Custom sıvı soğutma kiti nasıl hazırlanır?

SUSAMLI ÇUBUK

Hectopat
Makaleler
1
Lazer kesimde kasami guzelce modifiye edeğim, içininde güzel gözükmesi için Custom sıvı soğutma kiti hazırlamak istiyorum. Pompa, sıvı soğutma sıvısı vs. olarak neden ne kadar satın almalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Fanlardan 3 adet.

Ya da:

Bunlara ek olarak kasanın da uygun olması gerek tabii.

Son düzenleme:
Ben şahsi fikrimi söyleyeceğim ve konuyu dağıtmak istemiyorum. Custom soğutucuya bulaşmanı hiç tavsiye etmem. Kendim zamanında EKWB'nin kitini aldım. Toplamda gümrüğü kargosu falan derken bana düz hesap 500Euro'ya patladı. Zamanla sızıntı yaptı contalarından, kullandığımız boru EKWB'nin kolay bükülebilir borusuydu ve kendim de montajını yapmadım. Custom sıvı soğutma işlerini de yaptığı için bu işlerde çok tecrübeli arkadaşımla birlikte montajını yaptık. Ne kadar hoş görünse de bu kadar dezavantajı da var. Termal macun değiştireceksin ayrı problem, yılda 1-2 defa suyunu değiştireceksin ona ayrı masraf. İlla bunları göz önüne alacağım diyorsan Corsair'ın kitlerini QP, İtopya gibi yerler satıyor. Türkiye'de EKWB'nin kitlerini satan yer görmedim bende resmî sitesinden aldığımı belirtmek isterim. Üründe fabrika hatası da yoktu ve montajını yaparken de bizlik bir hata da yoktu.
Bu iş için kasanın da uyumlu olması lazım.

Ben şahsi fikrimi söyleyeceğim ve konuyu dağıtmak istemiyorum. Custom soğutucuya bulaşmanı hiç tavsiye etmem. Kendim zamanında EKWB'nin kitini aldım. Toplamda gümrüğü kargosu falan derken bana düz hesap 500Euro'ya patladı. Zamanla sızıntı yaptı contalarından, kullandığımız boru EKWB'nin kolay bükülebilir borusuydu ve kendim de montajını yapmadım. Custom sıvı soğutma işlerini de yaptığı için bu işlerde çok tecrübeli arkadaşımla birlikte montajını yaptık. Ne kadar hoş görünse de bu kadar dezavantajı da var. Termal macun değiştireceksin ayrı problem, yılda 1-2 defa suyunu değiştireceksin ona ayrı masraf. İlla bunları göz önüne alacağım diyorsan Corsair'ın kitlerini QP, İtopya gibi yerler satıyor. Türkiye'de EKWB'nin kitlerini satan yer görmedim bende resmî sitesinden aldığımı belirtmek isterim. Üründe fabrika hatası da yoktu ve montajını yaparken de bizlik bir hata da yoktu.
Bu iş için kasanın da uyumlu olması lazım.
Yıl içerisinde sıvı değişimi yapılması gerektiğini bilmiyordum, biraz hevesim kaçtı :)

Fanlardan 3 adet.

Ya da:

Bunlara ek olarak kasanın da uygun olması gerek tabii.
Peki bu parçaların hepsi standart mı yani ben değişik birşey satın alsam birbirlerine uyumlu olur mu?

Yıl içerisinde sıvı değişimi yapılması gerektiğini bilmiyordum, biraz hevesim kaçtı :)

Peki bu parçaların hepsi standart mı yani ben değişik birşey satın alsam birbirlerine uyumlu olur mu?
Ben kapalı sistem hazır sıvı soğutma almanızı öneririm. Nedeni ise güveninilir markalardan alın ve sızıntı olduğunda sizin bozulan parçanızı karşılıyorlar. Eğer ürünü siz kurcalamadığınız sürece. Benim aşağıda kullandığım donanımı görüyorsunuzdur. Böyle yüksek donanımımlı parçalarım az kalsın bozuluyordu ama başıma bela açmadığına şükrediyorum. Şu an Corsair kullanıyorum lakin iCue yazılımından dolayı tavsiye etmiyorum donanım olarak kaliteli ona lafım yok. Alacaksan Asus, Cooler Master, Thermaltake öneririm. NZXT’yi de önermem kesinlikle.

Geri
Yukarı