Daha önce Linux deneyimi olan Windows kullanıcıları Linux'u neden kullanmıyorlar?

Daha fazla  
Linux'u neden kullanmıyorsunuz? Linux'taki beğenmediğiniz şeyler neler? Linux'ta ne gibi sorunlar yaşadınız? Bu soruyu sormamın nedeni bir Linux dağıtımı geliştirmeyi düşünüyorum ve herkesi hedefleyen bir dağıtım olacak. Düşüncelerinizi belirtiniz. Ayrıca Linux'la ilgili hocalarıma da soruyorum.
@202
@Kernelginar
@Bilişsel Hack
@Linux Kaymak
@Linux Aliskanligi
Benim tanıdıklarım bunlar. Eğer Linux'tan anlayan tanıdığınız varsa onları da etiketleyebilirsiniz. Fikirlerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şahsen bende performans ve açık kaynak olarak geliştirilebilirlik açısından, Linux taraftarıyım ama günümüzde yazılımların çoğunu, stabil şekilde hala kullanamıyoruz, yazılımcıların da destek sağlamadığı popüler çokça ürün var, Windows tembellik Linux'a göre ama stabil en azından.

Linux'u neden kullanmıyorsunuz? Linux'taki beğenmediğiniz şeyler neler? Linux'ta ne gibi sorunlar yaşadınız? Bu soruyu sormamın nedeni bir Linux dağıtımı geliştirmeyi düşünüyorum ve herkesi hedefleyen bir dağıtım olacak. Düşüncelerinizi belirtiniz. Ayrıca Linux'la ilgili hocalarıma da soruyorum.
@202
@Kernelginar
@Bilişsel Hack
@Linux Kaymak
@Linux Aliskanligi
Benim tanıdıklarım bunlar. Eğer Linux'tan anlayan tanıdığınız varsa onları da etiketleyebilirsiniz. Fikirlerinizi bekliyorum.
Geneli önyargı ve program desteği.
Ben bu ikisi yüzünden baya windows kullanmıştım, şuan Linux'dayım :D

İstediğim uygulamalar Linux'da mevcut değil. Linux'da vanilla GNOME denen saf eklentisiz GNOME'u gerçekten çok sevdim, bu güne kadar kullandığım , çalışma düzeni olarak gerçekten en iyi masaüstü ama çok basit bir şey olan düzgün scaling %125 mevcut değil. Evet birkaç ayarla yapabiliyorsunuz ama asla Windows kadar güzel olmuyor.

Ben açıkçası Windows'un çalışma düzenini GNOME'a benzettim kullanışlılık açısından birebir aynı oldu, haliyle Linux kullanmak içinde bir sebep kalmadı benim için.

Gnome'un varsayılanları fena değil ama windows'da winrar ve pot player harici değiştirdiğim bir şey yok, edge bile en sevdiğim tarayıcıyken yeni bir işletim sistemine geçmek gereksiz geliyor.

Son düzenleme:
Ugrasmaktan sıkıldım. Yoksa Windows'dan daha güzel, ama ben oyun performansina çok fazla baktigim icin Windows kullanıyorum.

Azicik daha destegi olsa, Windows gibi bir unredirection sistemi olsa her DE'de(GNOME'da var), compositor Wayland'da kapatilsa, klavye gecikmesi sorunu cozulse kullanirdim açıkçası. Capcut gibi edit programlari kullaniyorum mesela, Linux'da çalışmıyor, ve bu programin esi benzeri yok. Kullanimi çok basit.

Ayrica hatalar da biktirmaya başladı. Arch biraz daha stabil olsa ve yukarıdaki sorunlar giderilse, Linux'a daima gecerim. Ancak tam olarak istediğim bir destegi yok şuanda.

İki koşulda bakabilirsin;

1 - Genel kullanıcı, internet, film, müzik, biraz fotoğraf saklayayım, telefonumun bilgilerini yedekleyeyim diye giderek daha fazla sistem kullanıyor. Sistemi kendi dilinde kullanmak istemesi, bazı sistemsel kolaylıkların farkında olmaması (eskiden linux kurmak ciddi meseleydi) gibi durumlar var. Onun dışında çoğu kullanıcı, çoğu insan gibi, neyi neden yaptığını ve herkes öyle yaptığı/önüne öyle sunulduğu için o şekilde kullanıyor.

2 - Özel kullanıcı, sistemde özel ihtiyaçları olan (program destekleri) kişiler. Eğer kullandığı program veya yaptığı işle ilgili bir pipeline uyumluluğu problemi varsa kullanmıyor. Bu problemler ortadan kalktığında haber sitelerinde ön plana çıkmıyorlar.

Bu set içinde birinciye oynayan halihazırda pek çok distro mevcut, sadece alışkanlıklar ve telefon meselesi akıllarını kurcalıyor, yoksa gene bir pencere GUI'si üzerinden ona buna tıklayarak devam ediyorlar.

Şahsen benim pipeline (iş akışı, farklı noktalarda farklı program ve dosyalarla çalışma) planıma uygun olduğu zaman geçmekte sorun yaşamayacağımı biliyorum, henüz her programımla uyumlu değil kullandığım.

Firmalar açısından; çoğu kullandıkları program ve satış ekiplerinin de desteğiyle "güvenilir" OS'ları tercih ediyorlar. Nadir firma gördüm şu ana kadar Linux kullanan.

Not: Evet Linux performans olarak diğer OS'lari her sistemde yiyebiliyor. Diğer OS'lar için yazılmış programlar da Linux'a yavaş yavaş dönecekler gibi görünüyor.

Geri
Yukarı