Cümlede "organizing" mi kullanılmalı yoksa "organizes" mı?

mburaktekin

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Proje ödevi aldım İngilizce dersinden. Konum ise dünyadaki en ünlü 5 festivali yazacağım. Aşağıdaki cümlede And'den sonra ne kullanayım? "it is organizing every year" mı "it organizes every year mı?
•Coachella valley Music and arts festival is an Music and art festival and it organizes every year at Indio, California.
Cümle budur.
Bence bu cümlede geniş zaman olduğu için organizes kullanmalıyım ama emin olamadım.

Son düzenleme:
"organizes" olmalı diye biliyorum. Bir de "ıt" değil "it".
Çok teşekkür ederim, "ıt" gözümden kaçmış hemen düzeltiyorum.
Öznen tekil. O yüzden "organizes" kullanman lazım. Şöyle düzenlersen bence daha iyi olur.

Coachella Valley Music and Arts Festival is a music and art festival which takes place every year in Indio, California.
Teşekkür ederim, arasında bir fark var mıdır?

It organizes olmaz arkadaşlar. Fiilin pasif olması gerekiyor. O düzenlemez, düzenlenir.
İlla organize fiili kullanmak istersek it is organized demek gerekir (be+v3) ancak aşağıdaki cümle daha uygun olur.

Coachella Valley Music and Arts Festival is a music and art festival which takes place every year in Indio, California.
which'ten önce virgül koymak lazım çünkü cümle non-restrictive.

It organizes olmaz arkadaşlar. Fiilin pasif olması gerekiyor. O düzenlemez, düzenlenir.
İlla organize fiili kullanmak istersek it is organized demek gerekir (be+v3) ancak aşağıdaki cümle daha uygun olur.

which'ten önce virgül koymak lazım çünkü cümle non-restrictive.
Hocam bu dediğiniz fiilin pasif olması olayı nasıl bir şey? Yani bunu yazdığımızda tam olarak ne anlamını veriyor? Önemli bir konu öğrenmem lazım. Ayrıca teşekkür ederim.

Hocam bu dediğiniz fiilin pasif olması olayı nasıl bir şey? Yani bunu yazdığımızda tam olarak ne anlamını veriyor? Önemli bir konu öğrenmem lazım. Ayrıca teşekkür ederim.
Passive bizdeki edilgen çatısına denk gelir. Bir eylemi yapan kişi belli olmadığında veya önemsiz olduğunda kullanılıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı