Custom klavyeler bence daha mantıklı

Hocam gmk67 yazilimi var şu an kullanıyorum bilmediginiz konularda konusmazsaniz mutlu olurum. Klavyeyi kullanmasam bilmesem haklisiniz diyecegim.
Bilmediğim konular hakkında konuşmam ben zaten GMK67 ile ilgili hangi sayfaya girersem gireyim yazılımla ilgili bir şey görmedim. Görememiş olabilirim insanlık hali.
Sokete gelecek olursak LK67 cıy soket kullaniyor ve fazla Switch taktiktan sonra soket yamuluyor yasayan arkadaslarim var hatta yamulduktan sonra temassizlik yapiyor. Sahibinden boyle bir ilan koyan arkadasla konusup problemini hallettim. Feker IK75 Pro'da ciy kullaniyor ve dandik Switch'leri fazla takip cikarmada soket yamuluyor temassizlik olabiliyor ve bu da klavyenizi bazi durumlarda lehim yolunun kopmasina kadar goturuyor.
Gamakay TK68 kullanıyorum ve o da tıpkı LK67 gibi CIY soket kullanıyor. Hiç böyle bir şey yaşamadım. Sürekli çıkartıp taktığım zamanlar oldu. Dediğim gibi eleştriniz biraz ağır olmuş ama yine de bir noktada size katılıyourm; Kalih soket varken CIY soket alınmaz.
Alternatif 2 hoşuma gitti. Switch olarak, linaer önerebilirsiniz. Muhtemelen 3 5 bakınıp, geçerim siparişe. Sonra kargo süreci başlasın. Öğleden sonra sorum olursa sorabilirim ikinize de. Şimdiden kusura bakmayın. Sizler bilirsiniz birtek.
Linear olarak önerebileceğim alternatifler şunlar olabilir hocam:

İsterseniz aralarındaki farkı da anlatırım size ama videolardan bakıp kendiniz anlamanız çok daha iyi olur.

Bilmediğim konular hakkında konuşmam ben zaten gmk67 ile ilgili hangi sayfaya girersem gireyim yazılımla ilgili bir şey görmedim. Görememiş olabilirim insanlık hali.

GamaKay TK68 kullanıyorum ve o da tıpkı LK67 gibi cıy soket kullanıyor. Hiç böyle bir şey yaşamadım. Sürekli çıkartıp taktığım zamanlar oldu. Dediğim gibi eleştriniz biraz ağır olmuş ama yine de bir noktada size katılıyourm; kalih soket varken cıy soket alınmaz.

Linear olarak önerebileceğim alternatifler şunlar olabilir hocam:

İsterseniz aralarındaki farkı da anlatırım size ama videolardan bakıp kendiniz anlamanız çok daha iyi olur.

Hocam kusura bakmayin kirdiysam. Ciy soket aşırı sinirimi bozdu feker IK75 gibi klavyede fiyati yksek klavyelerde kullanilmasi beni aşırı sinirlendirdi yamulmasini gecmistim lehim yolu kopmustu onun icin ugrastim bir de.

Alternatif 2 hoşuma gitti. Switch olarak, linaer önerebilirsiniz. Muhtemelen 3 5 bakınıp, geçerim siparişe. Sonra kargo süreci başlasın. Öğleden sonra sorum olursa sorabilirim ikinize de. Şimdiden kusura bakmayın. Sizler bilirsiniz bir tek.

Hocam Switch oneririm ama nasıl ses istiyorsunuz clack, creamy, thocky, smoot ses tarzinizi belirlerseniz ona gore oneride bulunayim. Clack ses icin FR4, alu, brass plate lazim ve bir de case foam olmamasi gerekiyor. Creamy icin en iyi policarbon ve pom plate. Thocky icin modlari Full olan klavye bir de alu plate. Eger creamy icin pom sapli Switch oneririm sesi daha cok hosunuza gidecektir. Keycaps olarak thocky haric Cherry profile siddetle oneirim thocky icin ise sa, asa, osa, mda profile keycaps oneririm.

Switch açıcıyla birlikte gelen yağlar minnacık boyutta olduğu için dayanmıyor, o anlamda dedim onu. Tabii yazdıklarımı anlayamamış olabilirsin sonuçta herkesin anlayabileceği bilgisi kadardır, gayet normal.

Ben orda lubing türlerini anlatıyordum ve isteyenler spray lube yapabilir. O yüzden "daha Spray Lubing olayı var" yazdım. Spray lubing daha az uğraştırıcı bir yöntemdir, bana göre. Switchleri tek tek açıp takmaktansa ancak daha pahalıya mal olabilir.
Spray lubingin ne olduğunu bilmiyorsan videoyu izle:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Pre-lubed switchler var, evet ama daha pahalıya satılıyorlar yani sonuç olarak yine masraf, yine masraf.

Geçmiş yorumlarını okudum ve gerek de yorumuma verdiğin cevap şeklinden dolayı seviyeni pek de gözüm tutmadı. Bundan dolayı seninle tartışmaya girmemeyi tercih ediyorum. Bu mesajını insanlık yapıp cevapladım ama artık göz ardı listemdesin. @Shuriken
Olayi kisisellestirmeye neden calistigini anlayamiyorum. O ilk mesajindaki bilgiler yanlis ve eksik. O mesajdan rahatlikla her hafta yada her ay yada duzenli olarak tekrar tekrar yaglamak gerektigi anlasilabilir. 2 yil once yaptigim klavye bile hala sorunsuz kullaniliyor tekrar yaglamaya gerek olmadan mesela.

Su konuya bakabilirsin mekanik klavye modifikasyonlari hakkinda en cok tartisilan konulardan birisi forumdaki.

Spray lubing hic onerilmeyen ve kullandigin klavyeye ciddi zarar verebilecek bir yontem bir suru farkli sebepten dolayi. Kaldi ki bu sadece benim iddia ettigim birsey degil, geekhack veya r/mk gibi custom klavye communitylerinde hem fikir olunan bir konu zaten. Daha once de defalarca farkli konularda da tartistik burada spray lube ve wd40 gibi potansiyel olarak zarar verebilecek urunlerin kullanilmamasi gerektigini sebepleri ve bilimsel aciklamalariyla.

Ayrica eger biraz detayli arastirsaydin attigin videodaki adamin (wildcat) kullandigi urunun ayni markanin Kore disinda satilan urunlerinden farkli oldugunu ve diger ulkelerdeki versiyonlarinin klavyeye zarar verebilecegini de bilirdin.

Son düzenleme:

Dosya Ekleri

• IMG_20230401_114508.jpg
    IMG_20230401_114508.jpg
    60,8 KB · Görüntüleme: 45

Geri
Yukarı