Windows kullanmayan birisi icin Linux distrosu önerisi

LastEmperor

Decapat
Makaleler
2
Birkac aydir Garuda Linux kullanıyorum (Arch tabanli) ve fark ettim ki ben Garuda'yla ugrasmayi sevmiyorum. Kendi toollari ve paketleri vs bir şey indirmeye calistigimda cakisiyor ve onceden kullandigim uygulamalari su anda kullanamiyorum. Mesela Photoshop'u GitHub'dan indirmistim Wine surumunu ayni tutmama ragmen artik uygulama acilmiyor. Bu yuzden ben de yeni bir distro arayisina girdim. Windows kullanmayan birisi icin diye ozellikle belirtmemin sebebi uygulama destegi. Arch'i hem hizindan hem de AUR destegi yuzunden kullaniyordum ama "rolling release" oldugu icin pek ugrasasim yok. Su anda Pop!_OS kurmayi dusunuyorum. Kullananlar önerir mi? Buyuk ihtimalle yine Arch veya Ubuntu tabanli bir dagitim kullanacagim.

Sistem ozelliklerim:

AMD Ryzen 7 4800H.
NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti Mobile.
16 GB RAM.

Birkac aydir Garuda Linux kullanıyorum (Arch tabanli) ve fark ettim ki ben Garuda'yla ugrasmayi sevmiyorum. Kendi toollari ve paketleri vs bir şey indirmeye calistigimda cakisiyor ve onceden kullandigim uygulamalari su anda kullanamiyorum. Mesela Photoshop'u GitHub'dan indirmistim Wine surumunu ayni tutmama ragmen artik uygulama acilmiyor. Bu yuzden ben de yeni bir distro arayisina girdim. Windows kullanmayan birisi icin diye ozellikle belirtmemin sebebi uygulama destegi. Arch'i hem hizindan hem de AUR destegi yuzunden kullaniyordum ama "rolling release" oldugu icin pek ugrasasim yok. Su anda Pop!_OS kurmayi dusunuyorum. Kullananlar önerir mi? Buyuk ihtimalle yine Arch veya Ubuntu tabanli bir dagitim kullanacagim.

Sistem ozelliklerim:

AMD Ryzen 7 4800H.
NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti Mobile.
16 GB RAM.
Belli Windows uygulamaları belli Wine sürümü ile kullanılır. Sistem Wine'ı ile kullanırsan güncellendiğin çalışmaz.

O yüzden Lutris yada PlayONLinux kullanırsan eğer belli Wine sürümlerinde sürekli çalıştırabilirsin.

Ubuntu tabanının çöp olduğunu düşünüyorum... Fedora tavsiye ederim. Ancak Arch'ın her türlü daha iyi olduğunu düşünüyorum. Saf Arch denesen daha iyi olur gibi. Ayrıca Photoshop olayını bütün distrolarda yaşarsın, sadece Arch'ın gereken bazı dependencies'lerin kurmaması sorun çıkarır çoğu zaman. Ancak dediğim gibi, Arch dışında dnf paket yöneticisi ile birlikte çok hafif olmasıyla da ön plana çıkan Fedora'yı öneririm.

Neden boyle dusunuyorsunuz? Ben Windows'u sildikten sonra 1 kere geri donmeyi denedim fakat Linux'tan sonra aşırı berbat geldi. Fedora'ya bakacagim teşekkürler.
Bloatware olduğunu ve Ubuntu tabanı ile gelen paketlerin gereksiz olduğunu düşünüyorum. Hepsi aynı kerneldir fakat apt gibi kırık bir paket yöneticisi kullanması işin cabası. Şu baseiso'yu kursanız bile apt sorunları, dosya sisteminde oluşan sorunlar bırakmıyor peşinizi. 2-3 ay güncelleme yapmazsanız apt kırılıyor direkt. Ayrıca Arch ya da Fedora kadar büyük bir repository'si yok. Daha söylenecek çok şey var.

Su anda Pop!_OS kurmayi dusunuyorum. Kullananlar önerir mi? Buyuk ihtimalle yine Arch veya Ubuntu tabanli bir dagitim kullanacagim.

Pop!_OS iyi. Arch tabanında EndeavourOS var. Pop!_OS gibi onda da NVIDIA sürücüleri otomatik kuruluyor ve sonradan uğraştırmıyor. Ek olarak kendi toollarıyla da boğmuyor kullanıcını. Ben kullanmıştım beğeniyordum. Üstte Artix öneren adama şunu demek isterim ki Garuda gibi dağıtımda sorun yaşayan Artixin üstesinden gelemez.

Pop!_OS iyi. Arch tabanında EndeavourOS var. Pop!_OS gibi onda da NVIDIA sürücüleri otomatik kuruluyor ve sonradan uğraştırmıyor. Ek olarak kendi toollarıyla da boğmuyor kullanıcını. Ben kullanmıştım beğeniyordum. Üstte Artix öneren adama şunu demek isterim ki Garuda gibi dağıtımda sorun yaşayan Artixin üstesinden gelemez.
Ne acidan gelemiyor? Kullandiginiz tool/program distro degisince farklilasiyormu? Tek yapmaniz isterseniz arch depolarini eklemek, baska yapacak bir sey yok ve tonla artisi var artixin. Onemli olan sorunlarla bas edebilmek.

Ne acidan gelemiyor? Kullandiginiz tool/program distro degisince farklilasiyormu? Tek yapmaniz isterseniz arch depolarini eklemek, baska yapacak bir sey yok ve tonla artisi var artixin. Onemli olan sorunlarla bas edebilmek.
Garuda'da çakışma ile uğraşmak istemediği için demiştim.
fark ettim ki ben Garuda'yla ugrasmayi sevmiyorum.
Yani varolan sistemde sorunları çözmek istemeyen, onda da çözmek istemez. O yönden düşündüm.

Geri
Yukarı