Darboğaz nasıl anlaşılır?

DOTA 2 oyununda RTX 2060 ekran kartı ve AMD Ryzen 7 2700x işlemci ile gördüğüm değerler:

CPU: 35%
GPU: 30%

Ben mi yanlış görüyorum yoksa gerçekten bu derece yakın değerlerde mi çalışıyor sistemim anlamadım.

DOTA 2 oyununda RTX 2060 ekran kartı ve AMD Ryzen 7 2700x işlemci ile gördüğüm değerler:

CPU: 35%
GPU: 30%

Ben mi yanlış görüyorum yoksa gerçekten bu derece yakın değerlerde mi çalışıyor sistemim anlamadım.

DOTA'da FPS sınırlaması var. Ayrıca o sistemi zorlayacak bir oyun da değil. İstersen oyunu DSR'ı açıp 4K çözünürlükte bile oynayabilirsin.

371107

DOTA'da FPS sınırlaması var. Ayrıca o sistemi zorlayacak bir oyun da değil. İstersen oyunu DSR'ı açıp 4K çözünürlükte bile oynayabilirsin.

Eki Görüntüle 371107
En yüksek ayarlarda oynuyorum oyunu zaten ve evet FPS sınırlaması var.

CS:GO oyununda da aynı değerleri alıyorum.
Başka oyun oynamıyorum zaten ama merak ettiğim şu.
Görev Yöneticisinde baktığımda CPU %80-90 larda iken CS:GO oyunu için GPU :%15-20 civarında görünüyor. Ama Afterburner ile baktığımda değerler birbirine çok yakın.
Hangisini baz almam lazım anlayamadım.

Bu konuyla alakalı uzun uzun yazılmış yazılar var, darboğaz oluşmasına sebep olabilecek her senaryo detaylı olarak belirtilmiş aşağıda.

Ama öncesinde; sıcaklık ve frekans değerlerine hiç dikkat edilmediğini belirtmekte fayda görüyorum. Geçenlerde bir konuda "Senin söylediğin gibi olsa benim bilgisayarımda ayar düşürünce FPS sabit kalmazdı" diyen bir üye ile karşılaştım; testler sonucu 3 rakamlı CPU sıcaklık değeri ile karşılaştık kendisinde :) Daha sonra o da anladı durumu.

Kullanıcı görev yöneticisin açınca ne görüyor? Sıcaklıklar yüzünden düşük frekans ve %30 kullanıma sabitlenmiş bir CPU. "Aaaa işlemcim ne kadar güçlü :) Hiç yormuyor kendisini %30 çalışıyor" diyor. Halbuki işlemcinin ahı gitmiş vahı kalmış, mecali kalmamış garibimin çalışmaya.

"Uzun yazıyorsun kim okuyacak" diyenler konuyu şimdiden terk edebilir. İnce ince her pozisyonda, bilgisayarın ne tepki vereceğini açıklıyorum sizlere, en aşağıdaki linkten farklı bir konudaki görsellerin de bulunduğu konuyu okuyabilirsiniz, son yorumda bulunuyor.

Öncelikle eğer CPU kullanım değerimiz tavan oranlardaysa, ekran kartımızın isteklerine yetişemediği için darboğaz yaratmaya başlayacaktır. Gelen isteklere hangi oranda yetişemediğine göre de GPU yani ekran kartımızın performansından kesinti yaşanacaktır. Karşılık verilemeyen her istek GPU'nun performansından aynı oranda kesinti yaratacaktır. Önce bu kafamıza yerleşsin.
Eğer CPU kullanım oranı %99'un üzerine hiç çıkmıyorsa GPU'nun maruz kaldığı bir darboğaz yok demektir(Diğer bileşenler veya unsurlar söz konusu değil ; Bellekler veya ısı gibi). Konuyu açan arkadaşın CPU kullanımı çok düşük çünkü güçlü bir işlemcisi var ve karşılığında orta - üst segment bir kart kullanıyor, konu başında ilk olarak CPU kullanımını soran moderatör bu yüzden sormuş olsa gerek, çok da doğru yapmış.

Geldik GPU kullanımı kısmına ; GPU kullanımı, işlemci darboğaz yapmasa bile %100 olmak zorunda değildir. Eğer işlemci darboğaz yapıyorsa kartın GPU kullanımını düşürür mü evet düşürür çünkü işlemci o isteklere cevap verebilse kart daha fazla veri yolu harcayacaktır, GPU kullanımı daha yüksek olacaktır.

İşlemci darboğaz yapmadığı halde GPU kullanımı düşük olabilir mi? EVET OLABİLİR. Hatta ve hatta aynı oyun içerisinde kapalı alanlarda düşük GPU kullanımı söz konusuyken açık alana çıkıldığında GPU kullanımı belirgin oranda artış gösterebilir. Bu sırada işlemci darboğaz yapmıyorsa, GPU kullanımı %100 olmasa bile karttan tam performans alıyorsunuz demektir ; Elbette GPU ve belleklerin son frekans değerinde çalışması durumunda, herhangi bir ısı problemi olmaması durumunda.

Konuyu açan arkadaşın GPU kullanımını yükseltebilmesi için ne yapması gerekiyor? İşlemcisi darboğaz yaratmadığı için GPU'ya mümkün olabildiğince iş yaptırması gerekiyor. GPU'ya nasıl iş yaptırır ki GPU kullanımı yükselsin? Çözünürlük ayarı da dahil olmak üzre tüm ayarları sonuna kadar zorlayabilir. FPS düşüşü olur mu evet olur, ama GPU kullanımı yükselir, yinede %100 olmak zorunda değil, bazı oyunlarda istesen de %100 yapamazsın zaten.

İşlemci darboğaz yarattığı durumlarda GPU kullanımı nasıl yükseltilir?
Daha doğrusu, bazen ayarları yükselttiğimiz halde neden daha düşük FPS almayız? Bazen yüksek ayarlarda neden performans kaybı yaşamayız? Çünkü düşük ayarlarda kart daha çok FPS sunduğu için işlemciye giden istek de daha fazladır. Ayarları - çözünürlüğü yükselttiğimiz, GPU'nun gücü dahilinde daha az FPS almaya başlayacağımız için işlemciye de daha az istek gitmeye başlar, işlemcinin darboğaz oranı düşer ve hatta ortadan bile kalkabilir. Bu yüzden daha yüksek ayarlara performans kaybı yaşamadan çıkabildiğiniz böyle bir senaryo da söz konusu olabilir. Siz de şaşırır durursunuz ayarlar yükseldiği halde FPS neden yere çakılmadı diye?

Kısacası arkadaşlar ; Tonla para verip aldığın Ryzen 5 serisi 1600 model işlemci GTX1060 gibi bir kart ile darboğaz falan yapmaz. GPU kullanımı düşük diye darboğaz yaratıyor sanmayın. Ekran kartını Valley Unugine gibi kaliteli Benchmark testlerine soktuğunuzda asıl GPU kullanımını o zaman görürsünüz.
Benckmark testlerinde GPU son limitlere kadar kendini zorladığı için işlemcinin de ne kadar darboğaz yapıp yapmadığı, o ekran kartı için ne kadar yeterli gelip gelmediği asıl o zaman anlarsınız :)
Ryzen 5 1600 güçlü bir işlemci, yarı yolda bırakmaz üst seviye ekran kartlarıyla kullanılsa bile.

Son olarak bu konuyu da ekliyorum, 3. sayfada net bir açıklamasını bulabilirsiniz ; [Çözüldü] Oyunlarda GPU kullanımı sürekli %100 mü olmalı?

En yüksek ayarlarda oynuyorum oyunu zaten ve evet FPS sınırlaması var.

CS:GO oyununda da aynı değerleri alıyorum.
Başka oyun oynamıyorum zaten ama merak ettiğim şu.
Görev Yöneticisinde baktığımda CPU %80-90 larda iken CS:GO oyunu için GPU :%15-20 civarında görünüyor. Ama Afterburner ile baktığımda değerler birbirine çok yakın.
Hangisini baz almam lazım anlayamadım.

CS GO'da aynı şekilde düşük sistem oyunu. CPU'nun oldukça düşük GPU'nun da %95'in altına düşmemesi lazım. RTX 2060 ise en az 2K 144Hz bir monitörde kullanman lazımdı.

Bu bahsettiğin oyunlarda bile 2K 144Hz bir monitörde bile yine düşük GPU görürsün. Bu oyunlarda 4K çözünürlüklü bir monitör kullanırsan o zaman tam performans alırsın bence. Yada dediğim gibi Nvidia denetim masasından DSR'yi açıp 4K çözünürlükte oyna.

Sen bu sistemi bu oyunlar için aldıysan çok para vermişsin. Biraz daha düşük bütçeli bir sistem bile toplayabilirdin bu oyunlar için.

CS GO'da aynı şekilde düşük sistem oyunu. CPU'nun oldukça düşük GPU'nun da %95'in altına düşmemesi lazım. RTX 2060 ise en az 2K 144Hz bir monitörde kullanman lazımdı.

Bu bahsettiğin oyunlarda bile 2K 144Hz bir monitörde bile yine düşük GPU görürsün. Bu oyunlarda 4K çözünürlüklü bir monitör kullanırsan o zaman tam performans alırsın bence. Yada dediğim gibi Nvidia denetim masasından DSR'yi açıp 4K çözünürlükte oyna.

Sen bu sistemi bu oyunlar için aldıysan çok para vermişsin. Biraz daha düşük bütçeli bir sistem bile toplayabilirdin bu oyunlar için.
Yok sistemi Premiere Pro ve benzeri programlar için topladım bunlar benim arada sıkılınca oynadığım oyunlar. Dert ettiğim oyun değil sadece darboğaz sistemini anlamaya çalışıyorum ve şunu da aslında anlamaya çalışıyorum bu oyunlar yüzünden CPU sıcaklık değerini aşıp işlemciye zarar verir miyim?

Bir de monitörüm 4K değil dediğin ayarı aktifleştirmeme izin verecek mi program?
İzin verirse de GPU kullanımını yükseltecek mi?
Monitörüm FULL HD 75 HZ Philips marka bir monitör.

İzin verirse de GPU kullanımını yükseltecek mi?

Nvidia ayarı simgesine sağ tıklayıp Nvidia denetim masasını aç. Masaüstündeki saatin yanındaki gizli sekme içinde görünüyor yada masaüstünde de simgesi olabilir.

Sonra resimdeki gibi 3D ayarının yönetilmesi seçeneğini seç. Oradan DSR çarpanını 4x yap ve alttaki uygulaya tıkla. Yalnız oyunları tam ekranda açman lazım çözünürlüğü 3840x2160 yapınca oyun ayarlarından. Borderless yani çerçevesiz pencere yaparsan 4K açılmıyor, 1080p oluyor yine.

Bu şekilde yapasan GPU kullanımı yükselir.

371110

Nvidia ayarı simgesine sağ tıklayıp Nvidia denetim masasını aç. Masaüstündeki saatin yanındaki gizli sekme içinde görünüyor yada masaüstünde de simgesi olabilir.

Sonra resimdeki gibi 3D ayarının yönetilmesi seçeneğini seç. Oradan DSR çarpanını 4x yap ve alttaki uygulaya tıkla. Yalnız oyunları tam ekranda açman lazım çözünürlüğü 3840x2160 yapınca oyun ayarlarından. Borderless yani çerçevesiz pencere yaparsan 4K açılmıyor, 1080p oluyor yine.

Bu şekilde yapasan GPU kullanımı yükselir.

Eki Görüntüle 371110

Monitör Full HD olduğu için 4K çözünürlük PC kullanımı için ideal olmuyor malesef ve bu nedenle bu çözünürlükte sabit kalamıyorum.

Oyundayken özellikle kontrol ettim GPU kullanımında bir değişme olmadı.
Ben bir yerlerde hata yapıyorum sanırım.

Eki Görüntüle 280575

Olay aslında basit. Eğer elinizde güçlü bir ekran kartı var ise işlemciniz de ekran kartına göre güçsüz ise, bu durumda işlemci ekran kartının hızına yetişemez. Buna darboğaz diyoruz. İşlemci sürekli görüntüyü işleyip ekran kartına gönderiyor. Eğer ekran kartın güçlü bir model ise gelen görüntüleri çabucak işleyip monitöre gönderir.

Yukarıdaki örneği hazırladım daha rahat anlaşılabilsin diye. GPU %60, %70, %80 de ise CPU'da bu sıralarda %100 ise demektir ki ekran kartı işlemciden gelecek olan görüntüyü bekliyor. Bu yüzden tam yükte çalışmıyor. GPU %99 olduğu sırada işlemcinin % değeri pek önemli değil.

Bilgi için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı