page'deki bir veriyi güncellemek için bütün page'i alıp, içindeki bir veriyi güncelleyerek tekrar yazmak gerekiyor.

Bu gibi işlemlerden dolayı SSD'lerde yazılmaya çalışılan veri ile (Total Host Writes), gerçekte hücrelere yazılan veri (Total NAND Writes) farklıdır. Buna Write Amplification denir, Total NAND Writes'ın Total Host Writes'a bölümüyle ulaşılan bu büyütme miktarına da Write Amplification Factor denir.

T.R.I.M. ya da GC işlemine ihtiyaç duyulmasının sebebi bu. Hücrelerin dolu kalması, yazma esnasında o page'in tamamının güncellenmesini gerektirebileceğinden yavaşlamaya sebep olabilir. Bu tarz özellikler ile gereksiz veriler hücrelerden siliniyor.

Over Provisioning gibi özelliklerin temelinde de bunun gibi nedenler yatıyor.

Kısacası gayet doğal.
Bir sorun yok yani değil mi hocam? Endişelenmemize gerek yok.

Bir sorun yok yani değil mi hocam? Endişelenmemize gerek yok.
Dediğim gibi, SSD'lerin yapısı gereği her ne kadar istenmese de bu durum oluşur. Bir problem yok.

İngilizce ama daha fazla bilgi almak isteyen olursa inceleyebilirsiniz:

Bu dokümanda Samsung WA ve WAF konusuna değinmiş:

Over Provisioning:

Samsung'u bu konuda çok takdir ediyorum açıkçası, bu tarz bilgileri açıkça ve oldukça açıklayıcı bir biçimde sunuyorlar, onların dokümanlarından öğrendiğim çok şey oldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı