CS:GO'da takılmalar

Quarit

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar bu sorunu yaşamaktan dolayı bunaldım. Bu ikinci ve tamamen farklı donanımlara sahip olan sistemim. Bununla birlikte mouse, klavye, kulaklık gibi ekipmanları da sık sık değiştirdim. Monitör olarak da 4 tane farklı model denedim. 2 tanesi 240Hz, bir tanesi 280Hz, bir tanesi 144Hz ve sorun tamamen devam etti.

Bazen ne yapıyorsam bu sorun kendi kendine düzeliyor. Ama artık şunu anladım. Oyun içi çözünürlük değiştirdiğim zaman bu takılmalar gidiyor. Ama işin tuhaf tarafı şu: Benim normal kullandığım çözünürlük çok eskiden 1280x960 idi. Daha sonra uzun zamandır 1024x768 kullandım. Çünkü bu şekilde takılmaları engellemiştim, daha sonra yine devam etti, ve sonra çözünürlüğü bir tık daha düşürerek 800x600 yaparak çözdüm. Geçen gün bilgisayarımda hiçbir değişiklik yapmadığım halde yine kekelemeye başladı. Çözünürlüğü 1024 yaptım ve sorun düzeldi :) kafaya taktım bu sorunu. Hani düzeldi diyorum ama yine de mermilerimin gerektiği kadar hızlı gittiğini düşünmüyorum.

Bazen oluyor ki 0 takılma ve oyun çok akıcı oluyor. Benim için CS:GO neden stabil değil? Şu an ki işlemcim Ryzen 5 5600X. Ekran kartı RX 550. Single RAM kullanıyorum. Monitör 240Hz. RAM'lerden dolayı olacağını düşünmeyin. Sorunum FPS değil. Ayrıca daha önce daha üst seviye ekran kartları + X2 Dual 16 GB RAM kullandım. Bu mikro kekeleme sorunlarını "forums.blurbusters.com" forumunda bakındım.

Az da olsa direkt olarak aynı sorunu yaşayan kullanıcılara rastladım. Hepsi Full sistem değiştirmiş ama yine de aynı sorun devam etmiş. Ve bu sorun için elektrik sorunu olduğunu söylemiş diğer kullanıcılar. Bu mümkün mü? Odam da topraklama hat yoktu, daha sonra yaptırdım ve voltaj değerlerini de ölçüm yaptı eve çağırdım elektrikçi. Her şey normal. Ama bilemiyorum benim kafama da bu sorun bu evde, ama neyde onu bilmiyorum. Bilgisayarlık bir durum değil ama ondan eminim.

Başlatma Seçenekleri: -novid -freq 240 -nojoy -high +mat_queue_mode 2 -tickrate 128 +exec autoexec.cfg -noforcemaccel -noforcemspd -noforcemparms

AMD Radeon Ayarları: FreeSync kapalı. Devamı ekran görüntüsündeki gibi.

CS:GO Görüntü Ayarları Sırasıyla:
Çok Düşük
Düşük
Devre Dışı
Düşük
Orta
Etkin
Etkin
Yok
Devre Dışı
İki Doğrusal Süzme
Devre Dışı
Devre Dışı
Devre Dışı
Otomatik.

(MSAA ayarlarını drop sorununuzu çözdükten sonra deneyebilirsiniz. Çözünürlüğünüzü 1280x960 olarak deneyin. Düzelmez ise 1024x768. Altına indirdikten sonra oyunu oynamanın pek anlamı kalmaz muhtemelen :)
Kalan ekstra Oyun Modu gibi basit ayarları yaptığınızı umuyorum. Sorununuz düzelmez ise, bir program ismi bırakacağım. Program üzerinden verdiğim adımları uyguladıktan sonra tekrar bir deneriz. Umarım sorununuz çözülür.)

13 Amd Driver Settings.png

Bazen oluyor ki 0 takılma ve oyun çok akıcı oluyor. Benim için CS:GO neden stabil değil? Şu an ki işlemcim Ryzen 5 5600X. Ekran kartı RX 550. Single RAM kullanıyorum. Monitör 240Hz. RAM'lerden dolayı olacağını düşünmeyin. Sorunum FPS değil. Ayrıca daha önce daha üst seviye ekran kartları + X2 Dual 16 GB RAM kullandım. Bu mikro kekeleme sorunlarını "forums.blurbusters.com" forumunda bakındım.

Az da olsa direkt olarak aynı sorunu yaşayan kullanıcılara rastladım. Hepsi Full sistem değiştirmiş ama yine de aynı sorun devam etmiş. Ve bu sorun için elektrik sorunu olduğunu söylemiş diğer kullanıcılar. Bu mümkün mü? Odam da topraklama hat yoktu, daha sonra yaptırdım ve voltaj değerlerini de ölçüm yaptı eve çağırdım elektrikçi. Her şey normal. Ama bilemiyorum benim kafama da bu sorun bu evde, ama neyde onu bilmiyorum. Bilgisayarlık bir durum değil ama ondan eminim.

Bu dediğiniz sorunu yaşıyordum ve bende araştırdım. O dediğiniz elektrik, topraklama hat vs. muhabbetlerini gördüğümü hatırlıyorum. Bende sizin gibi 144Hz, ardından 280Hz ve ardından 240Hz monitöre geçtim. Şu an 240Hz BenQ XL2546 kullanıyorum. Fakat ilginçtir ki Valorant oynarken aldığım 200 FPS CS:GO oynarken aldığım sabit +300 FPS'den çok daha akıcı oluyor. Sebebini 3 şeye bağladım.
1- CS:GO oyun motorunun eski olması.
2- Oyun kalitesinin sunuculardan sunucuya göre değişiklik göstermesi.
3- Ağ değerleri yani tickrate, ms, loss.
3'e çok takılı kalmayın ama 1 ve 2'nin etkili olduğunu düşünüyorum. Fark etmişsinizdir ki e-sporcuların çoğu ( CS:GO oynayan) XL2546K modelini kullanıyor. Bir aralar s1mple ASUS PN259QNR modeline geçiş yapmıştı ki 1-2 ay sonra belki daha kısa süre bilmiyorum XL2546K modeline geri döndü. Demek ki 240Hz'den 360Hz'ye geçince CS:GO'da pek verim alamadı. Ama Valorant oynayan oyuncuların birçoğu 360Hz kullanıyor. Oyun yeni, oyun motoru güncel, sunucuları Valve'nin Matchmaking sunucularına göre daha kaliteli, her sunucu 128 tickrate efektler animasyonlar gibi ekstralar olmasına rağmen 200 FPS oynarken bile CS:GO'dan daha akıcı hissediyorum. Fakat yeri geliyor CS:GO'da düz bir map açıyorum Dust II mesela tek başımayım 128 tick ve yağ gibi akıyor oyun. Gerçekten ironik bir durum, bende çözemedim ve araştırmaya devam ediyorum. Umarım siz de sorununuzu çözersiniz, iyi akşamlar iyi forumlar :)

Dosya Ekleri

• 13 Amd Driver Settings.png
    13 Amd Driver Settings.png
    115,9 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleme:
@sweett Dostum öncelikle yardımcı olmaya çalıştığın için teşekkür ederim. CS:GO başlatma seçenekleri inan bana çok daha fazlasını denedim :D Bir işe yaramadı. Oyun içi görüntü ayarlarını da düşük, orta, yüksek, ve karışık kombinasyonlar halinde denedim yine değişen bir şey olmadı. Çözünürlüğü 1280x960 yaptığım zaman görüntü aşırı derece de smooth oluyor, fakat takılma, şu kekeleme olayı bariz şekilde daha fazla olmaya başlıyor. Kısacası çözünürlük düşürdüğüm zaman yüksek olan çözünürlüğe göre daha hızlanıyor :) Bu arada paylaştığın AMD Software ayarlarına ait resim boyutu çok küçük. Hiçbir şey anlaşılmıyor. Tıklayıp açtım görünmüyor, indirdim ama yine küçük boyut. MSI_util programını denedim. ISLC denedim. Bunlara benzer olan tüm programları denedim fakat hiçbir işe yaramadı. LatencyMon Windows gecikme değeri gözlemleyen program ile bakıyorum gecikme süreme, ve muhteşem herşey. Ama görünürde muhteşem olan şey, oyuna girdiğim zaman tam tersi oluyor.
Bu dediğiniz sorunu yaşıyordum ve bende araştırdım. O dediğiniz elektrik, topraklama hat vs. muhabbetlerini gördüğümü hatırlıyorum. Bende sizin gibi 144Hz, ardından 280Hz ve ardından 240Hz monitöre geçtim. Şu an 240Hz BenQ XL2546 kullanıyorum. Fakat ilginçtir ki Valorant oynarken aldığım 200 FPS CS:GO oynarken aldığım sabit +300 FPS'den çok daha akıcı oluyor. Sebebini 3 şeye bağladım.
1- CS:GO oyun motorunun eski olması.
2- Oyun kalitesinin sunuculardan sunucuya göre değişiklik göstermesi.
3- Ağ değerleri yani tickrate, ms, loss.
3'e çok takılı kalmayın ama 1 ve 2'nin etkili olduğunu düşünüyorum. Fark etmişsinizdir ki e-sporcuların çoğu ( CS:GO oynayan) XL2546K modelini kullanıyor. Bir aralar s1mple ASUS PN259QNR modeline geçiş yapmıştı ki 1-2 ay sonra belki daha kısa süre bilmiyorum XL2546K modeline geri döndü. Demek ki 240Hz'den 360Hz'ye geçince CS:GO'da pek verim alamadı. Ama Valorant oynayan oyuncuların birçoğu 360Hz kullanıyor. Oyun yeni, oyun motoru güncel, sunucuları Valve'nin Matchmaking sunucularına göre daha kaliteli, her sunucu 128 tickrate efektler animasyonlar gibi ekstralar olmasına rağmen 200 FPS oynarken bile CS:GO'dan daha akıcı hissediyorum. Fakat yeri geliyor CS:GO'da düz bir map açıyorum Dust II mesela tek başımayım 128 tick ve yağ gibi akıyor oyun. Gerçekten ironik bir durum, bende çözemedim ve araştırmaya devam ediyorum. Umarım siz de sorununuzu çözersiniz, iyi akşamlar iyi forumlar :)

Dostum inan bana CS:GO'da 360Hz monitör kullanılmaz. Neden dersen, en üst düzey donanım olsa bile CS:GO'da %1 low FPS değeri 250-300 FPS arası olur. Bundan dolayı diye düşüyorum. Valorant ise bu konuda daha stabil. Mesela ben bu sistem ile Valorant oyununda genel FPS ve %1 low FPS değeri CS:GO'ya göre daha yüksek alıyorum. Valla ben de kafayı yedim bu sorun yüzünden. Değiştirmediğim donanım ve ekipman kalmadı. Bir ara cidden psikolojim bozulmuştu. Her hafta arkadaşlarıma "sorunu çözdüm kulaklıktanmış" "sorunu çözdüm monitördenmiş" diye yazıyordum ve değiştiriyordum. Kısa süre sonra bir daha kekelemeler başlıyordu xD Artık yıldım. Dediğim gibi ufotest forumunda bu konuyu yaşayan bazı kullanıcılar varmış. Onlarda monitör felan değiştirmiş ama sorun yine de devam etmiş. Bazıları bu yüzden sorunun ev içi elektrikle alakalı olduğunu yazmış. Ben de basit bir elektrikçi çağırmıştım işte voltaj ölçtü fln bir şey yok, herşey normal, dedi. Bu bilgisayarı başka bir eve götürüp denemedim de. Sanırım havalar ısındığı zaman yapmak zorundayım artık. Çünkü yoruldum :D

Son düzenleme:
Process Lasso kullanarak önceliği CS:GO üzerine vermeyi dener misiniz peki? Aklıma da başka bir şey gelmedi maalesef.

Dostum onuda denedim :D Quick CPU felan, yani YouTube'da, forumlarda önerilen tüm herşeyi denedim. Düşün yani komple donanımsal olarak sistemi değiştirdim. Ekipmanlara kadar :) Böyle lanet görmedim. Yani bence sorun elektrik ile alakalı diye düşünüyorum. Çünkü yayıncıları izliyorum mesela... Ya da arkadaşlarıma kullandığı sistemleri soruyorum. Böyle takılmalar yaşamıyorlar. Yani ben neden o'nu bunu denemek zorundayım bunuda anlamıyorum. Ki işede yaramıyor hiçbir şey malesef.

Dostum daha önce Kingston A2000 500GB A1000 240GB Nvme SSD kullandım. Ayrıca Samsung Evo Sata 3 SSD kullandım. Şu an ki Longline marka 128GB Nvme SSD. Ayrıca hızlı olan bir tane yedek harddisk'im var.
Longline çok bilindik bir marka değil kronik sıkıntıları olabilir disk kaynaklı olabileceğini düşünüyorum ben.

Longline çok bilindik bir marka değil kronik sıkıntıları olabilir disk kaynaklı olabileceğini düşünüyorum ben.

Dostum ama daha önce ki mesajlarımda belirttim. Komple sistemi değiştirdim. Ekipmanlara kadar :) Yani daha önce dediğim gibi 2 farklı Kingston Nvme SSD bir tane de Samsung Evo model sata 3 SSD denemiştim. Bu sorunu 1 yıldan fazladır yaşıyorum. Değiştirmediğim hiçbir şey kalmadı. Keşke SSD'lik bir durum olsaydı. Hatta monitör. Ama herşeyi değiştirdim değişen bir şey olmadı bu kekeleme sorunu için...
A2000 veya Samsung EVO kullanırken böyle takılmalar yaşadınız mı?

Aynen :D Eski işlemcim 8600K idi. Yanında RTX 2060 ekran kartı vardı. Yani ilk sorun bu sistem ile başladı. Daha sonra ilk aşamada kulaklık değiştim. Derken ekran kartını sattım, monitör değiştirdim, ve burada tanıdık bir arkadaşımın 240Hz monitör'ünü denedim. İşlemci değiştim. 2 farklı anakart değiştim. Yani kabaca söylemem gerekirse eğer genel sistemi neredeyse 2 defa komple değiştirdim. Ekran kartı olarak mesela RTX 2060'dan sonra sıralıyorum; RTX 2070 Super > 3 tane RX 570 4GB > GTX 1060 3gb > ve son olarak RX 550 2GB

NOT: Bu arada 8600K işlemci kullanırken genel FPS 300 altına düşmemesine rağmen oyunda kekelemelik daha şiddetliydi. Amd Ryzen 5 5600x 8600K'ya göre daha iyi, ama sorun devam etti ve ediyor. Sadece 8600K sisteminde hiçbir şekilde oyundan zevk almıyordum.

Geri
Yukarı