Çözüldü Daireye gelen tesisatın eskimesi sonucu yaşanan VDSL hız düşmesi Fiber'de de yaşanır mı?

• Konuyu başlatan AJFA
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 22
  • Görüntüleme 718
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

AJFA

Terapat
Süper Moderatör
Sosyal Tayfı
Makaleler
28
Merhaba. VDSL internet kullanmaktayım. Apartmanın zemin katından daireye gelen tesisatın eskimesi sebebiyle zaman zaman internet hızımda düşme yaşıyorum. Fiber bağlantıya geçersem daireye gelen bağlantı aynı tesisat üzerinden mi ulaşacak? Yani VDSL'de yaşadığım hız düşmesini Fiber'de de yaşar mıyım?

VDSL altyapı Türk Telekom'un, Fiber altyapı da Superonline'ın, bunu belirtmeyi unutmuşum.

Son düzenleme:
Çözüm
Burada ışık ile iletilen hızları normal DSL sinyaline dönüştüren DSLAM cihazı kullanılıyor. Yani saha dolabına kadar fiber gerisi bakır altyapıdan geliyor. Eve kadar fiber olan sistemde daha stabil ve daha düşük ping alma şansınız var tabi ki ama resmi olarak hala aynı altyapıda gözüktüğü için şimdilik bu hizmetten devam edebilirsiniz.
@walter wick peki Telekom'un çektiği kablo kaliteli mi sizce?

Şu ana kadar ne ben sorun yaşadım ne de yaşayanı gördüm.
Yani ince değil kalında da değil ama kolay kolay zarar görmez.

Bizim binanın fiber işi bitince bodrumda kablolar vardı ben onları 2'ye katladım anca öyle kırıldı.

Burada ışık ile iletilen hızları normal DSL sinyaline dönüştüren DSLAM cihazı kullanılıyor. Yani saha dolabına kadar fiber gerisi bakır altyapıdan geliyor. Eve kadar fiber olan sistemde daha stabil ve daha düşük ping alma şansınız var tabi ki ama resmi olarak hala aynı altyapıda gözüktüğü için şimdilik bu hizmetten devam edebilirsiniz.
Yani apartman içine fiberoptik kablo döşenmeyebilir mi demek oluyor bu?

Zaten mevcuttaki alyapısı bina tesisati +83 metrelik bir bakır kablo gerisi fiberoptik. Yeni gelen tahminimce binaya kadar fiberoptik olur. Oradan daireye kişisel olarak çektirmeniz gerekebilir.

Hocam Türk Telekom uzun zamandır kendi altyapısını kendi yapıyor ve FTTH olarak yapıyor genelde.
FTTB çok düşük ihtimal.

Zaten mevcuttaki alyapısı bina tesisati +83 metrelik bir bakır kablo gerisi fiberoptik. Yeni gelen tahminimce binaya kadar fiberoptik olur. Oradan daireye kişisel olarak çektirmeniz gerekebilir.
Hocam Türk Telekom uzun zamandır kendi altyapısını kendi yapıyor ve FTTH olarak yapıyor genelde.
FTTB çok düşük ihtimal.
Bilgiler için teşekkürler. FTTB ile FTTH arasında çok uçuk fark olur mu sizce? Yani CAT6 sonuçta 100 metreye kadar verimli diyorlar. Fiberoptik kablo fiyatlarına da baktım çok uçuk değilmiş gerçi ama yine de meraktan soruyorum.

Bilgiler için teşekkürler. FTTB ile FTTH arasında çok uçuk fark olur mu sizce? Yani CAT6 sonuçta 100 metreye kadar verimli diyorlar. Fiberoptik kablo fiyatlarına da baktım çok uçuk değilmiş gerçi ama yine de meraktan soruyorum.

Fiber kablo bakır kablodan daha ucuz diye duymuştum.
FTTB ile mdu cihazınına bağlı genelde Max 100 Mbps alırsın.
Mdu cihazı:

1675515953861.png

FTTH ile şu anda "Türkiye'de" 1gpbs alabilirsiniz.

Geri
Yukarı