Cyberpunk 2077 ilk bitirişim ve incelemem

Oyunu az önce bitirdim toplam 24 saat gibi bir oynayışla bitirdim sanırım.

Eki Görüntüle 777393

Oyunun sonlarından birisi bu sadece toplam 7 son var diye biliyorum yanlış değilsem. RX 570 Ryzen 3 1200 AF ile 768P çözünürlükte yüksek Ultra arası ayarlarda oynadım genel olarak 40 FPS civarı aldım.

Oyun incelemesine gelirsem:

Oyun insanı aşırı kendine bağlıyor. Gerçekten çok farklı bir deneyim. Karakterlerin her birini çok yakın hissetmek vs. çok güzeldi.
Ben oyunu normal zorlukta oynadım ama açıkçası bana kolay geldi. Pek ölmedim de. Eğer eliniz oyunlara alışıksa zor modda oynayabilirsiniz.
Oyun bana çabuk bitti gibi geldi. Daha çoğu aracı alamadım. Çoğu implantı takamadım. Yan görevlerle oynayışı besleyerek gidiyordum ancak ana görevler beni fazla bağladı sanırım. Bir yerden sonra sürekli ana görev yaptım ve bitirmiş oldum.
Oyun bitince son serbest dünya kaydınızdan devam edip yan hikayeleri bitirebilirsiniz.
Oyunun atmosferi inanılmaz güzel. Eğer yeni nesil bir konsol veya güzel bir bilgisayarınız varsa kesinlikle deneyimlemelisiniz.
Oyunda hiç crash yemedim. Oyundan çıkmamı gerektircek bir bug da olmadı.
Oyunda inanılmaz eğlendim ve harika vakit geçirdim. O ortama sizi çok güzel çekiyor. Karakterimin yararına olup karşımdaki karaktere üzülüp yapamadığım 1 2 olay bile oldu :D. İncelemeden çok yorumlarımı paylaşmışım gibi oldu. Kısaca imkanınız varsa buglara katlanın oynayın. Hikaye akıp gidiyor zaten.
Araçlar arası farklar hoş olmuş çölde kullanacağınız araç ile şehir içindeki aracınız aynı olmamalı ama ben motor kullanmanızı tavsiye ederim en eğlencelisi o geldi bana.

Oyunun eksilerinden bahsetmek gerekirse:
Seçimler pek etkili değil. Yaptığın seçimler genelde görev sonucunu değiştirmezken karşındaki karakterin tepkisini değiştiriyor. Size 3 seçenek veriyor mesela 3Ü de farklı bir karakteri haklı çıkarıp onun yöntemi ile görev yapmanızı sağlıyor gibi düşünün.
Optimizasyon aşırı kötü şehir içinde 28 30'lar gördüm. Mekanların içindeki çatışmalarda yükseliyor o yüzden çok sorun çıkarmadı araba sürme kısmında bezdirdi biraz.
Oyunda para kasmak çok zor geldi bana 120bin birimle alınan araç gördüm ve biriktirebildiğim en yüksek miktar 35 bin oldu. Benimle mi alakalı bilmiyorum ama çoğu şeye ağzımın suyu akarak baktım.
Karakter özelleştirme reklamı yapıldığı kadar güzel gelmedi bana cinsel organlar dışında diğer oyunların vaademediği hiçbir şey yok.

Konuyu açtım ara sıra düzenleyeceğim. Aklıma bir şeyler geldikçe :D.

Hocam dürüst olucam ben Cheat Engine ile hile yaptım öyle aldım araçları vs cidden oyunda para kazanmak çok zor ve ana hikayeye giderken kullanamayacaksam o aracın hiçbir anlamı yok bence.

Arkadaşlar denilenin ve bence sanılanın aksine seçimler oldukça etkileyici olabiliyor. Tabi ki bir moron değilseniz genellikle doğru tercihleri yapıyorsunuz fakat acı bir şekilde öğrendiğim kadarı ile ana görevlerde verdiğiniz bir karar yan görev açılıp açılmayacağını tetikliyor aynı şekilde de yan görevler ana görevlerin gidişatına az da olsa etki edebiliyor. Yan görevlerden birinde başarısız olmanız ya da yarıda kesip gitmeniz veyahut ana görevlerde doğru tercihleri yapmadığınızda yan görevlerin tetiklenip açılmaması durumunda bazı ödüllerden ve yan görev hikayelerinden de mahrum oluyorsunuz ( mesela bir yan görevi yaparak alabileceğim bir motoru artık satın almamın hiçbir yolunun olmadığını öğrendim çünkü yan görevi tetikleyecek tercihi yapmadım). Aynı şekilde seçtiğiniz karakterler de sizi kestirmeden sonuca ulaştırabiliyor çoğu durumda. 7 veya daha fazla sonunun olmasından da bence oyunda seçimlerin çok bir şey değiştirmediğini söylemek doğru olmaz çünkü bu gibi oldukça geniş bir yelpazede oyun deneyiminizi değiştirecek öğeler mevcut. Ayrıca bazı easter egglerin de açık dünyaya güzeel dokunuşları olduğunu düşünüyorum. Fakat benim de bir eksim olacaksa o da açık dünya ömrünü kısaltan bazı gereksiz gibi duran ama olmadığı için üzen şeylerden bir kaçı mesela arabadan ateş edememek, Dying Light tarzı loot sistemi ( her yerden fırlayan sonsuz item lootlama isteği) araba modifiye edememek ve ev değiştirememek( ev değiştirmek tamam multiplayer tarzı bir şey ama bence evin en azından temasını değiştirebilecek mesela 3 farklı tarz seçebilsek çok daha tatlı olurdu ve insanda eve gitme isteği uyandırırdı diye düşünüyorum). Ayrıca motorda giderken ön kaldıramamak beni oldukça üzüyor :D

50. saatimi geride bıraktım ve henüz bitirmeye çok uzak olsam da oynadığım kadarıyla bir yorum yapmam gerekirse harika bir oyun olmuş. Beklediğimiz crpg kesinlikle değil, ana görev serisi bayağı lineer hatta ancak yan görevlerde ben gayet RP yaptığımı hissettim. Bunun en önemli sebebi isteğe bağlı olmaları yoksa verdiğiniz kararlar ile olaylar bambaşka noktalara gitmiyor ancak anlattıkları hikayeler o kadar güzel ki kendinizi V'nin yerinde buluyorsunuz, o atmosferi yaşıyorsunuz. Yan görevler için konuşuyorum, bu kadar zayıf RP ögeleri ile rol yapma hissiyatını böyle verebilen bir arpg sayılıdır. Tüm yan görevler ana görev kalitesinde üstünde kafa patlatılmış harika görevler. Ancak ana hikayeden giden birisi tabii ki bunların hiçbirini deneyimleyemiyor, aynı zevki alabileceğini de sanmıyorum ana hikaye gördüğüm kadarıyla bayağı bir lineer çünkü.

Gunplay çok zevkli oyunda. Özellikle silahlarımıza taktığımız çipler, akıllı silahlar vb ögelerle kombat inanılmaz güzel bir hale geliyor. İmplantlar ve skillere abanırsanız oynanış sürekli kendini yeniliyor ve çatışmalara çok farklı şekillerde yaklaşabiliyorsunuz. Videolardan gördüğümde gerçekten zayıf gözükmüştü kombat ama bizzat deneyim edince çok farklı hissettirdiğini söyleyebilirim.

Gunplay'in dışında kalan oynanış ögeleri bayağı sıradan. Klasik bir FPS oyunu gibi hissettiriyor. Çoğu kişi sürüş dinamiklerini beğenmemiş ama ben onları da beğendim. Özellikle Badlands'in çölünde zırhlı aracımla tepelerin üstünde seke seke giderken kendimi atmosfere kaptırıp zevkten dört köşe olduğum, ayrıca Fallout New Vegas'ta hissettiğim çok oldu.

Yapay zeka, optimizasyon, cisimlerin kaplamalarının render aralığı, obje spawnpointleri ve spawnlanma zamanlamaları kısmında oyun berbat. Uzun zamandır bu tarz şeyleri bu kadar kötü yapan bir oyun görmediğimi söyleyebilirim. Bethesda oyunlarıyla yarışıyor teknik konularda. Zamanında GTA San Andreas açık dünyasında yaşadığım saçma olayları yeniden yaşadım defalarca.

Grafiksel olarak ise oyun fevkalade. Ben 1080P High ayarlarda oynuyorum oyunu, en son RDR2'yi bu kadar beğenmiştim, onun kadar iyi olmasa da yine de çok güzel. Grafikleri bir kenara koyarsak night City gördüğüm en iyi dizayn edilmiş açık dünya şehirlerinden birisi. Her bir yanı çok güzel easter egg ve detaylarla dolu, salak NPC'lere rağmen sizi içine alabiliyor. Her bir köşesinde başka bir detay ile karşılaşıp bulduğunuz her bir notta başka hikayelere yelken açıyorsunuz. Bir de çok değil, vasat seviyede bir yapay zeka olsaydı bu açık dünya için "yaşayan ve nefes alan bir dünya" diyebilirdik. Ancak NPC'ler çok büyük bir sorun, oyun zevkinizi sürekli baltalıyor.

Tavsiyem oyunu en azından şubata kadar almamanız veya oynamamanız yönünde olacaktır. Ön siparişle edinmiş olmama bir an için bile pişman olmamam bir yana ben çoğu kişiye kıyasla çok daha az bug ile karşılaştım oyunda, sizin de başka insanlara kıyasla daha sorunsuz bir deneyim elde edeceğinizin, etseniz bile bundan zevk alabileceğinizin garantisini veremem. O yüzden en azından şimdilik, üzülerek bu yapımı kimseye tavsiye etmiyorum, tabii ki düzelecek ancak o zamana kadar oynamayın.

Para kasmak sıkıntı demişiniz lakin ben 42 saatte bitirdim oyunu. Bu oynanış süresi boyunca toplam 600.000 birim para kasmıştırım.

Geri
Yukarı