Cübbeliler sokağa çıktı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
  • @TMS orada bulunan insanların %80'inin geri zekalı olduğunu anlamak için nasıl bir ölçüm yöntemi belirledin? Savundukları şeyler ile dövizlerin uyup uymadığını nereden biliyorsun? Sonra seni ne ilgilendiriyor? Kimi insanların bir yerde yürümesi, kutlama yapması, eylem yapmasının sana ne gibi bir zararı var?
Bu ülkede g.te g.t demeyi öğrendiğimiz zaman çok daha iyi yerlere geleceğiz. 8 Mart Kadınlar Gününün nasıl ortaya çıktığını bildiğinizi zannediyorum. Bilmiyorsanız da şuradan öğrenebilirsiniz.

Şimdi gelelim 8 MART Günü taksimde toplanan çoğunluğa. Toplanma amaçları ne ? Feminizm.
Neden 8 Mart? Kadınlar Gününü kullanmak.
Açılan dövizlere bakalım; Linklerini buraya koymak istemiyorum. Dileyen herkes ufak bir google araştırmasıyla görebilir. 8 MART Kadınlar Gününü kullanarak Feminist Dövizler taşımak, Ezan okunduğunda Tepki göstermek. Anca ve anca gaza gelen bir topluluğun yapacağı işler.

İster kabul edelim ister etmeyelim. Yapılan her yanlışı savunmayalım. Yanlış nerede diyeceksin; Çoğunluğu müslüman olan bir ülkede bu yapılan yanlıştır. (Ezan konusu)

Beni neden ilgilendiyora geleyim;
Bu ülkede ne zaman seçimler yaklaşsa her zaman ya siyasilerden ya da bir gruptan Akp 'nin işine gelecek işler yapılıyor. Bu durum benim geleceğimi bizzat yakından etkiliyor. Bu da canımı çok sıkmaya başladı.

Yanlış ölçüm yapmış olabilirim %90 ları da bulabilir. Yöntemim ise tamamen kendi çıkarımlarım.

@TMS orada emekçi kadınlar da olabilir, feminist kadınlar da olabilir, erkekler de olabilir, herkes olabilir. Yaptıklan eylem şiddet içermiyorsa, farklı insanlara zarar vermiyorsa bizi ilgilendiren bir durum da olmuyor. Orada tepkinin ezana olduğunu zannediyorsan senin biraz daha dikkatli olman lazım. Binlerce kişi düdük çalıp, slogan atıyor. Atılan video yüksek bir yerden ezanın rahatça duyulduğu bir kısımdan çekilmiş. Düdük çalanların büyük kısmı ezanı muhtemelen duymadı bile. Duymuş olsa bile ezana yönelik bir hareket yok ortada. Ezanı protesto için toplanmadı insanlar oraya. Ayrıca siyaset o kadar basit işlemiyor. Bir siyasi grubun açık ara her seçimi kazanıyor olması, birkaç bin kişinin yaptığı konuyla alakasız eylem ile gerçekleşen şey değil. Çoğu veya azı fark etmiyor. Her bireye ayrı saygı duymayı öğrenmeden saygı da beklemek hak değil.

Son düzenleme:
Insanlari kışkirtmak için kasitli olarak boyle bir başlik seçilmiş. Ulkede an itibari ile muhafazakarlar güçlü olduğundan dolayi kafir olarak gördükleri insanlara saldirmak için bahane ariyorlar. Benim gözümde insanlarin giyimine ve inancina karişan bu zihniyete sahip bireylerin menemen olayindaki yobazlardan farki yok.

Bu ülkede g.te g.t demeyi öğrendiğimiz zaman çok daha iyi yerlere geleceğiz. 8 Mart Kadınlar Gününün nasıl ortaya çıktığını bildiğinizi zannediyorum. Bilmiyorsanız da şuradan öğrenebilirsiniz.

Şimdi gelelim 8 MART Günü taksimde toplanan çoğunluğa. Toplanma amaçları ne ? Feminizm.
Neden 8 Mart? Kadınlar Gününü kullanmak.
Açılan dövizlere bakalım; Linklerini buraya koymak istemiyorum. Dileyen herkes ufak bir Google araştırmasıyla görebilir. 8 MART Kadınlar Gününü kullanarak Feminist Dövizler taşımak, Ezan okunduğunda Tepki göstermek. Anca ve anca gaza gelen bir topluluğun yapacağı işler.

İster kabul edelim ister etmeyelim. Yapılan her yanlışı savunmayalım. Yanlış nerede diyeceksin; Çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede bu yapılan yanlıştır. (Ezan konusu)

Beni neden ilgilendiriyora geleyim;
Bu ülkede ne zaman seçimler yaklaşsa her zaman ya siyasilerden ya da bir gruptan Akp 'nin işine gelecek işler yapılıyor. Bu durum benim geleceğimi bizzat yakından etkiliyor. Bu da canımı çok sıkmaya başladı.

Yanlış ölçüm yapmış olabilirim %90'ları da bulabilir. Yöntemim ise tamamen kendi çıkarımlarım.
Sanırsam sizi rahatsız eden seçime yaklaşırken bunların eline koz verilmesi. Fakat burada tamamen cumhurbaşkanının istediği gibi çekmesinden kaynaklanıyor.

Kadınlar toplanmış oraya ıslık, düdük falan çalıyorlar. O sırada ezan okunuyor. Yani orada tam ezan okunurken neden bu ezan okunuyor hadi hazır buraya gelmişken ezanı da protesto edelim, camiyi yıkmaya gidelim falan demiyorlar. Herkes oraya toplanmış kendi günlerini kutluyor. Buraya isteyen gidebilir. Erkek, çocuk, yaşlı, genç, doktor, mühendis, ev hanımı, hayat kadını, öğretmen... Herkes gidebilir. Kimse sen neden geldin diyemez ve karışamaz.

Burada asıl olay bir kişi sırf oy toplayacağım diye bir kesimi hedef tahtası gösteriyor. Bunun örneği çok oldu. Her seferinde birilerini tehdit ediyorlar.

Diğer yandan ben şunu anladım sadece bu adamın bir sözüne bakarak sorgulamadan itaat edecek milyonlarca kişi var demek. Bu durum çok büyük tehlike. Adam ciddi anlamda çok fazla bölücülük yapıyor. Bu bir yerde patlar. Eğer yaptıkları şey sonucunda iç savaş gibi bir durum olursa ilk kaçacak kişilerden biri bu adamdır. Ne yaptıklarına dikkat etsinler. Sırf koltuklarda biraz daha fazla kalayım diye yaptıkları şey hiç iyi değil.

Konuyu pek incelemedim. İnceleme gereği de duymadım kesin yine saçma sapan bir şeydir. Bu arada ben de ezanın şiddetli sesinden rahatsız oluyorum. Nedir o öyle bangır bangır? Yok mu şununla ilgili bir mevzuat? İnsanları rahatsız etmenin anlamı yok... İnsanlar ev alırken bile cami yakınlarında istemiyor artık!

Ben olayı tam anlamadım ama videoyu izlediğimde ezan sesini susturmaya çalışanlara karşı HZ. Peygamber SAV'ın sünnetini uygulayarak, yani sarık ve cübbe ile gezerek bu olayı protesto etmeye çalışanları ayrıştırmaya çalışmayı gördüm. Ne var gayet doğal bir şey bu. Ezan, bayrak, camiler bu milletin sembolü ve manevi değeridir. Kimsenin bunu protesto etmeye hakkı yoktur. Mini etekliler sokağa çıktı diye video yapsalar herkes arkalarında dururdu ama.
Sorsanız ülkede kimse kutuplaşma veya iç savaş ihtimali dahi istemez. Ama başlıkta kullanılan sıfat çok yakışıksız. Cübbeli, şalvarlı, sakallı, sarıklı veya mini etekli, boyalı, yollu gibi sıfatlar veya benzetmeler veya etiketlemeler en çok bu kutuplaşmayı tetikliyor. Birileri bundan fayda sağlıyor olabilir ama biz kendimize çekidüzen verelim önce.
Kesinlikle katılıyorum size. İnsanları ayrıştırmaya çalışanların kelimelerine bakın. Sözde özgürlük var. Çarşaflı kadınlar, cübbeli erkekler veyahut açık veya kapalı kadınlar vs. gibi söylemler söylerek insanları ayrıştırmaya ve dışlamaya çalışmak gerçekten çok mide bulandırıcı.

Sanırsam sizi rahatsız eden seçime yaklaşırken bunların eline koz verilmesi. Fakat burada tamamen cumhurbaşkanının istediği gibi çekmesinden kaynaklanıyor.
Tam olarak bahsettiğim bu. Bu hükümet 17 yıldır bu ülkeyi yönetiyorsa başarılı olduğundan değil berbat bir muhalefet ve entelektüel geçinen kesim yüzünden. Eğer düzenin değişmesini istiyosanız algılarla yönetilen bir ülkede ne yaptığınıza nasıl davranmanız gerektiğinize dikkat etmeniz gerekiyor. Kusura bakmayın ama bu böyle.

Konuyu pek incelemedim. İnceleme gereği de duymadım kesin yine saçma sapan bir şeydir. Bu arada ben de ezanın şiddetli sesinden rahatsız oluyorum. Nedir o öyle bangır bangır? Yok mu şununla ilgili bir mevzuat? İnsanları rahatsız etmenin anlamı yok... İnsanlar ev alırken bile cami yakınlarında istemiyor artık!

Bizim tam karşımızda büyük bir hoporlör vardı. Baya uğraştık ama değişen bir şey olmamıştı. Çocuklar sabaha karşı ağlıyorlardı korkudan. Daha sonra hoporlörün yeri zorunlu olarak değiştirilmek durumunda kaldı öyle rahatladık biraz. Ama bu olay Avrupa'ya gidenler bilecektir. Oradaki Çan sesi bizim Ezan sesimizden çok daha yüksek. Öyle bir şey yapmışlarki her eve belli bir desibelde giriyordu çan sesi.

Normalde yorum atmayacaktım konuya son bir şeyler yazmak istedim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ezanı duymuyorlar gibi tabirler bu video ile son bulmuştur. Ne söyledikleri benim umrumda değil.

Eğer yaşadığın ülkede, bölgede bir toplumun dinine saygı duymuyorsan ve ezan okunurken bağırmaya devam ediyorsan ve bunda hiç bir sakınca duymuyorsan zaten kendine müslüman diyemezsin hatta müslümanı geçtim insan bile değilsindir benim gözümde.

Herkes neyin ne olduğunu gayet iyi bildiği halde, hala öyle değildir demek komiklikten başka bir şey değildir.

Eğer yanlış olan bir şeye yanlış diyemeyip sonrasındaki yapılan şeylere yanlış diyorsanız zaten burda problem başlıyor.

Başka bir yorum yapmayacağım bu konunun sonu yok, iyi sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kadınlar toplanmış oraya ıslık, düdük falan çalıyorlar. O sırada ezan okunuyor. Yani orada tam ezan okunurken neden bu ezan okunuyor
Burada bahsettiğiniz durumun yaşandığı videonun linki varsa lütfen paylaşır mısınız? Ben biraz baktım da bulamadım.

Burada bahsettiğiniz durumun yaşandığı videonun linki varsa lütfen paylaşır mısınız? Ben biraz baktım da bulamadım.
Onlar ezandan önce toplanmış farkındaysan. Yani kimse hadi toplanalım. Ezan okunduğunda düdük calalim, diye toplanmamis.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı