Da-v3.5 sistem oyunlarda 68 - 72 derece

Yer
Mersin
Daha fazla  
Meslek
KAPTAN
İtopya'dan almış olduğum da-v3.5 sistemimin aşırı ısındığını düşünüyorum.

Sistem ilk elime ulaştığın da CS:GO'da en düşük ayarlar da ekran kartı 44 derece olurken şu an 62 derece. Bir yer de hata yaptım ama nerede bulamıyorum. Teknik servise yolladım donanımsal bir sıkıntı olmadığını söylediler. Daha önce Windows'u cracklemiştim sonra format attım. Teknik servis de format atıp sürücüleri tekrar yükledi. OEM Windows Key satın aldım onu kullanıyorum. Ayrıca sürücülerin hepsini silmek için bir linke tıklamıştım sürücülerimin hepsi silindi ama performans düşüklüğü oldu. Her türlü öneriye açığım. Aynı sisteme sahip benden daha iyi performans alan insanlar var.

İşlemci: Ryzen 5 2600.
Ekran kartı: MSI RX 570 Armor 4 GB OC.
Anakart: B450M'a Pro Max.
RAM: 8 GB 3000 MHz G.Skill.
SSD: 480 GB Adata.
PSU+kasa: 650W Power Boost.

GTA 5'de aldığım sıcaklık değeri 68-72 derece aralığı. Aldığım FPS 70-100 arası en yüksek ayarlar da.
Witcher 3'de en yüksek ayarlar da 55-80 FPS alıyorum.

Ben bu sisteme bir hata yaptım ama ne olduğunu çözemiyorum. Yardım edecek olan var mı?
Bu arada sistem ilk elime ulaştığın da anakarttan overclock ve RAM MHz yükseltmiştim bilmiyordum ama.
MSI Afterburner üzerinden ise Power limitle çok oynadım geri kalan ayarlara dokunmadım.
Nerde hata yapıyorum? Gereksiz bir sıcaklık ve performans düşüklüğü alıyorum.

Ekran kartı sürücüsünün ayarlarını nasıl yapayım peki? Ben daha çok GTA 5 gibi oyunlar oynuyorum.
Tavsiyeniz var mı?
O derecelerle undervolta hiç gerek yok. Kartınız zaten serin, bundan önce de böyle kullanıyorsanız şimdi de böyle kullanın. Kart 80-85 derece olsa neyse de Armor bir karta göre aldığınız derece gayet güzel.
Ekran kartı sürücüsünün ayarlarını nasıl yapayım peki? Ben daha çok GTA 5 gibi oyunlar oynuyorum.
Tavsiyeniz var mı?
Ekran kartın 90'ın üstüne çıkmıyorsa, işlemcin 75-80 olmuyorsa heyecan yapma.

Yeni aldığın sistemi dengesiz voltajla riske sokma.
Tavsiyeniz var mı?
Aynı sistemi almışız. Neredeyse aynı sisteme sahibiz. Herhangi bir sorun yok. Her şeyi olması gerektiği gibi alıyorsun. İlk 1 ay her şey öyledir. Hiç bir sorun yok rahatlıkla kullanabilirsin. 60 70 derece çok yüksek ısılar değil.
Tavsiyeniz var mı?

1. Bios ayarlarını resetleyin.

2. BİOS üzerinden XMP açıp RAM'i 3000/2933 Mhz yapın.

3. Temiz format atıp sürücüleri düzgünce kurun. Önce Windows Uptade çalıştırın. Daha sonra anakartın sitesinden gerekli sürücüleri yükleyin. En son ekran kartının sitesinden WHQL sürücüyü kurun. Bunların haricinde Steam'den güncel bir oyun yükleyince gerekli diğer yazılımları yüklüyor zaten.

4. SSD'nin kendi yazılımı varsa yükleyip güncelleme yapın.

5. SSD kullananların yapması gereken ayarları yapın. (SuperFetch kapatmak gibi.) Aşağıya linki bırakıcam.

6. Bilmiyorsanız OC yapmayın. Sadece XMP açın.

7. Güç seçeneklerinden yüksek peformansı seçin. Tasarruf seçiliyse işlemci düşük frekansda çalıştığı için performans düşer.

8. Xbox DVR kapatın.

9. Arkaplanda çalışan antivirüs, Origin, Uplay, Chrome gibi programları kapatın.

10. Aynı RAM'den bir tane daha alıp Dual Channel yaparsan peformans artışı olacaktır.

11. Radeon ayarlarından görüntü tekrarını kapatmak, kartı performansa çekmek işe yarayacaktık. Detaylı ayarları hatırlamıyorum bilgisayarda değilim şuan. Chill, Boost gibi ayarları kapatmanı tavsiye ederim. Bunları deneyerek bulman daha iyi. Boost bazen çok işe yararken bazen sorun çıkarabiliyor mesela. Peformansa etki eden ayarlar da var.

12. Bunları yaptıktan sonra Afterburner ile oyun içi değerleri atarsanız bir sorun var mı bakabiliriz.

Sıcaklıklar gayet normal. Witcher 3 Ultra 1080p ayarlarda 50-55 FPS de normal. Sıcaklık 78-80 dereceyi bulursa termal macun değiştirme vaktin gelmiş demektir. O sıcaklıklara kadar endişe edecek bir şey yok.
9900K, 3600 Mhz RAM ile RX 570 testi yapılan videoları izlersen performans farkı olması normal. Kullandığın sürücüler, Dual Channel RAM, arkaplandaki yazılımlar, Windows sürümü gibi birçok etken ufak da olsa performansı etkileyecektir.

Bunları yaparken ihtiyacın olabilecek bütün kaynakların linkini bırakıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

İşlemci, ekran kartı, RAM gibi parçalar hiçbir zaman birebir aynı değerleri vermez. Parmak izi gibi düşün hepsi birbirinden farklıdır. Aynı karttan biri 3 derece sıcak çalışır, biri 3 fps az verir. Onun haricinde performansa etki eden bin tane faktör var. Sıcaklık da performans da gayet iyi endişe edecek bir şey yok. Yine de içinin rahat etmesi ve en iyi verimi alman için gereken her şeyi yukarıda yazdım.

Yeni konular

Geri
Yukarı