Cübbeliler sokağa çıktı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İçi ürperenler, yılanın başını bulanlar, yürüyüşteki insanları tanıyor gibi olanlar... Binlerce kişi toplanmış yürüyor, adı kutlama veya eylem olsun fark etmez. İki dakikalık videoyu izleyip sanki yürüyüş ve ezan arasında bağlantı varmış gibi göstermeye çalışıp bundan nemalananları dikkate almak son derece gereksiz.

Ezan namaza çağrıdır. O inancın sahipleri için ibadetin saatinin geldiğinin uyarısıdır. Aynı inancı paylaşmayan veya paylaşsa bile ibadeti gerçekleştirme ihtiyacı hissetmeyen insanlar için hayatı durdurma anlamına gelmez doğal olarak. Herkes birbirinin inancına saygı gösterse ortada zaten sıkıntı kalmayacak. Nerede hassasiyet göstereceğimizi bilmeyip her şeye kızıyor ve düşmanlar yaratıyoruz. Birileri bir gün çıkar namaz kılmayı engellemeye çalışırsa o zaman çıkıp eylemini yapar, hakkını ararsın.
Haklısınız, hatamın farkına vardım. Kusura bakmayınız.

Son derece yanlış bir eylem. Bu yapılanların kimi zaman sonra sonucu çok daha kötü olabilir. Ne diyeyim, Allah mantık versin.

Neden içim ürpersin ki? Elhamdülillah bende müslümanım ama başkalarının dinimize yaptığı saygısızlıktan bana ne? O onların ayıbıdır onların günahıdır. Bu beni ilgilendirmez. Koskoca Allah'ın dinini savunmak biz kullara mı düştü?

Elhamdülillah ben de Müslümanım. Yapılan kasıtlı sabote sizi rahatsız etmiyor mu? Bizim dinimizde tabii ki zorlama yoktur. X kişisi farklı bir dine inanıyor diye “sen nasıl olur da o dine inanırsın, müslüman olacaksın” gibi ithamlarda bulunmuyoruz. Ama bu durumda ne yapmış oluyoruz? Saygı göstermiş oluyoruz. Herkes istediğine inanmakta özgür. Bizim dinimize, dinimizin gerektirdiği namaz, ezan kısmına da bu denli kasıtlı protesto yapmaları tamamen SAYGISIZLIKTIR! Oradaki insanlara “neden müslüman değilsiniz?” diyerek yargılayamaz kimse ama İslam dininin yaygın olduğu bir ülkede yaşıyorsanız bu tür konulara saygı duymak, göstermek ZORUNDADIR herkes.

Nasıl ki İstanbul’da da kiliseler vs mevcut bizler gidip onların kendi inançları doğrultusunda toplandıkları zaman kasıtlı olarak yapmıyoruz, saygı duyuyoruz bunlar da onun gibi. Direkt olarak bu dine inanan insanlar yapıyor demiyorum yanlış anlaşılmasın, sadece örnek verdim.

Herkes bu tür konularda kasıtlı provoke veya tahrik edecek şeyler olmadığı sürece saygı duymak zorundadır. Bu yüzden yaptıkları saygısızlık ve Müslümanları da rahatsız edici bir şeydir.

@Maydanoz cübbeliler derken ötekileştirme yapmak istemedim aslında. Halk arasında öyle anıldıkları için başlığa öyle yazdım. Yoksa kime ne başkalarının giydiği kıyafetten.

Erol Mütercimler konusuna gelince bence yanlış düşünüyorsunuz. Altı üstü dolar tahmini tuttu diyorsunuz ama adam bunu kaç yıl önceden tahmin etmiş ve tutmuş, işin o kısmını çok hafife alıyorsunuz. Kaldı ki onu takip edenlerin dolar tahmininden dolayı takip ettiklerini düşünmüyorum. Öyle olsaydı Atilla Yeşilada'yı takip ederlerdi. Dolardan ziyade ülkemizin geleceğini, iç ve dış politikalarımızı ele almasıyla ünlendi bu adam.

Neden içim ürpersin ki? Elhamdülillah bende müslümanım ama başkalarının dinimize yaptığı saygısızlıktan bana ne? O onların ayıbıdır onların günahıdır. Bu beni ilgilendirmez. Koskoca Allah'ın dinini savunmak biz kullara mı düştü?

Erol Mütercimler'i en son 2016'da izlemiştim. Bildiğimiz şeyleri anlatıyor, zaten çok şey anlatıyor birisi de tutuyor illâ ki.

Olayın aslı öyle değil. Orda ezanı değil polisi protesto ediyorlar. Polis kadınların yürümesine izin vermeyip belli bir bölgeye sıkıştırmış. Youtube'de bir ton videosu var. Kadınlar da islikla protesto ederken ezan okunuyor. Bazı aklı evellerde "Din elden gidiyor, ezan protesto ediliyor." diye sokağa fırlamış. Bu ezan dediğin şey gunde 5 vakit okunuyor, beyefendi. Toplumda ki herkesin ezan okundu mu put gibi dikilmesini bekleyemezsin. Ezana göre gidersek kimse iş yapamaz duruma gelir.

Biz de müslümanız. Böyle şeylere gerek yok. Varsayalım sözü geçen yürüyüşte bir iki kendini bilmez aptalca sloganlar attı. Polis sonradan bu provokatörlerin tespit edip gereğini yapar. Ama öyle yapmıyor. Bütün yuruyuste ki herkese Allah ne verdiyse girişiyor. Bu doğru değil. Birkaç kendini bilmezin "Ezan dinecek." dediği için ezanlarin dinecegine inanan da net gerizakalidir. Normal bir ülkede gündem bile olmamasi gereken bir şeyin seçim malzemesinde kullanılıp halkın ikiye bölunmesi. Asıl vatan hainliği budur.

Şu cübbeliler Ezan okunurken Akp seçim şarkısı çalışıyor adlı videoyu izlememiş mi ? Taptıkları Erdoğan ezan okunurken miting yapmıyor muydu? Sustu mu hiç Erdoğan? Geçsinler bunları.

Yürüyüş yapan kadınlara gelince; Oradakilerin %80 i gerizekalı evet gerizekalı. Savundukları idea ile davranışları, taşıdıkları dövizlerin ilgisi yok. Kadınlar Günü, Emekçi kadınlar için. Oradaki gerizekalılar için değil.

Onlara cübbeliler.
Yıl 2019 hala kadınları giysileriyle yargılamak sigliktan başka bir şey değil. Insanları karakterleriyle yargılayin. Ne kapalilar var. Parklarda ne işler çeviriyor. O ortuyu takınca ahlak anlayisinizda bir anda yukselmiyor. O sadece bir bez parçası asıl Islami ruhunda yaşayacaksın. Ruh bozuk olduktan sonra isterse çarşafla gezsin. Bırakın bu sekilciligi artık. Hz. Muhammed sarık ve cubbe ile gezerdi. Çünkü döneminde insanlar böyle gezerdi ve Suudi Arabistan sıcak bir ülke. Bizim ülkemiz ılıman bir iklime sahip ve günümüzde kimse böyle giyinmiyor. Hala Islami cubbeden ibaret sanan sigirlar var. Bırakın cübbeyi. Islam anlayisinizi ahlakinizda uygulayın. Gerçek Islam olsa böyle tipler meydanda dolasagina önce bu kadar hırsızlık, yolsuzluk niye var? Bu iktidar sözde Islamın savunuculuğu yapmıyor mu, diye düşünür. Ama işte gerçek Islam olsa, bunu ahlaken ve vicdanen uygulayabilseler. Nerde...

Sorsanız ülkede kimse kutuplaşma veya iç savaş ihtimali dahi istemez. Ama başlıkta kullanılan sıfat çok yakışıksız. Cübbeli, şalvarlı, sakallı, sarıklı veya mini etekli, boyalı, yollu gibi sıfatlar veya benzetmeler veya etiketlemeler en çok bu kutuplaşmayı tetikliyor. Birileri bundan fayda sağlıyor olabilir ama biz kendimize çekidüzen verelim önce.

• @Kuty ''Bizim dinimizde zorlama yoktur'' ile ''ZORUNDADIR'' gibi şeyleri aynı metinde kullanmak çok isabetli olmuş(!)
  • @TMS orada bulunan insanların %80'inin geri zekalı olduğunu anlamak için nasıl bir ölçüm yöntemi belirledin? Savundukları şeyler ile dövizlerin uyup uymadığını nereden biliyorsun? Sonra seni ne ilgilendiriyor? Kimi insanların bir yerde yürümesi, kutlama yapması, eylem yapmasının sana ne gibi bir zararı var?
Bir yerdeki farklı inanç, kültüre sahip insanlara saygı duymak için onların çoğunluk olmasına gerek yok. Bu ülkede farklı inanç ve kültürden bir kişi bile olsa o da inandığı şeyi yaşayabilmeli. Buradaki sorun sizin saygısızlık olarak gördüğünüz şeyin, saygısızlık olmaması. Bu tarz şeyler ramazan ayında da sık sık yaşanıyor. Oruçlu insanlar tutmayanlara tepki gösteriyor. Oysa ki bu ülkede Sünni olmayan da milyonlar var. İçlerinde farklı dönemlerde oruç tutanlar, et yemeyenler, türlü çeşit ibadet gerçekleştirenler var. Onların oruç tuttuğu veya ibadetini gerçekleştirdiği zaman hayat durmuyor iken, sayıca fazla olanlara gelince neden problem oluyor?

Ben herhangi bir dini inanca mensup değilim. Çalıştığım alanın yakınlarında bir cami ve yanında kilise var. Birinden okunan ezan, peşinden duyulan çan sesi benim hoşuma gidiyor. Beni hiç ilgilendirmese bile yaşadığım yerde insanların inandıkları şeyi yaşayabiliyor olması çok önemli. Bunu böyle olmaktan çıkarmaya çalışan, düşmanlık yaratmaya uğraşanlara karşı sinirli olmamız gerekiyor, birbirimize karşı değil.

İnsana saygısızlık yaptığın eylemin kendinden başkasına zarar verdiği durumda başlıyor. Milyonlar değil tekil sayılar olsa da farklılıklar önemlidir. Bir topluluk sayısı fazla diye diğerlerine bir şeyleri zorlarsa bunun adı zorbalık olur. Şu hemen gaza gelme halinden bir kurtulalım artık.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı