Dahili AMD Grafik Kartı ile macOS Sonoma (NootedRed)

Screenshot 2023-07-19 at 1.45.15 PM.jpg

APU bir işlemci ile macOS Sonoma kullanmak kulağa çılgınca gelmiyor mu? Muhtemelen bir sonraki düşünceniz hadi bir Ryzen 5 4600G almalıyım olmayacak, ama ben aldım ve bundan pişman değilim.
Eskisi gibi korkmayın, eskiden Dahili AMD grafik kartlarının desteği yoktu fakat artık resmen var. Peki bu nasıl oluyor? Tabiiki de WhateverRed veya NootedRed sayesinde! (NootedRed'i kısaca NRed diye adlandırabiliriz.) Ne zaman bir Dahili AMD Grafik kartı kullanıcak olursak Whatevergreen.kext ile NRed kext'inin yerini değiştirmemiz gerekiyor. Evet bu kadar basit ve sonuçlar şaşırtıcı bir şekilde iyi. Tabii ki de bazı senaryolarda UHD 630'tan iyi değil.
EFI
Hadi birlikte bir EFI hazırlayalım. Opencore ile alakalı ilk bakmanız gereken Ryzen ve Threadripper (17h ve 19h) sayfa bu olmalı.
Bu sayfa size AMD sistemler için nasıl bir EFI oluşturacağınızı ve BIOS ayarlarınızı nasıl yapmanız gerektiğini anlatır. BIOS ayarları sayfanın en alt kısmındadır.
NootedRed'i ve WhatEverGreen'i aynı anda kullanamazsınız. yani WhatEverGreen'i devre dışı bırakabilirsiniz veya EFI'nizden silebilirsiniz. Doğru bir sistem kimliği seçmek çok önemli. Şu an için bu MacbookPro16,3, iMac20,1 veya iMacPro1,1 sistem kimlikleri çalışıyor. Ben iMacPro1,1 kimliğini kullandım ve bu kimliğin çalıştığını onaylayabilirim. Şu an için ise MacPro7,1 kullanmaktayım. Nootinc tarafından bahsedildiği gibi herhangi bir siyah ekran hatası deneyimlemedim, fakat bu tüm Anakart'larda veya APU'lar için herhangi bir garanti vermez. Bir başka 4600G kullancısı da bu sistem kimliği ile herhangi bir sıkıntı yaşamadığını onaylayabilirim.
Eğer RestrictEvents.kext'ini kullanıyorsanız, EFI'nize revblock=media boot-arg'ını girmeniz gerekmektedir. Bu boot-arg'ın EFI'ye girili olmaması ile Ventura/Sonoma'nın daha iyi gözüktüğünü farkettim.
ACPI
Kendi SSDT'lerimizi oluşturmak için SSDTTime kullanacağız. Bu genel olarak iyi bir pratik ve Nootinc tarafından yapılması öneriliyor. Eğer halen yapmadıysanız, Hackintool'u indirin. Bu uygulamayı DSDT.aml dosyamızı gün yüzüne çıkarmak için kullanacağınız. Bunun için Hackintool-Utilities kısmına gidip "PatchMerge.command'ı" çalıştırın. Sonrasında aldığınız DSDT.aml dosyasını SSDTTime'ın bulunduğunu klasöre atın. SSDTTime'ı çalıştırın ve ilk olarak D'ye basarak DSDT dosyasımızı açalım. Sisteminizin için hangi SSDT dosyalarının gerektiğini öğrenmeniz için Nootincs'in ACPI rehberini incelemenizi öneririm.
Screenshot 2023-08-05 at 9.26.52 AM.png

Screenshot 2023-08-05 at 9.03.29 AM.png

BIOS
NootedRed.kext'inin çalışması için BIOS'ta birkaç değişiklik yapmamız gerekmekte. CSM'i devre dışı bırakmak, hemde Legacy Boot'u da devre dışı bırakmayı unutmayın. Bu durum VBIOS'tan VRAM paniği oluşturabilir.
VRAM'ı artırın. 512 MB, NRed için minimum gereksinimken, tercihen 1 GB veya daha fazlasıdır.
8GB.jpg

Çalışıp çalışmadığını nasıl bileceğim?
Sistem bilgisi altından Grafikler/Ekranlar kısmından bakabilirsiniz. BIOS'ta ayarladığınız VRAM ile aynı olduğundan emin olun. Bende Metal 3 desteği bile bulunmakta. Dock'un şeffaf cam olması gibi görsel şeyler. Aynısı "Bu Mac Hakkında" içinde geçerlidir.

Screenshot 2023-07-19 at 8.45.21 PM.png

Screenshot 2023-07-19 at 8.51.55 PM.png
Screenshot 2023-07-19 at 7.53.09 PM.png

NootedRed.kext'i Nerede?
Evet, tam olarak yayınlanmış değil ve bunu indirmek için bir GitHub hesabınızın olması gerekiyor. Ancak, eğer 'actions'ı tıklarsanız ve aşağıdaki sayfada 'master'ı ararsanız, Artifact'ı oradan indirebilirsiniz. Güncellemeleri kontrol etmek için sık sık 'Actions' sayfasını ziyaret edin ve her zaman 'Master'ı indirmek için seçin.
Gerekli bilgilere bu rehberden de göz atabilirsiniz:
Örnek config:config.plist.zip
Kaynak:NRed — AMD Radeon Graphics — macOS Sonoma

Yeni konular

Geri
Yukarı