Cyberpunk 2077 CD Project RED'e Büyük Kayıplar Yaşattı!

7 yıllık bir emekle yakın zamanda oyunculara sunulan Cyberpunk 2077'nin CD Project'e mali açıdan neler yaşattığı yayınlanan raporla gün yüzüne çıktı.

Cyberpunk 2077 CD Project RED'e Büyük Kayıplar Yaşattı!.jpeg

CD Projekt Red, Cyberpunk 2077'nin çıkışıyla 1 milyar dolar zarar ettiğini açıkladı. Oyunun çıkışında 8 milyon ön sipariş aldığı fakat çıktıktan sonra hatalar ve sorunlarla yüzleşen CD Projekt Red, oyunun çıkışından sonra 1 milyar dolar zarar ettiğini yeni yayınladığı raporda belirtti.

Sizce CD Project Cyberpunk 2077'inin sorunlarının altından kalkabilir mi? İyi sosyaller :)

Genel anlamda çok iyi bir oynanış sunuyor bana, 35 saat oldu neredeyse ve hala çok güzel gidiyor. Hem medyanın hem de kendilerinin yaptığı bazı hatalar yüzünden böyle bir zarara uğradılar. Eski nesil konsollara 2-3 ay geç çıksaydı zarar miktarı çok daha düşük olurdu.
Zaten bu zarar doğru değildir büyük ihtimalle.

Bana da öyle geldi hocam. İadeler sebebiyle anında 1 milyar dolar zarar biraz saçma gibi. İlk günlerde kâr yapmaya başladıklarını söylemişlerdi. Eski nesil konsolların iadesi 1 milyar dolara bedel değildir bence.
Oyun zaten 500Milyon dolara yapılmış.Millet sallicak malzeme bulamadı sanırım.

Ben oyunu beğendim aslında. Hikayeye ve sayısız yan göreve dalınca hatalar göze pek çarpmıyor. Tabii çok eksikliği var ve beklentimin altında şu anda onu da yamalarla düzelteceklerdir. Yapay zeka olayını nasıl hallederler bakalım, en büyük eksiklik bu şu anda. Bir de bu konularda devamlı İzoly bilgisayarda GTA V oynayıp tek işi sağa sola roket atmak olanların yazması ayrı konu. Diyalog bile olmayan oyunla diyalog üzerine kurulu oyunu kıyaslıyorlar. Her oyunun türü, oynanışı ve yapısı farklı.

GTA 5 ile Cyberpunk aynı kategoride mi sanıyorsun?
Tamam oyun RYO da daha büyük bir kitleye hitap edebilmek için oyunun aksiyon tarafına ağırlık verdikleri belli. (Yanlış anlamayın adamları bunun için suclamiyorum. Sonuçta herkes bir şekilde para kazanmalı ve RYO seven kitlenin o kadar büyük olmadığı da aşikar.)

GTA 5 ile Cyberpunk aynı kategoride mi sanıyorsun?

Hayır ne alaka! Tabii karşılaştıranlar var videolar ile ancak CB 77 sanki biraz GTA 5 gibi olma çabasına girişti gibi geldi bana. Büyük linç yiyeceğim ama neden onu da bilmiyorum. Ben de büyük bir Witcher fanı olarak CDPR ekibini çok seviyorum fakat böylesine fazla hypelamamaları gerekirdi oyunu. Zaten firma deneyimsiz çok baskı altına girdiler ve işi kotaramadılar maalesef. Tabii ki de optimizasyon hataları ve bug gibi hatalar düzeltelecektir zamanla ancak bana göre 7 yıl bekleyişe değmedi. Hikaye olarak oyun çok kısa 20-25 saatte bitiyor hızlı oynarsanız. Ve diğer konu ise açık dünya planlarını böyle yapmamalılardı. Oyun sanki GTA 6 çıkıyormuşcasına çok beklendi ki görüntülerde GTA 5 çok benziyor. Başka bir konuda da bir arkadaş yazmıştı 7 yıl uğraşıp 7 yıl önceki oyunun kalitesine ulaşamamışlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı