CS:GO aim geliştirmek için ne yapılmalı?

Tek mermi ile öldürmekten bahsetmiyorum. Geri tepme kontrolünün aşağıdan yukarıya değil, yukarıdan aşağıya doğru yapılması her zaman daha fazla can alıcıdır. Açıkçası bunu yapan ilk sizi gördüm.

Ben Vallaha öyle yapıyorum iyi de yapıyorum. Sizin söylediğiniz şekilde yapılması en doğru olanı olabilir bilmiyorum. Dediğim gibi 300 saatlik bir geçmişim var en fazla.

Bir çok e-Sporcu tanırım ve takip ederim. Bir kesimi kafa çalışırken, bir kesimi ise kafa hizasından aşağıya doğru aim çalışır.

Steam Atölyeden CS:GO için farklı AIM haritaları indirerek, çalışabilirsin. Ayrıca, AimBooster vb. siteler var buradan da çalışabilirsin. Arkadaşların da bahsettiği gibi spray kontrölünü geliştirmen ve farklı silah türlerininin de buna göre nasıl kontrol edileceğini öğrenmen iyi olacaktır. Turnuva maçlarını veya CS:GO içerisinden global düzeydeki maçlardan oyuncuları takip ederek, genelde crosshair'i nerede tuttuklarına ve nasıl hareket ettiklerine de dikkat etmeni öneririm. Dağınık hareket ederek ilerlemekte AIM almayı zorlaştırır.​

1600 saati olan birsi olarak konuşuyorum herşey aim değil. Taktiğin,takım oyunun ve refkleslerinde iyi oynamana katkı sağlacayak etkenler,bence her rekabetçi girmeden önce bir ölüm maçı at ardından Steam Atölyesi :: Aim Botz - Training bu mapte genelde one tap olmak üzere çalış onun dışında bol bol surf,aim,bunny gibi modlu serverlerde oyunlar oyna,spray öğren ve geliştir en işine yarayacak şeydir uzaktaki adama tek tek yakındaki adama spray atman çok önemli aklıma gelmişken bu mapide veriyim Steam Workshop :: bananagaming_course burda çalışarak iyice hırslanabilirsin.Çoğu kişinin dediği şeyleri tekrar ettim ama neyse.Gerisini zaman halledecektir.

Ekleme:Spray'e kafadan başlamanı tavsiye ederim ilk mermi kafaya giderse direkt ölür normladen daha hızlı aşağı çekmen gerekebilir mouseyi.

Son düzenleme:
Bu oyunu 2014 den beri 4-5 saate yakın oynayan biri olarak sana Glaxy i önerebilirim. ''Glaxy - CS:GO Rehberi'' diye aratır isen 9 video serisi halinde bir rehber göreceksin . Bunları baştan sona dikkatle izlemeni öneririm. Şayet zamanın da Global Elit'e giden yolda bu rehberlerin birçok yardımı olmuştu. Glaxy dışında aklıma gelen başka bir isimde Cemre Aksoy . Onun da içerikleri kaliteli. Eğer kendini kişisel olarak geliştirmek istiyorsan bakmanı öneririm.

Crosshair: Nişangah
Aim: Atış isabet yeteneği
Recoil: Geri tepme

Arkadaşa aynen katılıyorum. 2.5K CS:GO oynamışlığım var. LEM ile SUPREME arasında gidip geliyorum. Bahsettiğim konu AK47- M4 - Galil - Famas silahları için geçerli. Naçizane fikirlerimi maddeler olarak yazıyorum:

-Aim paniği olarak adlandırdığım bir olay var benim. Bence en dikkat edilmesi gereken olay. Alt rütbelerde iken rakibi gördükleri gibi sıkmaya başlıyorlar. Bu yanlış. (Üst rütbeler için değil bu arada onu söyleyeyim.) Rakibi gördüğün gibi sıkmaya başlama nişangahının adamın üstünde olduğuna emin ol ve ondan sonra sıkmaya başla. Karşıda ki rakibin de seni gördüğü gibi sıkmaya başlayacaktır. Nişangahın adamın üstüne gelene kadar '0' ile '2' arasın da mermi yiyeceksin. Önemli değil. En fazla yarım canın gidecek ama isabetli atışların ile o seni öldürmeden seni onu öldüre bileceksin. Bunun yanın da bu dediklerimi yaparken konum tazeleme yapmayı unutma. Rakibinin sana gelen mermilerini engellemek adına. Yani olduğu yerde yere çöküp bir şarjör mermi atma. Ortalama kendi attığın 3 veya 4 mermi de bir sağa veya sola çok az miktar da açıl. Bunu oturttuktan sonra diğer maddeye geçiyorum.

- Yukarıda belirttiğim sistem aynı devam ediyor bu sefer tek farkla nişangahı adamın üzerine değil kafa hizasına denk getirmeye çalış. Bir veya ikişer mermili atışlar yap. Bu atışlar acele değil seri olsun. Yani atışlar arasında 1 veya 1.5 saniye oynamalı. Daha seri atayım diyorsan silah tekli atışa değil Spray olayına gider. (Bunu açıklayacağım.) Yine arada bir sağa veya sola kaç.
-Geldik bir üst seviye. Ben Recoil değil geri tepme olarak söylüyorum ve bu şekilde anlatacağım. Geri tepme ile ilgi YouTube'da bir sürü video var. Bunları yine de izle ama bir çoğu doğru olmasına rağmen eksik. Eksik olan kısım şu. AK-47'den gidelim. 30 mermisi var ve videolarda 30 mermiyi nasıl geri tepmeyi aza indirerek aynı noktaya denk getireceğin anlatılıyor ancak 30 mermiyi tek bir spray ile atabileceğin bir çatışmaya girmek çok zor. En basit mantık tüm tüfeklerin geri tepme paterni önce yukarı doğru gidiyor. Yani yapman gereken en fazla 6'lı atışlar ile spray yapıp yer değişikliği ile spray tazeleme. Dediklerim üzerinde yeterli çalışmayı gösterirsen zaten kafa nişangahı olay oturur ve 4'den fazla mermi atışına ihtiyacın olmaz.

-Oto hafıza veya kas hafızası olayı var. Bunu da kendi lehine çevirmelisin. Karşıdaki adamın seni beklemediği yerde olmak olarak açıklanabilir. Mecburi durumlar hariç. Biraz kafa karıştırmış olabilirim ama örnekle açıklayınca oturacak. En meşhur harita olan Dust2 üzerinden örnek vereceğim. CT tarafındasın uzun tutuyorsun köşeden. Uzun kapılardan çıkan adamın sana çıkar çıkmaz hasar vermesine "aaaa hile hile hile" demeye gerek yok. Zaten adamın ilk kontrol edeceği bölgede duruyorsun. Köşeden değil de biraz daha soldan uzun kapılar kontrol edebilirsin. Bir örnek daha vereyim. Bu sefer T tarafındasın kısadan (Short) orta (Mid) kapılarına bakıyorsun; Orta bakan CT senin kısada olduğunu gördü sana sıktı sende ona karşılık verdin ve CT B tarafına doğru uzaklaştı. Şimdi durum şu. CT tekrar çıktığında ilk bakacağı yer seni en son gördüğü yer olacaktır. Sende hala orada bekliyorsan ölmeyi kafaya koymuşsun demektir. CT B tarafına açıldığında yapacağın şey yerini değiştirmek. Söz gelimi kısa kutuları (XBox) altında adamın tekar çıkmasını bekleyebilirsin. Adam senin olduğun yere değil önceki bulunduğun yere bakarak çıkacak ve ilk atışı sen yapmış olacaksın.

-Hep aynı taktikleri kullanma. Kendi yaptıklarımdan örnek vereyim. CT tarafında kendimi hızlı kısaya attırırım ve ortadan kısaya bakacak kısmı kapayacak şekilde sis atarım ve duraklamadan alt tünele el bombası atarım ve sis arkası beklerim. Genelde T tarafındakiler bu sisin kendileri tarafından atıldığını düşünerek içine girerler. Ancak sisden çıkarken ilk sisten çıkan değil sise bakan adamı görür bu sayede iki üç kişi düşürürüm. Bir sonraki el yine kısaya gider sis atar ve A'ya geri dönerim. Beklemeye gerek yok adamlar zaten senin sisin arkasında olduğunu düşünerek gelmeyecekler.

-Alt rütbelerde gördüğüm bir sıkıntı da nişangahı yere tutarak gitme. Nişangah her zaman adamın çıkacağı yere doğru kafa hizasında tutulmalı. Adam yerin içinden çıkacak hali olmadığına göre niye yere tutulur hiç anlamadım. Adamı gördüğünde nişangahı getirmek için yerden havaya kaldıracaksın sağa veya sola hizalayacaksın çok zor iş. Kolay ve doğru olanı yapın. :)

-Ben AK47 veya M4 gibi silahlar ile oynayamıyorum diyerek P90'a yönelmeyin. Çalışmanızın meyvesini bir zaman sonra almaya başlayacaksın.

-Gelişmek için profesyonel maçları kesinlikle izleme. Genelde herkes izle der ama ben izleme diyorum. Orada 5 kişilik takım halinde belirli bir strateji üzerine oynanıyor. Bazen takımdan bir kişinin ölmesi bile taktik gereği olabiliyor. Bir oyuncu AK47 alabilecekken sadece tabanca çekip parasının tamamına bomba çekip destek pozisyonuna geçebilir. Karışık biraz neyse bir şeyler öğrenmek için izlemeyin siz. :) Profesyonel oyuncuların bireysel Twitch benzeri yayınları belki izlenebilir.

-Bol bol ölüm maçı veya sadece kafadan vurduğunda rakibini öldürebildiğin topluluk sunucusu ölüm maçlarına gir.

-AIM haritası pek tavsiye etmiyorum. Karşında hareketli Bot olsa bile hareketleri mekanik. Rastgele gezen noktalar filan da var ama ne biliyim bana gerçekçi gelmiyor. Hareketler mekanik ve tahmin edilebilir. Mesela aniden yere çöken veya kalkan Bot yok. 'Shoulder Pick' (Türkçesi ne bilmiyorum. Omuz çekme veya gösterme diyen var, Yalancı giriş, Kandırmacı giriş vs.) atan Bot yok. Gelişmeye muhakkak katkısı oluyordur ancak ben çevrim içi daha çok gelişeceğini düşünüyorum.

-Nişangah ayarları kişiye özeldir. İnternet üzerinden bulabileceğin gerekli kodlar ile istediğin şekilde ayarlayabilirsin. Görüntü kalitesinden ödün verip FPS artışı sağlamanı tavsiye ederim. Özellikle monitör, fare ve İnternet bağlantının da iyi olması oyuna etki edecektir.

Biraz uzun oldu ama kendini geliştirme ve oyun mantığının kavranması adına bir umarım faydası olmuştur. Sonuç olarak emek olmadan yemek olmaz.

Bu oyun emek gerektirir, eger gercekten basarili olmak istiyorsan sana yardim edebilirim. Ama bu oyuna oyun gozuyle bakiyorsan sadece eglenmene bak.

Son düzenleyen: Moderatör:
CS:GO'ya başlayalı kısa bir süre oldu ancak oyunu oynayan arkadaşların aiminin benimkinden çok farklı olduğunu görüyorum ve bunun sebebini merak ediyorum.
Çok fazla oynadıkları için midir yoksa CFG ile alakalı mıdır?
Aimi geliştirmek için ne yapmam gerekiyor?
Teşekkürler.
İlk başta bir deagle alıp hs atmaya çalışma. Tüm silahlar ile oynamaya çalış. Ayriyetten aim geliştirmek için haritalar mevcut ama bence daha önemlisi refleksler.

Bazı haritalarda nereden düşman çıkabilir bunları ayarlayıp önüne sunuyor. Prefire practice diye geçiyor. Tavsiyem Dust 2, Mirage ve Cache haritalarıdır. Dust 2 Prefire Practice yazarak rahatça ulaşabilirsin.

Sprayler kolaydır ve çok önemlidir. Spray practice haritalarını indir ve pratik yapmaya başla. İlk başlarda çok uzakta olan düşmanlara spray atmaya çalışma tek tek sıkarak öldür. Geliştiğini göreceksin zaten yeterince gelişince uzakta olan düşmanlara tek tek sıkmak yerine spraye başlayacaksın.

Eğer ciddi anlamda gelişmek istiyorsan oyunu hergün 3 4 saat oyna. Her maçtan önce pratik haritalarına gir. Hiçbir zaman tek başına girme. 5 arkadaşınla girmek kazanma oranını ve oynayışını çok etkiler. Ve en önemlisi oyuna adapte ol. Oyunu yaşa.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı