Darbogaz neye göre hesaplanır?

Fazla işlemci az ekran kartı olunca uyumsuz oluyormuş?
Tersine darboğaz olur. Yani ekran kartı tamamen kullanılırken işlemci tamamen kullanılmaz. Böyle problemlerin önüne geçmek için tamamen dengeli sistemler sunmamız gerekiyor. Sadece oyun oynayacaksanız R5 3600/3600X yeterli. Yayın yaparsanız daha üst işlemci gerekiyor
3900X almak yerine R7 3700X 2070S sistem alınabilir.

Tersine darboğaz olur. Yani ekran kartı tamamen kullanılırken işlemci tamamen kullanılmaz. Böyle problemlerin önüne geçmek için tamamen dengeli sistemler sunmamız gerekiyor. Sadece oyun oynayacaksanız R5 3600/3600X yeterli. Yayın yaparsanız daha üst işlemci gerekiyor.
3900X almak yerine R7 3700X 2070S sistem alınabilir.

Hocam zaten şu an elimde RTX 2060 Super Gaming X var yayın açamaz mıyım?

Aklımda oluşan ve bayagı araştrımalarım sonucu cevabını bulamadıgım bir soru bu. Darbogaz olayı neye göre nasıl oluşuyor? Örnek ekran kartıyla işlemcinin frekans degerleri ne olmalı ki uyum saglanabilsin?
Örnek veriyim elimde şu an MSI RTX 2060 Super Gaming X 8 GB GDDR 6 256 Bit Boost 1695 MHz 14gpbs böyle bir ekran kartına nasıl bir işlemci alınması gerek tam performans ve uyum için size zahmet cevaplar mısınız ona göre istiyeceğim işlemciyi.

Ben RTX 2060'ı (super değil) Ryzen5 2600 ile beraber kullanıyorum. Çok az darboğaz oluyor ama takılma kasma olmuyor. Eski işlemcim i7-4790'dı onda takılma, kasma sorunları yaşıyordum. Bazı oyunlarda FPS düşüktü.

RTX 2060 Super alacaksan en az Ryzen 7 2700X yada Ryzen 5 3600 almanı öneririm çok bütçen yoksan Ryzen 5 2600'de yeterli sayılır.
Hocam zaten şu an elimde RTX 2060 Super Gaming X var yayın açamaz mıyım?

İnternet upload hızın iyiyse açarsın.
Fazla işlemci az ekran kartı olunca uyumsuz oluyormuş?

İşlemci güçsüz, ekran kartı çok güçlü olursa darboğaz olur.

Ben RTX 2060'ı (super değil) Ryzen5 2600 ile beraber kullanıyorum. Çok az darboğaz oluyor ama takılma kasma olmuyor. Eski işlemcim i7-4790'dı onda takılma, kasma sorunları yaşıyordum. Bazı oyunlarda FPS düşüktü.

RTX 2060 Super alacaksan en az Ryzen 7 2700X ya da Ryzen 5 3600 almanı öneririm çok bütçen yoksan Ryzen 5 2600'de yeterli sayılır.

İnternet upload hızın iyiyse açarsın.

İşlemci güçsüz, ekran kartı çok güçlü olursa darboğaz olur.

Hocam fiber internet kullanıyorum 100 MB
O zaman elimdeki RTX 2060 Super'i geri iade etmeden sadece Ryzen 5 3600X almam sorun oluşturmayacaktır degil mi?

O sitelerin saçmalık olduğunu düşünüyorum. Ben bizzat 6600K işlemci 1070 ekran kartı kullandım. Bir kere bile darboğazın ucuna yaklaşmadım. Sitede %35 darboğaz olacağını söylüyor.

Ayrıca site tamamen saçmalık bence. Darboğaz dediğimiz olay oyunun tek çekirdek ve çoklu çekirdekten ne kadar yararlandığı ile bile değişir. Hatta oyunu oynadığımız çözünürlük ile bile değişir. Bu saçma siteye neye göre karar veriyor darboğaz olduğuna?
Tabi ki veriler yüzde yüz doğru olacak diye bir kaide yok. Nihayetinde bu bir "database" ve kullanıcılar ile firmaların testlerini baz alarak sonuçlar veriyor. Herhangi bir kullanıcının test sırasında arkada çalıştırdığı bir program veya diğer bileşenlerden kaynaklı bir uyumsuzluk bile sonuçları etkileyebilir. Ben bu örneği konu ile alakalı hiç veya az bir miktar bilgisi olan kişiler için verdim. En azından akıllarında bir fikir, bir ön izlenim oluşturabilir diye. Ayrıca bu kullandığınız kaynak ile de alakalı. Gidip koskoca sistemin uyumuna tek bir site üzerinden bakıyorsanız bu biraz sizin hatanız oluyor (size yönelik konuşmuyorum, genel bir hitap).

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı