Darboğaz nasıl anlaşılır?

sinanguv

Hectopat
Başlıkta da belirttigim gibi benim anlamadığım bir konu var.
Şimdi GPU kullanımı %100 ve CPU kullanımının %60-80 arası olması iyi bir şey mi yoksa darboğaz sorunumu var.

Bu kullanım değerleri nasıl olmalıdır?
Kullanım değerleri nasıl olursa darboğaz olmuş olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazdığınız değerler normal. Darboğaz olması için CPU kullanımı yüksek, GPU kullanımı düşük olması lazım.

Başlıksız-1.jpg

Olay aslında basit. Eğer elinizde güçlü bir ekran kartı var ise işlemciniz de ekran kartına göre güçsüz ise, bu durumda işlemci ekran kartının hızına yetişemez. Buna darboğaz diyoruz. İşlemci sürekli görüntüyü işleyip ekran kartına gönderiyor. Eğer ekran kartın güçlü bir model ise gelen görüntüleri çabucak işleyip monitöre gönderir.

Yukarıdaki örneği hazırladım daha rahat anlaşılabilsin diye. GPU %60, %70, %80 de ise CPU'da bu sıralarda %100 ise demektir ki ekran kartı işlemciden gelecek olan görüntüyü bekliyor. Bu yüzden tam yükte çalışmıyor. GPU %99 olduğu sırada işlemcinin % değeri pek önemli değil.

MSI Afterburner kullanarak CPU kullanımına bakın, eğer CPU sürekli %95 %100 arasında çalışıyorsa darboğaz vardır. Eğer darboğaz varsa darboğazı minimuma indirmek için grafik ayarlarını yükseğe çekin.

Asus P7P55D Deluxe anakart var. 12 GB RAM var sistemimde ve işlemcim i7 870. Yeni bir ekran kartı almak istiyorum. GTX 1050 ti ile darboğaz yapar mı?

Geri
Yukarı