Dağıtım önerisi

Debian nedense çok hantal hissetiriyor. Boot süreleri nasıl bilmiyorum ama.
Ben dediğiniz gibi bir şey yaşamadım hiç. Bilgisayarım M1 Mac'ler gibi tak tak uygulamaları açıyor ki öyle çok iyi bir bilgisayar da değil yani. Uygulamalar gayet hızlı çalışıyor, GNOME gibi ağır bir DE de kullanıyorum.

Systemctl kullanarak inceledin mi neyin boot süresini arttırdığını?
Benim bildiğim en çok arttıran NVIDIA sürücüsüydü ama sen kullanmıyormuşsun, o yüzden bilemiyorum.

Daha önce bilen birisinin yardımıyla birkaç servisi kapatmıştım hocam ama süre azalmak yerine artmıştı.

Ben dediğiniz gibi bir şey yaşamadım hiç. Bilgisayarım M1 Mac'ler gibi tak tak uygulamaları açıyor ki öyle çok iyi bir bilgisayar da değil yani. Uygulamalar gayet hızlı çalışıyor, GNOME gibi ağır bir DE de kullanıyorum.

Benchmark testlerinde falan biraz geride kalan bir dağıtımdı diye hatırlıyorum. Biraz da o yüzden çekiniyorum ama o testin üstünden 2 yıla yakın süre geçmiş olması lazım. Eğer boot süreleri falan da normal seviyelerdeyse şans vermek isterim ona da.

Eğer yine Fedora kurarsan konu aç etiketle, çözeriz. 👍

Teşekkür ederim hocam.

Ben bahane anlamam.

SSD gelir gelmez "rhino paylaşımları ve tecrübeleri" başlıklı topic istiyorum 😇

Benchmark testlerinde falan biraz geride kalan bir dağıtımdı diye hatırlıyorum. Biraz da o yüzden çekiniyorum ama o testin üstünden 2 yıla yakın süre geçmiş olması lazım. Eğer boot süreleri falan da normal seviyelerdeyse şans vermek isterim ona da.

Teşekkür ederim hocam.
Debian hızlı açılıyor ya ben de azıcık kullandım. Gerçekten güzel bir dağıtım. Hantal değil bu arada kesinlikle sadece öyle bir izlenim oluşuyor.

2005 gibi Debian hizliydi baya, Ubuntu LTS ve tabanlilari yavas deneyimlerime gore.
Debian'ın güncel sürümleri de gayet hızlı ve seri. Acaba bu hantallık meselesi nereden çıktı? Stable, Testing ve Sid'de 1.5 seneden fazladır kullanıyorum ve seri bilgisayarım. Çok da iyi bir bilgisayarım yok yani donanım açısından.

Debian'ın güncel sürümleri de gayet hızlı ve seri. Acaba bu hantallık meselesi nereden çıktı? Stable, Testing ve Sid'de 1.5 seneden fazladır kullanıyorum ve seri bilgisayarım. Çok da iyi bir bilgisayarım yok yani donanım açısından.
Bilmiyorum kullanan arkadaslarin konfigurasyonuyla alakali muhtemelen. Yvas Linux dagitimi pek yok bu dunyada zaten. Dedigim gibi bir tek Ubuntu LTS ile yasadim performans problemi bugune kadar.

Geri
Yukarı