Curved VA monitör mü Düz IPS mi?

Eğer Curved şart değilse ki 24" te şart olmaz zaten kesinlikle IPS. Her açıdan (kontrast dışında) VA dan üstündür, yanlış algı var niyeyse ama doğrusunu söyleyeyim tepki süresi ve input lag bakımından IPS VA dan iyidir, 4000-5000 liralık VA panelli monitörlerindeki ghosting yüzünden konu açanlar var bu forumda. Şu konuyu inceleyebilirsiniz:

Merhabalar. Ben 3 aydır AOC 24G2U monitörünü kullanıyorum. Memnunum ve bir sıkıntı yaşamadım tavsiye ederim. Ben Curved ekran beğenmediğim için bu monitörü tercih ettim açıkçası.

@Skyress O ondan, şu bundan üstündür diyenler fanboy direk mesajları elemen lazım. Panellerin birbirine göre üstünlükleri ve dezavantajları vardır. IPS'de siyah kötü, TN'de bakış açısı dar gibi. Nasıl Intel vs AMD konularında ve iPhone vs Android konularında model baz alınmayıp marka baz alınıyorsa ve saçma sapan fanboy yorumlarıyla konu çöp oluyorsa burada da aynı şekilde herkes kendi kullandığı monitörü ilah yapıyor. Bu panel fanboyluğu da ya bu sene ya da geçen sene çıktı anlamadım.

Bilmiyorlar ki her panel her monitörde aynı değil, monitörden monitöre farklılık gösteriyor. Sen alacağın monitörün video olarak incelemesini mutlaka bak, hatta deneme fırsatın varsa bir mağazada bir 5 dk dene. Arkadaş hani deseler ki Curved kötü veya düz kötü anlarım, fikrini belirtiyor gayet de doğal. Direk panelin cinsini kötüleyip şu şundan üstündür demek aynı şekilde öznel yorum oluyor ve nesnel cevabın gelmesi gereken yerde fikir belirttiği için yanlış bilgilendirme oluyor. Bunlara dikkat et sen. Monitörü 1 kere alıyorsun diğer parçalar gibi değil zırt pıt değişmiyor.

@Procon1337 Çok teşekkür ederim tavsiyeniz için. Şu anda IPS'e daha yakınım.
@07alone07 Aslında ben de düz taraftarıyım ama internet kafede Curved'de oynayınca biraz hoşuma gitti ama uzun süreli kullanımlarda baş ağrıtıyor ve göz yoruyor. Tavsiyeniz için teşekkür ederim.
@Elektrikci_Hasan Aynen öyle. Herkes kendi kullandığını ilah yapıyor kimseden böyle fikrini doğrular nitelikte gerekçesiyle bir cevap alamadım. Sonuçta monitörü 1 kere alacağım ve gerçekten beni uzun süre götürmesini istiyorum. Mağazadan gidipte görme şansım yok fakat internetten incelemelerine baktığımda renk farkı ve özellik olarak (gerek sağa sola, üste aşağı dönmesiyle) yıllardır kullandığımız düze kayıyor tercihim gibi. İnternette de gördüğüm üzere 24G2U'yu herkes övüyor ve efsane diyor. IPS'in siyahta kötü olması beni pekte etkilemez gibi imzamdaki sistemde en iyi performansı hangisinde alırım onu öğrenmeye çalışıyorum. Aslında bir nevi herşeyde kullanacağım için odamdaki televizyon işlevini de görecek bu monitör. Tavsiyeniz için teşekkür ederim.

@Skyress Rica ederim. 24G2U üzerinde dahili bir hoparlör bulunuyor fakat çokta bir şey beklemeyin pek kaliteli değil. Evet bende internet kafede Curved deneyip, beğenmediğim için bunu tercih ettim. Özellikle monitörün birçok hareket kabiliyeti olması benim işimi görüyor. Sakın yanlış anlaşılmasın 24G2U monitörünü efsane deyip fanboyluk yapmıyorum. :) Fanboy kesimin her türlüsüne karşıyım.

@07alone07 Evet, hoparlörden pekte birşey beklemiyorum sonuçta monitör bu :) Benim laf yaptığım kişiler hiç bir şey yazmayıp sadece şunu bunu al ya da kendi monitörünü ilah gibi çıkarıp hiç bir gerekçe göstermeyip bunu al diyenlere. Sonuçta ben buraya bilgi almak ve fikir danışmak için yazıyorum direkt kendi monitörünü övünce benim fikrim değişmiyor :) Şu anda benim de gönlüm 24G2U'dan yana. Tavsiyeniz için çok teşekkürler :)

24G2U kullandım 1 hafta boyunca. Ölü pixelden dolayı iade ettim. Ayak yapısı dışında da fiyatına göre bir eksisini göremedim. O da benim monitöre çok yakın oturmam ile alakalı. Şansınız varsa gidin elden alın. 4.denemem oldu, hala sorunsuz bir monitör bulamadım. 2'den fazla ölü pixel oluyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı