Dağıtımlarda RAM kullanımı ne kadar önemli?

Emre Aziz

Kilopat
Yer
İzmir
Mesela diyelim 2 farklı masaüstü ortamı var;

A masaüstü ortamı:
Ortalama işlemci kullanımı: %05
Ortalama RAM kullanımı: %10

B masaüstü ortamı:
Ortalama RAM kullanımı: %20

16 veya 32 GB RAM belleğimizin olduğunu düşünürsek ve bu belleğin tüm işlemlere yettiğini düşünürsek, yüksek bellek kullanan masaüstü ortamının performansa etkisi ne olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
16 GB'nin üstüne ihtiyaç duyulmadığı durumlarda 16 GB ve 32 GB bellek bulunduran cihazların performans konusunda bir farklılık vereceğini düşünmüyorum. Tabii GB harici tamamen aynı değerlere sahip bellekler olmak şartıyla. Sadece 32 GB kullanan sistemde bellek kullanımı doğal olarak %'lik olarak daha düşük gözükecektir ki bunun performans bir etkisi yok.

Mesela diyelim 2 farklı masaüstü ortamı var;

A masaüstü ortamı:
Ortalama RAM kullanımı: %10

B masaüstü ortamı:
Ortalama RAM kullanımı: %20

16 veya 32 GB RAM belleğimizin olduğunu düşünürsek ve bu belleğin tüm işlemlere yettiğini düşünürsek, yüksek bellek kullanan masaüstü ortamının performansa etkisi ne olur?
Arkaplanda kasmadan daha fazla uygulama kullanabilirsiniz diye biliyorum.

Fazla RAM kullanımının nedeni arka planda çok fazla gereksiz servis çalışmasındandır. (Herhangi bir sorun veya spesifik bir durum olmadıkça) Bu yüzden Ubuntu ve Arch arasında çok fazla performans farkı olur çünkü Arch da sadece ihtiyacınız olanı yüklersiniz ama Ubuntu da ihtiyacınız olmayan dolusuyla şey yükleyebilirler ki bu yeni kullanıcılar için Windows kullanmak gibi oluyor. Gerçi yine Linux ama bloated ve Ubuntu'da bildiğim kadarıyla trackerlar var.(Sadece forumlarda gördüm)

Örneğin yazıcınız yoktur ama arka planda servisi çalışır. Bu arada bu servislerden çok desktop environments de RAM tüketir. Onlar arasında da karşılaştırma yapmalısınız. Mesela Xfce düşük, GNOME daha yüksek. Performans açısından pek fark olmayacaktır ama donanım ömrünü çok az da olsa etkiler. Mesela windows kullanarak daha fazla ram ve cpu harcıyorsanız linux oranla sistem ömrünü daha çok tüketirsiniz.

Fazla RAM kullanımının nedeni arka planda çok fazla gereksiz servis çalışmasındandır. (Herhangi bir sorun veya spesifik bir durum olmadıkça) Bu yüzden Ubuntu ve Arch arasında çok fazla performans farkı olur çünkü Arch da sadece ihtiyacınız olanı yüklersiniz ama Ubuntu da ihtiyacınız olmayan dolusuyla şey yükleyebilirler ki bu yeni kullanıcılar için Windows kullanmak gibi oluyor. Gerçi yine Linux ama bloated ve Ubuntu'da bildiğim kadarıyla trackerlar var.(Sadece forumlarda gördüm)

Örneğin yazıcınız yoktur ama arka planda servisi çalışır. Bu arada bu servislerden çok desktop environments de RAM tüketir. Onlar arasında da karşılaştırma yapmalısınız. Mesela Xfce düşük, GNOME daha yüksek. Performans açısından pek fark olmayacaktır ama donanım ömrünü çok az da olsa etkiler. Mesela Windows kullanarak daha fazla RAM ve CPU harcıyorsanız Linux oranla sistem ömrünü daha çok tüketirsiniz.

Islemciler ve RAM kullanilmak icin uretiliyorlar, kullanildiklari icin omurleri kisalmaz. Cihazlarin omrunu etkileyen sicakliktir yani yuksek sicakliklar cihaz omrunu azaltiyor diyebiliriz. Genelde basit servisler veya RAM'in dolu olmasi bilgisayar performansini gozle gorulur sekilde etkilemez. Eger islemci kullanimi ayni seviyedeyse RAM'in ne kadar kullanildigi da onemsizdir. Kullanilmayan RAM bosa gider 16 GB'lik bir makineyi GNU icinde bulunan hiçbir masaustu ile RAM sebepli yavaslatamazsiniz.

Islemciler ve RAM kullanilmak icin uretiliyorlar, kullanildiklari icin omurleri kisalmaz. Cihazlarin omrunu etkileyen sicakliktir yani yuksek sicakliklar cihaz omrunu azaltiyor diyebiliriz. Genelde basit servisler veya RAM'in dolu olmasi bilgisayar performansini gozle gorulur sekilde etkilemez. Eger islemci kullanimi ayni seviyedeyse RAM'in ne kadar kullanildigi da onemsizdir.
Ben sadece sıcaklıklarından dolayı ömürlerinin kısaldığından bahsetmedim. Sonuç olarak ne kadar çok kullanılırsa o kadar çok sıcaklıkları artar ve bu ömürlerinin kısalmasını sebep olur.

Kullanilmayan RAM bosa gider 16 GB'lik bir makineyi GNU icinde bulunan hiçbir masaustu ile RAM sebepli yavaslatamazsiniz.
Bunu kesin bilemezsiniz. Xfce daha düşük bir sistem ve daha fazla performans verebilir. GNOME daha fazla görsel görünüme sahip olduğundan daha az performans verebilir ama daha fazla da verebilir. Bunu kesin olarak bilemesek bile GNOME'un daha fazla sistem kullandığını ve yavaşlatabileceğini tahmin ediyoruz. Hatta bazıları çok daha yüksek performanslar ve daha az sistem kullanımı için WM tercih ediyorlar.

Geri
Yukarı