Daha önce Linux kullanmayan birisi nasıl başlamalı?

Şahsen İngilizcen varsa direkt ortaya atlaman o kadar da büyük bir sorun arz etmiyor. Eğer araştırmayı seviyorsan bir sorunla karşılaştığında ona zaman ayırıp araştırma yapıyorsun. Böylece yavaş yavaş öğreniyorsun. Şahsen ben öyle yaptım, "yeniler için Linux vs. vs." hiç uğraşmadan Ubuntu'ya atladım.

Evet benim için elzem değil, sadece mümkün mü diye sormuştum aslında.
Mint veya Elementary OS arasında kaldım.
İkisi arasından Linux Mint öneririm, masaüstü dışında ikisi de Ubuntu tabanlı. Genelde Mint daha hızlı güncelleme alır ve kendi fikrim olarak Mint Cinnamon masaüstünü kullanmak bana oldukça kolay geliyor. GIMP ve Krita arasından, Krita'nın arayüzünün daha alışılageldik olduğunu söyleyebilirim. CAD yazılımı olarak ben OpenSCAD tercih ederim ancak AutoCAD ile uyumluluğunu bilmiyorum.

İkisi de güzel ama Elementary OS en son güncelleme ile çok iyileşti. Bir bak derim. İkisini de dene, acayip boyutları yok zaten. Teker teker Livecd'de deneyip kararını verirsin.

Linux'ta herşey mümkün, yeter ki uğraşmaktan ve düzenlemekten sıkılmayın. İlk defa linux kullanacaksanız Ubuntu tabanından Linux Mint ve Elementary OS, Arch tabanından Endeavour OS ya da Garuda Linux öneririm.

Geri
Yukarı