D&R'deki plak albümler

Plakın eskisi yenisi yok, CD başka bir şey plak başka bir şey. Plak, CD gibi dijital değil analogdur. Çalmak için de pikaba, amfiye, hoparlörlere ihtiyacın var.

Merhaba

Evet, bunlar eski tip plak. Ama maalesef bu plaklardaki kayıtlar analog seslerden oluşmuyor. Yeni baskı plakların çoğu, tıpkı CD'den DVD'ye müzik kopyalamakta olduğu gibi, DVD'lerden plaklara kopyalanıyor. Dolayısıyla plaktan elde ettiğiniz ses, gene DVD'de olduğu gibi dijital sinyallerden oluşuyor.

Eğer gerçekten plak kalitesini yaşamak istiyorsanız, internetten eski çekim, ikinci el plaklara yönelmenizi tavsiye ederim.

İyi forumlar...

Cevaplarınız için teşekkürler. Sorumun cevabını aldım.
Bu plakların büyüklüğü ne kadardır?
Albüm satın alabileceğim siteler söyler misiniz? (CD şeklinde)

45, 33 ve 78'lik plaklar bulunuyor. Boyutlarına göre ayrılıyor bunlar. Gittigidiyor ve Sahibinden.com'da güzel parçalar satılıyor. Ayrıca internette ufak bir araştırma yapabilirsin. Bu konuda bir sitenin mükemmel olduğunu iddia edemezsin, çünkü plaklar genelde ender rastlanan parçalardan oluşuyor. Aradığını çok mükemmel bir sitede bulamazken, internetin ücra bir köşesinde bulabilirsin.

Farklı çaplarda olanlar var, standartı 12 inch, 30 santim diye biliyorum. D&R'da pek çok müzik CD'si bulunuyor, onun dışında İdefix'e de bakmayı da deneyebilirsin. Bazı albümler Türkiye'de bulunmuyor maalesef, o zaman Amazon'a kalıyor iş. :(

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı