Dağ bisikleti lastik seçimi

kqqk13

Hectopat
Sürekli ormanda bisiklet sürüyorum. Şu an bisikletin üstünde schwalbe nobby nic lastik var. Yuvarlanma direnci çok yüksek. Arka kısım epey erimiş. Sadece arkayı değiştirsem olur mu? Ön lastiğin daha ömrünü tamamlamasına var. Daha çok performans odaklı sürüyorum. Patlamaya dirençli lastik arıyorum. Haftada 60 km orman sürüşünde lastik kaç yılda biter? Yakın çevremde yarış olunca kaçırmadan katılıyorum. Bütçem 300 TL civarı. Gerekirse bütçemi arttırabilirim. Aklımda iki model var. 1.5 yıl dayansa benim için yeterlidir.
1- MTB Reader
Bu modelde asfaltta olan sesten bahsetmişler. Benim asfaltla işim yok.
2- MTB Reader
Bu modelde ise first class tarzı ifadelere yer vermişler. Hızlı tükenmesinden korkuyorum. Bu model daha ucuz olmasına rağmen daha profesyonel bahsedilmiş.
1- Schwalbe Black Jack 26X2.10 K-Guard Dış Lastik Siyah Fiyatı
2- Schwalbe Rapid Rob Dış Lastik 26x2.10 K-Guard Fiyatı

Sürekli ormanda bisiklet sürüyorum. Şu an bisikletin üstünde schwalbe nobby nic lastik var. Yuvarlanma direnci çok yüksek. Arka kısım epey erimiş. Sadece arkayı değiştirsem olur mu? Ön lastiğin daha ömrünü tamamlamasına var. Daha çok performans odaklı sürüyorum. Patlamaya dirençli lastik arıyorum. Haftada 60 km orman sürüşünde lastik kaç yılda biter? Yakın çevremde yarış olunca kaçırmadan katılıyorum. Bütçem 300 TL civarı. Gerekirse bütçemi arttırabilirim. Aklımda iki model var. 1.5 yıl dayansa benim için yeterlidir.
1- MTB Reader
2- MTB Reader
Bu modelde ise first class tarzı ifadelere yer vermişler. Hızlı tükenmesinden korkuyorum. Bu model daha ucuz olmasına rağmen daha profesyonel bahsedilmiş.

Vallaha senin kadar bilgim yok ama lastik alırken en kalınını alıyorum. Bende kron XC 500 var. Lastiklerini değiştirdim acayip kalın lastik aldım. Asfaltta ses çıkartıyor ama stabilize yolda bana mısın demiyor tavsiyem en kalınını alman.

1- MTB Reader
2- MTB Reader
Dağ bisikleti derken hangi türde dağ bisikleti? Downhill mi, Enduro mu, Trail bike mı veya Cross Country mi sürüyorsunuz? Bunlar önemli. Maxxis öneririm.

Dağ bisikleti derken hangi türde dağ bisikleti? Downhill mi, Enduro mu, Trail bike mı veya Cross Country mi sürüyorsunuz? Bunlar önemli. Maxxis öneririm.
Hard trail sürüyorum. Galiba schwalbe rapid rob alacağım. Sitesinde rear tarzı ifadeler söylemişler. Ben çift alacağım. Ön tarafta da kullanabilir miyim? Ömrü ne kadar olur?

Son düzenleme:
ön lastiği arka tekere tak arkadakini de öne zaten ön fren çok kullanılmıyor :)
Yanlış bilgi vermişsiniz. Ön fren arka frenden daha kuvvetlidir ve ne kadar bisiklet öğrenirken bize kullanmamamızı söylemiş olsalar bile o bizim o yaşta kullanmayı beceremeyeceğimizden dolayıdır. Ön fren kullanmayı öğrenmek ve iki freni aynı anda kullanmak fren mesafenizi oldukça düşürür.

Bir lastigin omru tamamiyle o lastigi nasil kullandiginiz ile alakali olup hic kimse size tam bir sure veremez. Lastikler kendi iclerinde de birden fazla sekilde ayrilirlar. Yumusak hamur, sert hamur, patlamaya dayanikli, daha hafif fakat patlamaya dayaniksiz olarak. Bu liste uzadikca uzar, tavsiyem su an kullandiginiz lastik kalinliginda bir lastik almaniz. Marka olarak Schwalbe, Maxxis, Continental tercih edebilirsiniz. Bu markalarin yani sira Mitas, Kenda gibi markalara bakabilirsiniz ulkemizde pek populer olmasalar bile kaliteli markalardir.

Geri
Yukarı