Dambıl İle Kas Yapılır mı ?

@Orion Nebula Günde 400 kez dambıl kaldırmak ne kadar sürecek ortalama? 2-3 günde 1 spor salonuna gitsen, taş çatlasın 2 saat spor yapsan, ki yeni başladığın için 30-40 dakika sürecek senin ki. Bence zararlı çıkan sen olursun, spor salonlarında duş imkanı da var üstelik, hatta lüks bir yere gidersen sauna bile var. Sosyalleşmek de cabası tabii. Ama sen bilirsin.

Sanırım ne dediğimi okumadın,10 gün için salona paramı vereyim?
Salona gitmek sadece motive amaçlıdır. İstediğin her türlü bilgiyi internetten bulabilirsin. Benim örnek verdiğim kanallarda hareketlerin tekrar sayısı ve set sayısı gösteriliyor sadece. Bazı kanallarda yemen gereken öğünlere kadar gösteriyorlar. Kalori hesabını bile öğrenebilirsin kendi kendine. Sadece azimli olman araştırman ve çalışman gerek.

@Orion Nebula Ben 10 gün için git demedim, okul açıldığı vakit günde en fazla 30-45 dakikanı ayırman yetecektir dedim. Ve ekstrem olarak çalışırsan 1-3 ay içerisinde fit olabilirsin. Dambıl ile kas yapamayacağını bil yeter, plates yapan kadınlar da dambıl kullanıyor. Sadece kaslarını açamaya yarar.

Bak şimdi dostum, ben 15 yaşındayken fitness'a başlamıştım, sürekli hatalar yaptım, kas yıkımım oldu, boşuna uğraştığım günler oldu, ne kadar kalori almam gerektiğini bile bilmiyordum. Zamanla türkçe - ingilizce makale okuya okuya öğrendim bu işi. İngilizceye gerek bile yok zaten, Türk Fitness sektörü youtube'da çok gelişmiş. Başla ama sakın bilgisiz başlama, yarardan çok zararı olur.

Merhaba arkadaşlar 16 yaşındayım ve boyuma göre kilom fazla kollarım da güç yok denecek kadar az bir ara dambıl ile çalışmıştım. Faydasını görmüştüm 5 kg çift dambıl var. Evde kaç set ve nasıl çalışırsam faydasını görebilirim? Şimdiden teşekkürler.

Merhabalar.

Benim yaşımda çok yakın bir arkadaşım var (15) . O da merak ediyordu bu işleri. Sonra salona gitmeyi karar verdi, ailesi de uygun gördü.

Ankara'da X Fit diye bir yere gidiyor, ama tam olarak nerede ve tam olarak ismi ne bilmiyorum...

Arkadaşımın vücudu 1.70 boylarında 55 kilo'ya yakın bir şeyler. Ağır olarak (Uzman/zor) başlamak istemiş, kabul etmemişler... Sonra 5 kg. dumbell ile çalıştırmaya başlattırdılar. Yaklaşık 1 ay dumbell sonra da yavaş yavaş halter ile başlayacaksın demişler. Neyse 1 ay sonra gün geldi arkadaşıma sordum "Fitness'ın yararı oldu mu her hangi bir şekilde?" dedim. O da kolunu sıktı "Bak bakayım olmuş mu?" dedi. İnanılmaz derecede bir avuç içi kadar kas oluşmuştu.

Kısacası YouTube'da ki yalan dolan yorumlara bakma. Çoğu aptal ve cahil. Salak salak konuşuyorlar ve insanları yanlış yönlendiriyorlar.... Bilseler dahi yanlış anlatıyorlar.

Dumbell seni bir yere kadar götürür. Sonrasını bilemem.

Hem kas çalışırken, kas kordonları mahvoluyor. Yani milyarlarca upuzun proteinlerden oluşmuştur bu kaslar. Ve bu kasları sen çalışırken, aslında kasları mahvediyorsun ve onları yoruyorsun.

Proteinler'e zarar verdikten sonra protein alırsan yeni proteinler kas'a gidiyor ve orayı yapılandırıyor.

Düşünecek olursak senin, protein alman önemli beslenmeden bu iş olmaz...

Unutma önemli olan Dumbell'ın ya da halterin ne kadar ağırlıkta olduğu önemli değil. Önemli olan kasını yoruyor musun? kasını zorluyor musun ve hissediyor musun?

"Mekik, şınav ve barfiks bunlar kas yapar mı?"

Hem hayır, hem de evet.

Evet sebebi: Kas'ı belli miktarda yapar. Kas daha çok yapmaz, olan kası sertleştirir ve güçlendirir.

Hayır sebebi: Olan kası korur. Kütleyi düşürmez ve gevşek bırakmaz.

Salona başlayıp ta halter ile çalışırsan, boyun uzamaz benden demesi.

Sanırım neredeyse kafanda ki bütün soruları cevapladım :)

İyi günler. İyi forumlar =)

Son düzenleme:
Kas dediğimiz şey sabit ağırlıkla gelişmez. Sürekli ağırlık arttırmalısın ki kas grupların gelişsin ve güçlensin. Başlangıç için 5 KG ideal. 1 ay programlı bir şekilde 5 KG ile çalış. Eğer zorlamıyorsa 7, 10 diye aylık olarak bu ağırlığı yükselt. Dambıl ile evde aşırı bir kas yapamazsın. Ama hiç spor yapmamış gibi kolların da olmaz. Bir fark kazanırsın ve bir spor salonuna başlarsan altyapın olur. Hızlı yükselirsin.

Bu yaşta aman aman bir kas bekleme zaten. 20 yaşından sonra programlı bir şekilde yaparsan güzel bir vücuda ve güzel kollara sahip olursun.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı