Daha önce Portekiz'de Erasmus deneyiminiz oldu mu?

ThePanixz

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel i7 11700F - TUF RX 6700XT - TUF Gaming B560M Plus - 16GB DDR4 3000mhz - 1TB M2 - 2TB SSD
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar selam. Erasmus sonuçları açıklandı okulumuzda ve Porto'da Erasmus yapmaya hak kazandım. Ancak okulumdan Portekiz'e gidecek tek kişiyim ve pek bilgim yok. Daha önce Portekiz'e Erasmus yapmaya giden oldu mu? Barınma ve yaşam hakkında birkaç sorum var da kendilerine.

Hayatımda hiç Portekiz'e adımımı bile atmadım fakat. Daha önceden araştırmıştım ve aşağıdakiler bildiğim bir çok şey.

1 - Portekiz bildiğimiz Türkiye gibi.

2 - Mallarını güvenli bir yerlere koy. Çünkü oradaki hırsızlar çok daha ciddi.

3 - Gece geç saatlerde yani insanlar dışarda olmadığı saatlerde sende olma.

4 - Ev Kiralarına şu siteden bakın : Porto Mobilyalı Aylık Konaklamalar ve Uzun Süreli Konaklamalar | Airbnb

5 - Para birimi Euro. Ana dili Portekizce ama İngilizce bilmeleri muhtemel ola bilir.

Önerim : Eğer orada kala biliyorsanız hocam kesinlikle kalın. Çünkü dünyanın en güçlü pasaportlarından birine sahipler.

Arkadaşımın kardeşi orada Erasmus yapıyor. Kendisi Berlin doğumlu ve bu onu daha da rahat yaşamasına olanak sağlıyor diye biliyorum. Hem çalışıyor hem okuyor. 1500 Euro maaş alıyor diye hatırlıyorum. Bilgi almaya çalışırım arkadaşımdan gün içinde de yazarım güncellerim yorumumu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayatımda hiç Portekiz'e adımımı bile atmadım fakat. Daha önceden araştırmıştım ve aşağıdakiler bildiğim birçok şey.

1 - Portekiz bildiğimiz Türkiye gibi.

2 - mallarını güvenli bir yerlere koy. Çünkü oradaki hırsızlar çok daha ciddi.

3 - gece geç saatlerde yani insanlar dışarıda olmadığı saatlerde sende olma.

4 - ev kiralarına şu siteden bakın: Porto Mobilyalı Aylık Konaklamalar ve Uzun Süreli Konaklamalar | Airbnb

5 - para birimi euro. Ana dili portekizce ama İngilizce bilmeleri muhtemel olabilir.

Önerim: Eğer orada kala biliyorsanız hocam kesinlikle kalın. Çünkü dünyanın en güçlü pasaportlarından birine sahipler.

Öncelikle çok teşekkür ederim değerli bilgileriniz için. Tavsiyelerinizi dikkate alacağım çok teşekkürler. Sadece ev kiralama konusunda sıkıntılar var. Alacağım hibe ile ev veya oda kiralarsam ucu ucuna yetiyor para. Türkiye'de olduğu gibi uygun fiyatlı öğrenci yurtlarında kalmayı düşünüyordum oradaki yurtlar hakkında bir bilginiz var mı acaba?

Arkadaşımın kardeşi orada Erasmus yapıyor. Kendisi Berlin doğumlu ve bu onu daha da rahat yaşamasına olanak sağlıyor diye biliyorum. Hem çalışıyor hem okuyor. 1500 euro maaş alıyor diye hatırlıyorum. Bilgi almaya çalışırım arkadaşımdan gün içinde de yazarım güncellerim yorumumu.

Çok iyi olur çok teşekkür ederim. Ben de işe girmeyi düşünüyorum, part time olarak ne tarz yerlerde çalışabiliyoruz yani işverenlerin kolaylık sağladığı sektörler neler ve yurtlar hakkında bilgi edinebilirseniz çok sevinirim.

Arkadaşımın kardeşi orada Erasmus yapıyor. Kendisi Berlin doğumlu ve bu onu daha da rahat yaşamasına olanak sağlıyor diye biliyorum. Hem çalışıyor hem okuyor. 1500 Euro maaş alıyor diye hatırlıyorum. Bilgi almaya çalışırım arkadaşımdan gün içinde de yazarım güncellerim yorumumu.
Yorum güncellendi

[22/3 14:35] Buhran: Maaşlar çok değişiyor asgari ücret Avrupadan farklı ama yapamaya eğer güzel şehir
[22/3 14:36] Buhran: Ortalama maaş 1.000 € a yakın asgarisi farklı

Öncelikle çok teşekkür ederim değerli bilgileriniz için. Tavsiyelerinizi dikkate alacağım çok teşekkürler. Sadece ev kiralama konusunda sıkıntılar var. Alacağım hibe ile ev veya oda kiralarsam ucu ucuna yetiyor para. Türkiye'de olduğu gibi uygun fiyatlı öğrenci yurtlarında kalmayı düşünüyordum oradaki yurtlar hakkında bir bilginiz var mı acaba?

Çok iyi olur çok teşekkür ederim. Ben de işe girmeyi düşünüyorum, part time olarak ne tarz yerlerde çalışabiliyoruz yani işverenlerin kolaylık sağladığı sektörler neler ve yurtlar hakkında bilgi edinebilirseniz çok sevinirim.
Ev kiralarsanız pahalı ola bilir. Bence en ekonomik olanı oda kiralamak veya bir kaç kişi toplaşıp ev kiralamak olacaktır.

Eğer yerel yani Portekizli aile yanı kalırsanız Portekizceniz istemsizce gelişir.

Yeni konular

Geri
Yukarı