Darboğaz nedir ?

• Konuyu başlatan deepk61
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 13
  • Görüntüleme 3B
D

deepk61

Ziyaretçi
Arkadaşlar merhaba, birçok konu gördüm darboğaz yapar mı şeklinde, ben de yeni bir sistem toplamak istiyorum ve darboğaz nedir bilmek istiyorum. Darboğaz nedir? Nasıl darboğaz olduğunu anlarız? Şeklinde sorular var aklımda. Şimdiden teşekkürler

Mesela ekran kartın saatte 100 km/h yapmak istiyor ama işlemcin sadece 75 km/h yapmasına izin veriyor. Yani ekran kartın zincirlerini kıramıyor. :) Bu yüzden işlemci-ekran kartı ikililerini seçerken biraz dengeli seçim yapmak lazım. Gerçi @Recep Baltaş Titan X ile G3258'i çalıştırdığında darboğaz olmamıştı ama sen yine de dengeli seçim yap. :)

Darboğazı en basit şekilde sana açıklayayım:
Darboğaz, bir donanımın diğer donanımın hızını frenlemesi ve buna bağlı olarak yaşanan performans kaybıdır.
Örneğin: Athnlon X2 250 model işlemciye R9 390 bağlarsanız işlemci, ekran kartını besleyemeyecek ve ekran kartından tam performans almanızı engelleyecektir.

Arkadaşlar merhaba, birçok konu gördüm darboğaz yapar mı şeklinde, ben de yeni bir sistem toplamak istiyorum ve darboğaz nedir bilmek istiyorum. Darboğaz nedir? Nasıl darboğaz olduğunu anlarız? Şeklinde sorular var aklımda. Şimdiden teşekkürler
İşlemcinin ekran kartını besleyememesidir yani G3258'e Titan X takınca olacak durumdur. Darboğaz olduğunu işlemci kullanımından anlayabilirsin, işlemci kullanımı %90'ın altına indiğinde darboğaz olur. Titan X ile GTA V'de 200-250 FPS alabilabilirsin ancak güçsüz bir işlemmci takarsan 100 FPS alırsın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunu izlersen Recep abi anlatıyor. :)

Buradaki arkadaşlar ekran kartı darboğazını unutmuş. Herkes işlemci darboğazından bahsetmiş.

Şöyle ki I7 4790K alıp GT 630 takarsanız aynı şekilde işlemci 120 FPS verecekse ekran kartı yüzünden FPS 30'a sınırlanır.

Buradaki arkadaşlar ekran kartı darboğazını unutmuş. Herkes işlemci darboğazından bahsetmiş.

Şöyle ki I7 4790K alıp GT 630 takarsanız aynı şekilde işlemci 120 FPS verecekse ekran kartı yüzünden FPS 30'a sınırlanır.
Bide monitör darboğazı var. 200 FPS alabilecekken, 60 FPS monitör ile 60 FPS alırsınız.

Birde RAM darboğazı var. Benim gibi 8 GB RAM kullanıyorsanız GTA V'de 4x MSAA açamıyorsunuz. Ekran kartının gücü yetse bile RAM kullanımı 8 GB'a dayandığı için MSAA'yı 2x olarak kısmak durumunda kalıyorsunuz.

Arkadaşın dediğine katılıyorum işlemcinin ekran kartına göre güçsüz kalmasıdır. Birçok darboğaz var ram monitör felan ama en sıkıntılısı bence işlemci darboğazı.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı