Darboğaz oranı ne kadar olmalıdır?

@musallat.exe islemci yetmiyor anladigim kadariyla, peki onemli olan hizi mi cekirdek sayisi mi?

Besleme konusunda çekirdek X frekans.
i9 9900K - 8*5, 00GHz = 40 puan besleme gücü.
Xeon 2697 V4 - 18*3, 60GHz = 64,8 puan besleme gücü.
Örneğin eski ve çok çekirdekli düşük frekans bir server işlemcisiyle son model ekran kartlarını besleyebilirsin ancak verimsiz olur.
FPS konusunda ise frekans önemlidir, işlemcide yeterince çekirdek gücü bulunması yeterlidir ve gereğinden fazla çekirdek fazladan FPS sağlamaz, bu nedenle i5 işlemcilere talep yüksektir, lüzum olduğu kadar çekirdek bulundurur ve çok ısınmaz, overclock potansiyeli de i7 i9'lara kıyasla yüksektir.

Bende ryzen 3 pro 4350g takılı bir pc var. Ekran kartı da aldım biraz iyi performans alayım oyunlarda diye. O da rx 6500 xt. Yeni sistem almaya durumum yok. Rtx 4060 alıp taksam bu işlemci ile ne olur? Darboğaz yüzde 23 çıkıyor pc build sitesinde mesela. Peki ne yaşarım 100 yerine 50 fps mi alırım?

Bende Ryzen 3 Pro 4350G takılı bir PC var. Ekran kartı da aldım biraz iyi performans alayım oyunlarda diye. O da RX 6500 XT. Yeni sistem almaya durumum yok. RTX 4060 alıp taksam bu işlemci ile ne olur? Darboğaz yüzde 23 çıkıyor PC Build sitesinde mesela. Peki ne yaşarım 100 yerine 50 FPS mi alırım?

Hiç güzel olmaz, işlemciniz değerli ancak güçsüz bir model, elinizdeki işlemciyi satıp yerine bütçenize göre 1600af/2600/3600/5600 modellerinden birisini alarak başlayın, aldığınız işlemciye göre bir ekran kartı önerisinde bulunabilirim.

Sorunuzun cevabı ise zaten o işlemcinin besleyebileceği en güçlü karta sahipsiniz.

Hiç güzel olmaz, işlemciniz değerli ancak güçsüz bir model, elinizdeki işlemciyi satıp yerine bütçenize göre 1600af/2600/3600/5600 modellerinden birisini alarak başlayın, aldığınız işlemciye göre bir ekran kartı önerisinde bulunabilirim.

Sorunuzun cevabı ise zaten o işlemcinin besleyebileceği en güçlü karta sahipsiniz.
Bu söylediğiniz işlemcilere 4060 takılmaz mı? 😊

Teşekkürler içim rahatladı.

Aslına bakarsanız CPU'nun tek başına kullanım oranı çok bir şey ifade etmez. Ya her bir çekirdeğin kullanım oranını takip edin ya da dediğim gibi ekran kartının kullanım oranına bakın. Ekran kartı kullanım oranı %99 ya da %96'nın altındaysa darboğaz yiyordur.

Şimdi çok iyi şekilde anladım sanırım. "beslemek" kelimesi için tam olarak bir karşılık çıkıyor bu durumda. İşlemci kaslı bir adam olmalı ki bebek arabasındaki şımarık GPU'yu taşıyabilsin besleyebilsin.

Birkaç yıl önce benim de pek bilgim olmadığından ötürü bu konuya bir soru sormuştum, güzel bir şekilde anlatmışlardı. Ben de elimden geldiğince bu konuya gelen soruları cevaplamaya çalışıyorum ve bu beni mutlu ediyor açıkçası.

Geri
Yukarı