Cyberbug 2077

Ben bu oyunu ve güzel bir bilgisayarı seneye alacağım. Açıkçası beğendim. Seneye kadar daha mükemmel bir oyun haline geleceğine canı gönülden inanıyorum.

Oyun 7 yıldır yapım aşamasında bu kadar test yapıldı ertelendi şimdiye kadar yapılmadı bundan sonra mı yapılacak? Sence bu kadar bugu düzeltmek için 1 2 ay yeterli olacak mı?

Hocam affedersiniz, ne emmeye ne gömmeye geliyorsunuz. (Kişisel algılamayın genel olarak Cyberpunk 2077 bekleyenler için)
7 senedir geliştiriliyor ama FPS temalı bir RPG oyunu yapmak ve bunu normal yolda yürürken bile çat diye bir anda dialoga girilebilen bir oyun yapmak hele, o kadar kolay değil.
Ona bakılırsa Bannerlord'da 7 8 senelik bir proje ve ortaya çıkan sonuç ne kadar memnun edici acaba? Grafikleri günümüz oyunları ile karşılaştırılınca 5 6 sene önceki bir oyun ile neredeyse aynı grafik temasında ve oyun modlar ile asıl zevki veriyor oyuncuya. Şimdi denecek erken erişim adamlar 7 senede erken erişim çıkarmış bir diğeri ise oyuncuların baskılarına rağmen oyunu tam olarak çıkarmaya çalışmış ve çıkarabilmişler.
7 senede adamlar elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmış ve ortaya çıkan sonuç gerçekten de çok iyi. Unity gibi çıktı mı oyun? Hayır. Unity'e bir bakalım, hemen 6 sene öncesine dönelim hemen. Saldırıya uğrayınca hareket dahi edemeyen arno, duvarın içine takılan yine arno, bir anda durduk yere aşağı düşen yine arno. Oyuna çok büyük bir etki yaratmaz ise bu buglara takılmamak gerek hikayeye odaklanmak gerek.
Senin hayatın mükemmel mi? Hayır değil. Peki arkadaşının hayatı mükemmel mi? Dur cevaplayayım hayır değil. Sen milyar yıllık bir canlısın ve bu kadar kusurun varken 7 senelik kusurlu varlıkların yaptığı bir kodun görselin yani oyunun kusursuz olmasını beklemen baştan hata.
Ben bu konu hakkında daha fazla yorumda bulunmayacağım. İyice rakip firma olayına döndü. Twix çikolata reklamı gibi biri mükemmel diğeri balon diyor ama her ikisinin ana fikri aynı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu oyunu da bir hatırlayın derim :D Adamlar en azından sinematikte ne varsa onu sunmuş oyunculara.
Yok demiyorum var ama bu kadar fazla tartışma haline gelmesi can sıkıcı. Eleştiri iyidir gelişmeyi sağlar ama gidip de böyle bir yapımı direkt yerin dibine gömmek yanlış bence.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu oyunun aşırı abartıldığını, tam bir fiyasko çıkacağını söylediğimde beni linç edenler vardı. Ne kadar haklı olduğumdan PS4/Pro ve Xbox One/One X videolarını izleyince daha da emin oldum.

Şimdi bazıları çıkıp diyecek ki "e normal abi, yeni çıktı" veya " PS4 ve Xbox One eskidi artık. Çok şey bekleme."

Arkadaşlar siz dalga mı geçiyorsunuz?
Bu oyun sekiz senedir geliştirilmiyor mu? Daha bir iki hafta önce gösterilen PS4 Pro sürümü ile arasında bu rezil uçurum nasıl olabiliyor, niye bunu hiç sorgulamıyorsunuz? Yine sizin iddianıza göre normalse, bir ay kadar önce her şey hazır bu kez ertelenme olmayacak dediklerinde çıkartsalardı ne olacaktı?

Onu da geçtim, bu oyun duyurulduğunda daha PS4 yeni duyurulmuştu. PS5 veya Xbox Series S veya X adına hiçbir şey yoktu. RTX ekran kartları da yoktu.

İkinci Assassin's Creed Unity faciası var önünüzde, gözlerinizi azıcık açıp bakın. Yapay zeka berbat, PS4 ve PS4 Pro sürümünde 7. jenerasyondan kalma grafikler ve berbat FPS (aynı şey Xbox için de geçerli.) Witcher 3'te yaptıkları uyanıklığın aynısını tekrar yaptılar ve bazılarınız sırf fanboy olduğu için bu rezaleti hoş görüyorsunuz. Bu adamlar Avrupa'nın en büyük oyun şirketi arkadaşlar, ufak bir şirket değiller.

Millet 8 senede RDR2 yapıyor, 7 senede The Last of Us 2 yapıyor, yine 7 senede reboot bir God of War yapıyor. Allah aşkına savunmayın bu saçmalığı. Babanızın firması olsa böyle savunmazsınız.

Bu oyuna imkanım olsa 100 üzerinden en fazla 60 veririm, ki vereceğim de. O da ortalamadan çıkacak sonuç olur muhtemelen.

Yapay zeka, temel mekanikler, kapalamalar, vuruş hissi... Bu kadar hatayı iki senelik Ubisoft oyununda görünce kıyametleri koparıyorsunuz hatırlatırım.

Eksi sözlük her şeyi eleştirme timinden farksız oldu burası. Ulan sanki kendi hayatı mükemmel de insan yapımı 1 günlük oyunda çıkan hatayı sorguluyor.

Eğer bu hata bir güncelleme ile giderilmezse ve şirket takmazsa iste o zaman eleştirme hatta gömme hakkına sahip olursunuz.

200 liralık bilet ile uçağı satın aldığını sanan çok yolcu gördum. Onlardan farkınız yok.
Bu oyun bir günlük değil uzun zamandır yapılan bir oyun. Mükemmel olmasını beklemiyoruz ama en azından belli kriterleri karşılamasını istiyoruz. CD Projekt RED, bu oyun için çok büyük bir reklam kampanyası düzenledi. Her yerde Cyberpunk 2077'nin ismini duyduk. Xbox ve Sony'nin etkinliklerinde ve bir çok yerde bol bol gösterildi. CD Projekt RED, biz oyuncular üzerinde çok yüksek beklenti yarattı. Reklamlarını öyle bir yaptılar ki insanların aklında bu oyunun bir RPG olduğu değil de GTA benzeri bir oyun olarak akıllarına kazındı. Bu beklentiyi biz değil, CD Projekt RED yarattı. Şimdi hatalarla dolu bir oyun ortaya çıkınca ve insanların aklına sokulandan farklı bir oyun olunca doğal olarak bol bol olumsuz eleştiri yağmuruna tutulacak. CD Projekt Red bu oyunu düzgün hazırlamadan bir de üstüne çok büyük bir beklenti yaratarak sundu. Bu olay şirket kısa sürede hataları ve sorunları düzeltse bile CD Projekt Red'in ve CP 2077'nin üstüne kara bir leke olarak kalacak.

Oyunu ilk çıktığı andan beridir oynadım yaklaşık 10 saatimi geride bıraktım. Oyun mantık ve mekanik açısından oldukça güzel yapılmış. Fakat optimizasyon konusunda oldukça kötü. RTX desteğini güzel yapamamışlar. Tüm ayarlar en yüksekte DLSS kalite düzeyinde 1080P çözünürlüğünde 100 ile 90 FPS arasında alabiliyorum ve en düşük 80 FPS. RTX açınca en yüksek 65, yer yer 50 FPS kadar düşüyor. Yaklaşık 40-50 FPS değecek bir grafik farkı da bulunmuyor. Bunları zamanla düzeleceğini düşünüyorum. Ayrıca sıkıntı çektiğim diğer sorun ise wsad tuşlarına 2 defa basınca dodge atması. Yavaş yavaş gizlilik modunda ilererken normal düzeyde iki defa a ya bastığımda dodge attığı için gizlilik falan kalmıyor ve oyunun tadı kaçıyor. Bunla alakalı bir ayarda bulamadım. Yapay zekayı hissetmek istiyorsanız "zor" modda oynamalısınız. Oyun başlangıçta biraz karışık geldi çünkü kombat sırasında tonlarca detay var ve bunlara hakim olmak zaman istiyor. Bu durumdan biraz keyif alıyorum çünkü karmaşa içerisinde çatışırken eldeki sarf malzemelerini idareli kullanıp hayatta kalma çabamız artıyor. Koşup C tuşuna basınca karakterimiz kayarken de düzenli çalışmıyor bununda düzelmesi gerekli. Şu an için gözüme çarpan bozukluklar bunlardı. Geri kalan her şey muhteşem olmuş. Bana videodaki gibi saçma buglar denk gelmedi.

Hocam afedersiniz ne emmeye ne gömmeye geliyorsunuz. (Kişisel algılamayın genel olarak Cyberpunk 2077 bekleyenler için)
7 Senedir geliştiriliyor ama FPS temalı bir RPG oyunu yapmak ve bunu normal yolda yürürken bile çat diye bir anda dialoğa girilebilen bir oyun yapmak hele o kadar kolay değil.
Ona bakılırsa Bannerlord'da 7 8 senelik bir proje ve ortaya çıkan sonuç ne kadar memnun edici acaba. Grafikleri günümüz oyunları ile karşılaştırılınca 5 6 sene önceki bir oyun ile neredeyse aynı grafik temasında ve oyun modlar ile asıl zevki veriyor oyuncuya. Şimdi denecek erken erişim adamlar 7 senede erken erişim çıkarmış bir diğeri ise oyuncuların baskılarına rağmen oyunu tam olarak çıkarmaya çalışmış ve çıkarabilmişler.
7 Senede adamlar elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmış ve ortaya çıkan sonuç gerçektende çok iyi. Unity gibi çıktımı oyun hayır Unity'e bir bakalım hemen 6 sene öncesine dönelim hemen. Saldırıya uğrayınca hareket dahi edemeyen arno, duvarın içine takılan yine arno, bir anda durduk yere aşağı düşen yine arno. Oyuna çok büyük bir etki yaratmaz ise bu buglara takılmamak gerek hikayeye odaklanmak gerek.
Senin hayatın mükemmel mi? Hayır değil peki arkadaşının hayatı mükemmel mi? Dur cevaplayayım hayır değil. Sen milyar yıllık bir canlısın ve bu kadar kusurun varken 7 senelik kusurlu varlıkların yaptığı bir kodun görselin yani oyunun kusursuz olmasını beklemen baştan hata.
Ben bu konu hakkında daha fazla yorumda bulunmayacağım iyice rakip firma olayına döndü. Twix çikolata reklamı gibi biri mükemmel diğeri balon diyor ama her ikisinin ana fikri aynı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
şu oyunuda bir hatırlayın derim :D adamlar en azından sinematikte ne varsa onu sunmuş oyunculara.

Dünya'nın en yüksek bütçeli (314milyon dolar) oyunu olacak, 7 senedir resmi verilere göre yapım aşamasında olacak, DRM koruması olmayan bir oyuna 250 lira verip üreticiye destek verilecek ve bu kadar fazla bug ve bu kadar kötü bir optimizasyona sahip olacak. Kusura bakmada yolda yürürken isterse çat diye bir anda bin kişi ile diyaloğa girsin yine de benim için bitmiştir. Sonuna kadar gömeceğim. Kaç aydır beklentimizin karşılığı bu olamaz.

@Cruslan Hype'ı başlatan şirkettir, abartan ve gereksiz şişiren kullanicilardir. Öncelikle bunu öğren.

8 yıldır geliştiriliyor diye kusursuz olacağını mi iddia ettiler? Hayır, bunu iddia eden siz oldunuz.

Size aciyorum, açık söyleyeyim. Hayatınız boyunca gereksiz beklentileriniz yüzünden oluşan mutsuzluk hissi peşinizi birakmayacak ve beş karis suratlara sahip bireyler olacaksınız.

Arkadaşlar bana bir yardımcı olun wasd ile oynayamıyorum. Yön tuşları ile ileri geri sağa sola yapıyorum ileri ve geri hariç sol ve sağ ok ile oluyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Cyberpunk 2077'nin 8 yıldır "yapıldığını" söylemek için sıfır bilgi sahibi olmak lazım. Geliştirilme ve planlama ayrı, yapım aşaması ayrı. Red Dead Redemption 2 de 7 yıl boyunca geliştirildi ama yapım aşaması daha kısa. Cyberpunk 2077'nin yapım aşamasına Witcher 3'ün Blood and Wine DLC'si bittiğinde başlanıldı. İlk çıkış bugları, rezalet optimizasyon olabilecek şeylerdi ve olmuş. Bunlar zamanla düzeltilecek şeyler.

Geri
Yukarı