Darboğaz tam olarak nedir?

Nomrukan

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba. Şu anki sistemimde ekran kartımın yavaş yavaş bozulmaya yüz tuttuğuna kanaat getirdim. Sistem yükte olmamasına rağmen ara ara mavi ekran hatası almaktayım.
Sistemimi güçlendirmeyi ekonomik sebeplerden ötürü peyderpey yapacağım. Ancak merak ettiğim konu şu; darboğaz dediğimiz olay tam olarak nedir?

Örneğin şu anda American Truck Simulator'u 60 FPS civarında oynayabiliyorum. Diyelim ki işlemcinin haddinden güçlü bir ekran kartı taktım ve yine ATS'ye girdim. Karşılaşacağım manzara işlemcinin izin verdiği maksimum FPS midir (atıyorum 70 FPS) yoksa işlemci ekran kartına yetişemediği için FPS droplamaları mı oluşur?

Kısaca maksimum performanstan feragat ederek sağlıklı bir şekilde kullanmak mümkün müdür?
İlerleyen aylarda anakart ve işlemcimi de değiştireceğim zamana kadar bu şekilde idare edilebilir mi? Ya da bu kullanımın ekran kartına bir zararı olur mu?

Öncelikle merhaba. Şu anki sistemimde ekran kartımın yavaş yavaş bozulmaya yüz tuttuğuna kanaat getirdim. Sistem yükte olmamasına rağmen ara ara mavi ekran hatası almaktayım.
Sistemimi güçlendirmeyi ekonomik sebeplerden ötürü peyderpey yapacağım. Ancak merak ettiğim konu şu; darboğaz dediğimiz olay tam olarak nedir?

Örneğin şu anda American Truck Simulator'u 60 FPS civarında oynayabiliyorum. Diyelim ki işlemcinin haddinden güçlü bir ekran kartı taktım ve yine ATS'ye girdim. Karşılaşacağım manzara işlemcinin izin verdiği maksimum FPS midir (atıyorum 70 FPS) yoksa işlemci ekran kartına yetişemediği için FPS droplamaları mı oluşur?

Kısaca maksimum performanstan feragat ederek sağlıklı bir şekilde kullanmak mümkün müdür?
İlerleyen aylarda anakart ve işlemcimi de değiştireceğim zamana kadar bu şekilde idare edilebilir mi? Ya da bu kullanımın ekran kartına bir zararı olur mu?
İşlemcinin ekran kartına yeterli gücü verememesi.

Bu tanımı biliyorum da hocam mesela işlemci yetişemediği yerde ne performans alabiliyorsak o performansı mı alırız yoksa stabil bir performans olmaz mı?

Ben i5 650 ile R9 M360 kullandım darboğaz ile Valorant oynarken GT 440 ile aynı performansı aldım ve arada bir FPS 1 oldu Valorant işlemci oyunu tabii ki ama GT 440 hiç bana öyle yapmadı.

Darboğaz durumlarında kart, işlemciden alabildiği güçte çalışmaya çalışır. FPS düşüşü, drop olabilir.

Bende aynısını yaşadım.

Hocam işlemcinin ekran kartını besleyememesi bir darboğaz türüdür. İşlemci kullanımı %100 iken ekran kartı kullanımı %90‘da kalırsa darboğaz olduğunu gösterir. Bu oyundan oyuna değişir.

Bu tanımı biliyorum da hocam mesela işlemci yetişemediği yerde ne performans alabiliyorsak o performansı mı alırız yoksa stabil bir performans olmaz mı?

Bununla alakalı geçen başka bir konuda yazmıştım. Tekrar göndereyim:

"Darboğaz çok yanlış anlaşılan bir kavram. Genelde belirli kalıplara sıkıştırıldığı için epey dar bir bakış açısı oluşuyor. Monitör, hatta bellek kaynaklı darboğaz da yiyebilirsiniz.

Üstteki senaryonuzda monitörün çözünürlüğünün düşüklüğü, ekran kartının tam kapasitede çalışmamasına sebebiyet verebilir. Bellekleri düşük frekanslarda kullanmanız, yani bant genişliğinin düşük olması, özellikle Zen mimarili işlemcilerde işlemciden tam performans alamamanızı sağlar. Oyunlarda bariz olarak farkını hissettirir.

Sadece kullanım yüzdelerine bakmak epey yanıltıcı bir yöntemdir. Olaya bir bütün olarak bakmak gerekir. Frekanslar, throttle kontrolü, monitör, bellekler..."

Darboğaz aslında sistemdeki herhangi bir bileşenin performans eksikliğinden dolayı, diğer bir bileşene oluşturduğu performans kaybıdır. Sadece bir şeyin diğerine yetişmesi olarak düşünülmemelidir.

Hocam işlemcinin ekran kartını besleyememesi bir darboğaz türüdür. İşlemci kullanımı %100 iken ekran kartı kullanımı %90‘da kalırsa darboğaz olduğunu gösterir. Bu oyundan oyuna değişir.

Ek olarak orneğin bir AAA oyunda CPU kullanımı %40 iken GPU kullanımının %80 olması darboğaz mesela.

Arada çok fazla dağlar kadar bir fark yoksa, yani birisi R5 2600 biri 3060 Ti gibi değilse işlemciyi overclocklayarak darboğazı biraz daha azaltabilirsin. Bu arada mevcut işlemci neydi ona göre bir yorum yapmak daha uygun olabilir. Darboğaz denen şey de işlemcinin ekran kartının gücüne yetişememesi ve de FPS droplarının oluşmasından kaynaklanır. Tam tersi ekran kartı darboğazlarında da geçerli. Düşük bir ekran kartı çok güçlü bir işlemciye yetişemeyebilir mesela.
Ancak işlemci ve ekran kartı olarak elinizde hangisinin olduğu ve hangisini isyediğinizi söylerseniz daha iyi öneri yapabiliriz. Mesela R5 3600'e RTX 3060 derseniz darboğaz ucu ucuna kurtarıyor diye biliyorum. Yanlışım varsa düzeltiniz.

Geri
Yukarı