CS:GO'da 165 Hz monitör ile düşük FPS hissi

İşletim sistemi
Windows 10

The Elite

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği
Arkadaşlar merhaba. Bende bir adet AOC marka 165 Hz monitör var. Monitörün herhangi bir sıkıntısı yok. Ancak kafama takılan bir durum var size sorayım dedim. Öncelikle monitörü Windows ayarlarından 165 Hz ayarladım. Ufo testinde de 165 Hz olduğu görünüyor. Olay şu ki FreeSync Premium'u devre dışı bıraktım bir de öyle denemek için belki daha akıcı gelebilir diye. Ancak monitör ayarlarından adaptive-Sync kapatamıyorum. Radeon ayarlarında FreeSync kapalı olsa bile monitör ayarlarında adaptive-Sync kapalı duruma getirince otomatik açık duruma kendisi geri getiriyor. Bunun dışında Radeon ayarlarından geliştirilmiş senkronizasyon ve Radeon gecikme önlemeyi açtım ve dediğim gibi FreeSync de kapalı. Bu arada monitörün menüsünde bilgi kısmında da "D. Frekans: Adaptive-Sync" yazıyor ne anlama geliyor tam emin değilim ama yazayım dedim. Ben de CS:GO acaba 165 Hz çalışıyor mu diye şüphelendim ve bakayım dedim çünkü oyunu 4:3 (1024x768) oynuyorum ve bazı yerlerde 4:3 yapınca 60 Hz çalışıyor vs. yazmışlar. Konsola "mat_info" yazınca "1024x768@165Hz" yazıyor. Sanırım bu 165 Hz çalıştığını doğruluyor. Ancak oyun içi Steam browser üzerinden ufo testi açtığımda 60 Hz yazıyor. Bu belki Steam browser kaynaklıdır diyerek 165 Hz çalıştığını varsayıyorum. Ayrıca oyunu 60 FPS yaptığımda ciddi bir kasma farkediyorum ve 60 Hz çalışsaydı bunu fark etmezdim diye düşünüyorum çünkü 60 Hz oynuyorsam zaten kaç FPS alırsam alayım maksimum 60 FPS gibi görünecekti yanlış bilmiyorsam. Bu bilgiler doğrultusunda oyunun 165 Hz çalıştığını varsayıyorum. Bu durumda oyunun takılıyormuş hissi vermesi. Sanki FPS düşükmüş gibi hissettiriyor ancak "+graph" açık ve FPS en fazla 160'a kadar düşüyor bazı durumlarda. Ayrıca FPS sınırı belirledim ve FPS 160-170 arası gidip geliyor. Sorun bundan kaynaklı olabilir diye düşünüyorum. FPS sınırını tamamen kaldırmalı mıyım yoksa tam olarak 165'e mi sabitlemeliyim? Yazı biraz uzun oldu farkındayım. Okuyup cevaplayacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Yok fps sınırını kaldırınca 200 altına inmiyor.
Heee o zaman öyle yap tabi ben 144 hz var fps max 300 yapıp oynuyorum min 220 oluyo karmbolde sende öyle kullan gecikme hissediyosan mousun 1 ms olmayabilir mousunu araştır ondan da değilse dp veya hdmi kablosundan olabilir belki kalitesinden. Dene.
Heee o zaman öyle yap tabi ben 144 hz var fps max 300 yapıp oynuyorum min 220 oluyo karmbolde sende öyle kullan gecikme hissediyosan mousun 1 ms olmayabilir mousunu araştır ondan da değilse dp veya hdmi kablosundan olabilir belki kalitesinden. Dene.
1614443430263.png

Benim cs go için olan ayarlarım bunlar olmazsa denersin.
Freesync ayaları değişip tekrar eski haline geliyorsa Oyun bölümünden cs ye sag tıkla kaldır sonra orda ekle var ordan elle cs yi seçerek ekle ayarı tekrar yap.

Geri
Yukarı