Darboğaz oranı ne kadar olmalıdır?

Birkaç yıl önce benim de pek bilgim olmadığından ötürü bu konuya bir soru sormuştum, güzel bir şekilde anlatmışlardı. Ben de elimden geldiğince bu konuya gelen soruları cevaplamaya çalışıyorum ve bu beni mutlu ediyor açıkçası.

İnsanları bu şekilde bilgilendirmen güzel bir şey cevapladığın için ayrıca tekrar teşekkür ederim

Merhabalar dostlar. Benim cihazın da özellikleri şu şekilde;
- i7 11800H Mobile CPU
- 8GB RTX 3070 Mobile GPU
- 16GB RAM 3200Mhz (8x2)
x vari sitelerden yaptığım kontrollerde, 1080P çözünürlükte %13.3 darboğaz değeri gösteriyorken, 2K çözünürlükte %4.6 gösteriyor. İlk konu mesajlarında onlara bakmayın yanlış bilgilendiriyor denilmiş. Ben bu cihazda oyunlarda darboğaz yaşadığımı düşündüğümden size de sormak istedim. Zira bir oyunda (örn. Cyberpunk) minimum grafik ayarı ile max. grafik ayarı arasında 15-20 FPS ya oynuyor ya oynamıyor (DLSS kapalı). Arkadaşımda daha güçlü işlemcili, RTX 4060 Mobile GPU laptop var. Onda gerçekleştirdiğim testte yine DLSS kapalı iken oyun çok daha akıcı ve sistem gayet serin çalışıyor.

Bu özelliklerle sizce sistemim darboğaz sorunu mu yaşıyor dersiniz?

Merhaba dostlar. Benim cihazın da özellikleri şu şekilde;
- i7 11800H Mobile CPU.
- 8 GB RTX 3070 Mobile GPU.
- 16 GB RAM 3200MHz (8x2)
X vari sitelerden yaptığım kontrollerde, 1080p çözünürlükte %13.3 darboğaz değeri gösteriyorken, 2K çözünürlükte %4.6 gösteriyor. İlk konu mesajlarında onlara bakmayın yanlış bilgilendiriyor denilmiş. Ben bu cihazda oyunlarda darboğaz yaşadığımı düşündüğümden size de sormak istedim. Zira bir oyunda (örneğin. Cyberpunk) minimum grafik ayarı ile Max. Grafik ayarı arasında 15-20 FPS ya oynuyor ya oynamıyor (DLSS kapalı). Arkadaşımda daha güçlü işlemcili, RTX 4060 Mobile GPU laptop var. Onda gerçekleştirdiğim testte yine DLSS kapalı iken oyun çok daha akıcı ve sistem gayet serin çalışıyor.

Bu özelliklerle sizce sistemim darboğaz sorunu mu yaşıyor dersiniz?

Cihazının işlemcisi 8/16 yapıdaki sağlam bir i7. 1080p de dahi 3070M gpusunu rahatlıkla beslemektedir. O tür bottleneck sitelerine pek itibar gösterme. İ9 ve GT730 da bile 1080p darboğaz yapıyor onlara kalırsa.

Cihazının işlemcisi 8/16 yapıdaki sağlam bir i7. 1080p de dahi 3070M gpusunu rahatlıkla beslemektedir. O tür bottleneck sitelerine pek itibar gösterme. İ9 ve GT730 da bile 1080p darboğaz yapıyor onlara kalırsa.
Peki sizce bu performans kaybının sebebi ne olabilir? DLSS açık olmasına rağmen gözle görülür bir değişim alınamıyorsa bu neyin göstergesi olabilir? Tüm sürücüler güncel. Yeni 2K'lık bir monitör siparişi verdim. 2 günün sonunda deneyimleyeceğim. KApsamlı FPS değerlerini inceleyip karşılaştıracağım. Sonuçları merak ediyorum doğrusu.

Burada aynı özellikli bilgisayarda yaşanılan darboğaz sorunundan bahsedilmiş. Benzer işler işte.

Peki sizce bu performans kaybının sebebi ne olabilir? DLSS açık olmasına rağmen gözle görülür bir değişim alınamıyorsa bu neyin göstergesi olabilir? Tüm sürücüler güncel. Yeni 2K'lık bir monitör siparişi verdim. 2 günün sonunda deneyimleyeceğim. Kapsamlı FPS değerlerini inceleyip karşılaştıracağım. Sonuçları merak ediyorum doğrusu.

Burada aynı özellikli bilgisayarda yaşanılan darboğaz sorunundan bahsedilmiş. Benzer işler işte.

3070M yetersiz geliyor. Alabileceğin maksimum performansın üstüne çıkamayacağın için yüksek FPS'den ziyade monitörünün Hzsine göre bir ayar çek örneğin 120Hz bir ekrana sahipse 120FPS alacağın şekilde bir DLSS ve grafik kalitesi ayarı yap.

3070M yetersiz geliyor. Alabileceğin maksimum performansın üstüne çıkamayacağın için yüksek FPS'den ziyade monitörünün Hzsine göre bir ayar çek örneğin 120Hz bir ekrana sahipse 120FPS alacağın şekilde bir DLSS ve grafik kalitesi ayarı yap.
Dostum, sorun yalnızca grafik ayarı ile ilgili olsaydı DLSS ilaç gibi gelirdi. DLSS'in işe yaramadığı bir sistem düşünemiyorum. Kaldı ki DLSS'in yaradılış amacı kötü sistemlerde oyun akışını sağlayabilmek. Hiçbir etkisinin olmayışı, ekran kartının yetersiz kalışını göstermez diye düşünüyorum.

Kaldı ki ekran kartı bir alt segment olup, işlemcisinin daha üst segment olduğu başka bir dizüstü bilgisayarda oyunun çok daha akıcı olması ve serin çalışıyor olması (Sıcaklık değerleri ekran kartı ve işlemcide %75'i aşmadı) kanımca benim cihazın darboğaz sorunu yaşadığını net bir biçimde gösteriyor.

Monitör 2 güne elime ulaşacak. Sonuçlarda bir değişim olmazsa siz, olursa ben haklı çıkmış olacağım. Çünkü 2K çözünürlükte grafik ayarları max. iken ekran kartının at koşturabileceği alanın da artması sebebi ile, kaba tabiriyle işlemci ve ekran kartı arasında şöyle bir diyalog yaşanması olası:

CPU el arabasını kaldırmakta zorlanır...
GPU: Kardeşim tamam çok zorlama bırak bana belini sakatlayacaksın.
CPU üzerindeki yükün büyük bir kısmını grafik işlemciye bırakır. Böylece kabaca bakıldığı zaman bariz güçlü olan ekran kartı, binen yükle birlikte CPU için de at koşturacak belirli bir alan açılmış olur ve oyuniçi CPU/GPU kullanımındaki aşırı farkta kapanmış olur ve böylece birbirlerini dengelemiş olurlar.

Betimlemeyi doğruya yakın ifade edebilmişimdir inşallah :)

Geri
Yukarı