CS:GO FPS Yarı yarıya düştü

Murat Karahan

Decapat
Merhaba W10 geçiş yaptım ve CS:GO oynarken 2DK sonra FPS yarıya düşüyor. PC temizledim yeni termal macun sürdüm tüm sürücüler güncel, W10 tüm ayarları yaptım aklıma başka hiçbir şey gelmiyor.

Açıklaman çok kısıtlı. Oyun oynarken her sahnede aynı kare sayısını elde edemeyebilirsin. Ayriyeten sistemin Windows 10 için yetersiz olabilir. Arka planda çalışan uygulamalar, hali hazırda yavaş olan sistemine yük bindirirse düşük FPS kaçınılmaz :) . Ayrıntı ver.

Bu tarz konularda ;

1) Sistem belirt.
2) Görsel ekleyebilirsen ekle.
3) Sorunu ayrıntılı anlat.
4) Bunları bizim sormamızı beklemeyin...

Açıklaman çok kısıtlı. Oyun oynarken her sahnede aynı kare sayısını elde edemeyebilirsin. Ayriyeten sistemin Windows 10 için yetersiz olabilir. Arka planda çalışan uygulamalar, hali hazırda yavaş olan sistemine yük bindirirse düşük FPS kaçınılmaz :) . Ayrıntı ver.

Bu tarz konularda ;

1) Sistem belirt.
2) Görsel ekleyebilirsen ekle.
3) Sorunu ayrıntılı anlat.
4) Bunları bizim sormamızı beklemeyin...
Konuyu 6. kez açıyorum. Artık baktım insanlar detaylardan anlamıyor, bende üstün körü açıklıyorum. 1: İ5 5200U AMD R5 M330 8GB RAM sistemim oyun için yeterli, dediğim gibi 4 DK sonra kasmaya başlıyor.
2:Görsellik bir durum yok oyunda FPS yarıya iniyor.
3: Aslında işlemci 2 tane Core park ediyor 4 DK sonra, ben 2 Core ile oyun oynamış oluyorum. Unpark CPU yada Regeditden işlemcinin Core park edmemesi için ayarları yapmama rağmen durum aynı. Core park olunca da Volt düşüyor ve şunu da yeni fark ettim işlemci kullanımı 2 Core park olunca %50 geçemiyor. Çeşitli Windows düzeltme programları kullandım faydası yok, Regedit ayar çektim yine işe yaramadı. BIOS güncel zaten başta belirtiğim gibi Windows tüm ayarları yaptım demişim değil mi? :)
Soğutma bloğunu düzgün takamamış olabilir misin ve sistem özelleklerini yazar mısın?
Laptop kullanıyorum. Sistemi yukarıda belirttim, bloğu düzgün taktığıma eminim.

Dostum açıklama çok basit. "U" ibareli bir işlemci kullanıyorsun. Düşük güç tüketimi ve dolayısıyla frekans kısıtlaması var. Sistemin oyun için değil tahminimce. CS:GO işlemciye yüklenen bir oyun. Bu durumda işlemcin çok kısa sürede yüksek denebilecek ısılara çıkıyor ve frekans düşürüyor. Bunu sana en basit şekilde böyle açıklayabilirim. Bu çözmen gereken bir sorun değil. Öyle olduğunu düşünüyorsan yeni laptop alman gerek :) . Umarım yardımcı olabilmişimdir. İyi forumlar...

Dostum açıklama çok basit. "U" ibareli bir işlemci kullanıyorsun. Düşük güç tüketimi ve dolayısıyla frekans kısıtlaması var. Sistemin oyun için değil tahminimce. CS:GO işlemciye yüklenen bir oyun. Bu durumda işlemcin çok kısa sürede yüksek denebilecek ısılara çıkıyor ve frekans düşürüyor. Bunu sana en basit şekilde böyle açıklayabilirim. Bu çözmen gereken bir sorun değil. Öyle olduğunu düşünüyorsan yeni laptop alman gerek :) . Umarım yardımcı olabilmişimdir. İyi forumlar...
W10 geçiş yaptım diye başladım foruma, W7 iken böyle bir problem yoktu. PC iyi demiyorum zaten ama CS:GO kaldırabilecek güçte.W7 kullanırken işlemcimin 90 derece bile görüp FPS kaybı yaşamadığına şahit olmuşluğum vardır. Format atmak kalıyor oda maalesef yapamıyorum.

Oyun ayarlarım en düşükte, sıkıntı FPS düşük olması değil, FPS 4 DK sonra düşmesi yani başta kasma yok oyunda.
Steam'den CS:GO'ya sağ tıklayıp "Başlatma Seçenekleri" kısmına gelip,

•"-threads çekirdek sayınız" (Örneğin: -threads 8) = İşlemcinizin tüm çekirdeklerinin kullanılmasını sağlayacaktır.
•"-high" = İşlemcinizin CS:GO'ya öncelik vermesini sağlayacaktır.
•Güç Seçenekleri'nden bilgisayarınızın Yüksek Performans Modu'nda olduğundan emin olun.
•Son olarak oyun içi ayarlarda Çoklu Çekirdek Kullanımı'nın aktif olup, Diziüstü Enerji Tasarrufu Modu'nun devre dışı olduğundan emin olun.

Not: "U" ibareli CPU kullanıyorsunuz. Çok performans beklememek lazım. Ancak dediğim yöntemler ile belki bir nebze olsun performans artışı olabilir.

Geri
Yukarı