Çözüldü Darboğaz nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

592371

Centipat
Arkadaşlar, GTX 1060 3GB alacağım. İşlemcim i5 3340, tüm arkadaşlar alma darboğaz yersin diyor fakat pek anlamıyorum. İşlemci darboğazı nedir, çok basit şekilde anlatır mısınız?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam darboğaz yapan bir sistemde ekran kartının tam performansını alamazsınız. Ama tabii darboğaz yapar diye 1060'ı almamak aptallık olur.

Önemli olan da bu kısım. Şimdi 1060 yerine "aman darboğaz" diye 1050 Ti alsa ne olacak;

X oyunda 1060'ı %90 besletip 53 FPS alacak,
1050 Ti'ı %99 besletip 40 FPS alacak.

Gittin 13 kareyi çöpe attın "darboğaz olmasın" diye. Hali hazırda konu sahibinin elindeki ölü soket, DDR4'e falan geçiş yapsa ikinci elden ileride daha da fazla kaymağını yer güçlü GPU tercihinin.
Ama 6 GB versiyonu için.

@ll.Mehmed veremesin yani %100 değil de %90 performans verdi diyelim ne değişecek? Ne kaybedecek? Veya her an böyle mi olacağını sanıyorsunuz? Birçok hikayeli oyunda darboğaz yapmayacak bile mesela.
Adamda aynısını söylüyor hocam örnek konuşma:

Dosya Ekleri

• Screenshot_2024-01-21-22-11-18-15_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
    Screenshot_2024-01-21-22-11-18-15_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
    140,3 KB · Görüntüleme: 28
Hocam darboğaz yapan bir sistemde ekran kartının tam performansını alamazsınız. Ama tabii darboğaz yapar diye 1060'ı almamak aptallık olur.

Önemli olan da bu kısım. Şimdi 1060 yerine "aman darboğaz" diye 1050 Ti alsa ne olacak;

Gittin 13 kareyi çöpe attın "darboğaz olmasın" diye. Hali hazırda konu sahibinin elindeki ölü soket, DDR4'e falan geçiş yapsa ikinci elden ileride daha da fazla kaymağını yer güçlü GPU tercihinin.

Çözüm

Gittin 13 kareyi çöpe attın "darboğaz olmasın" diye. Halihazırda konu sahibinin elindeki ölü soket, DDR4'e falan geçiş yapsa ikinci elden ileride hep kaymağını yer güçlü GPU tercihinin.

Allah razı olsun teşekkür ediyorum tek aradığım cevap şuydu peki ,FPS drop nedir?

Konu çözülmedi bu arada her fikire açığım hala mesela 1500 TL'ye ikinci el sistemime uygun ikinci el ekran kartı falan haberiniz olsun efendim.

Allah razı olsun teşekkür ediyorum tek aradığım cevap şuydu peki FPS drop nedir?

FPS drop "düşüş" ama onun çok fazla sebepleri var. Hani en güçlü bilgisayara sahip birisi de drop yiyebilir.

İşletim sistemin yamulur drop yersin, sıcaklıklar tehlikeli seviyededir drop yersin, oyun dosyaları bozuktur drop yersin, virüs girer drop yersin, HDD'nin okuma/yazma hızı dibe vurmuştur drop yersin. Bir bu kadar daha ihtimal sayarım sana.

Sağlıklı bir PC'de i5 3340 işlemciye GTX 1060 taktın diye drop yemezsin o açıdan bir endişen varsa.

FPS düşmesi "düşüş" ama onun çok fazla sebepleri var. Hani en güçlü bilgisayara sahip birisi de drop yiyebilir.

İşletim sistemin yamulur drop yersin, sıcaklıklar tehlikeli seviyededir drop yersin, oyun dosyaları bozuktur drop yersin, virüs girer drop yersin, HDD'nin okuma/yazma hızı dibe vurmuştur drop yersin. Bir bu kadar daha ihtimal sayarım sana.

Sağlıklı bir PC'de i5 3340 işlemciye GTX 1060 taktın diye drop yemezsin o açıdan bir endişen varsa.

Sen kral bir adamsın <3

Konu hakkında başka fikir var mı efendim artı olarak hala ekran kartı önerilerine açığım 1500 TL.

Tabii ki ikinci el.

O siteye değil de YouTube'da videolara bak.

Zaten 6 GB versiyonu ile arasında %12-15 oranında bir güç farkı var diye biliyorum %27-28 falan oluyor söylediğim modelde, fakat sitede sadece 6GB versiyonu var.

Konu hakkında başka fikir var mı efendim artı olarak hala ekran kartı önerilerine açığım 1500 TL.

GTX 1060 ya da RX 470/570 al. Bak sana güzel bir video atacağım izle, darboğaz budur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

i7 870 senin işlemcile aynı seviyede ve burada kullandıkları kart RTX 4090.

GTX 1060 ya da RX 470/570 al. Bak sana güzel bir video atacağım izle, darboğaz budur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

i7 870 Senin işlemcile aynı seviyede ve burada kullandıkları kart RTX 4090.

Size çok teşekkür ediyorum darboğaz konusunda artık sorunum yok bu arada bilginiz olsun ekran kartı önerileri için(1500 TL bütçe ikinci el)alacağım kartın VR ready olması gerek.

i7 870 Senin işlemcile aynı seviyede ve burada kullandıkları kart RTX 4090.

Video sayesinde RTX 4090 takmaya karar verdim :D(hala ekran kartı önerisi bekliyorum -1500 TL bütçe, ikinci el, VR ready-)

Geri
Yukarı