Dark Guardian RGB LED Bağlantısı

Cihnn

Centipat
Herkese merhaba,

Dark Guardian kasam var ve kasa RGB bağlantısı ana karta yapılmış olmasına rağmen (MSI B450 GAMİNG Plus Max anakart) Mystic Light üzerinden sadece XPG marka ramlerimin RGB'sini kontrol edebiliyorken kasayı ve işlemci soğutucusunu (Thermaltake UX200) kontrol edemiyorum yani uygulama parçaları algılamıyor tüm parçaların desteği olmasına rağmen, ayrıca soğutucunun RGB bağlantısı 5V ve tam olarak nereye bağlayacağımı da çözmüş değilim, JRGB1'e kasanın kontrolcüsünden gelen kabloyu bağladım bir de işlemci var tabii RGB çalışıyor fakat kontrol edemiyorum. Deneyimli arkadaşlardan yardımlarını rica ediyorum.

E.
darkguardian.PNG
darkguardian2.PNG
ux200.PNG

Dosya Ekleri

• ux200-1.PNG
    ux200-1.PNG
    122,3 KB · Görüntüleme: 181
Son düzenleyen: Moderatör:
İlgin için teşekkürler, daha önce de izlemiştim bu videoyu sorun şu bağlantıyı yapıyorum ama kontrol edemiyorum Mystic Light dan video da anakart üzerinden kontrol edilebilir diyor eğer RGB portunuz varsa, evet ana kartta RGB portu var 2 tane.

Genel olarak yardımcı olacak video çekiyor olsalar da detaya girildiği zaman kullanıcı donanımı eline aldığı zaman videonun aslında hiçbir şey ifade etmediği boşu boşuna çekildiği durumlardan bir tanesi yine.
17:34 den itibaren ilk başta yaptığı açıklamayı çürütmüş izlenimine kapıldım ben. "Aynı anda başka aksesuarlarınız da varsa hepsini tek bir yerden yönetme şansınız var" dediğinin hemen akabinde kurduğu cümlede, "yani fanları buradan yöneteceksiniz, anakart üzerinden bağladığınız diğer bileşenleri de anakartınızın kendi portlarından yönetebilirsiniz" diyor. İnsanın, bir önce kurduğun cümle geçerliliğini mi kaybetti, ayrıca kontrolcünün pinlerini anakarta niye takıyoruz o zaman gardaş diye sorası geliyor ama soramıyor tabi ki.

Olay tam olarak mantığını yitiriyor bende anlayamadım şimdi bu kasanın kendi sitelerinde de paylaştığı görselde RGB olarak bir çok marka ile uyumluluğunu belirtmiş uygulamarın ismi ile bağlantıyımı yanlış yapıyorum diye kontrol ettim ama doğru acaba ana kartım mı desteklemiyor diye düşünmedim değil, yoksa neden üzerinde kontrol edebileyim diye RGB pin koysun,şunu da düşündüm RGB pin koyduk biz ana karta ama sadece LED e güç verir kontrol edemezsin dediğini varsayıyorum yine mantıksız çünkü ben XPG marka Mystic Light desteleyen ramlerimi kontrol edebiliyorum, cidden sorun tam olarak nerede anlamış değilim, aynı şekilde işlemci soğutucumu da kontrol edemiyorum.

Belleklerin direk anakarta bağlı olması, fanların ise kendi kontrolcüsü aracılığı ile anakartta bağlanıyor olması etken olabilir diyebiliriz fakat bu olumsuz bakıldığında yapılacak açıklama olur. Henüz bu kasanın fanları anakart ile kontrol edilemiyor demek için erken diye düşünüyorum. Yani anakart desteği ile fan kontrol etmediğim ya da böyle bir uğraş vermediğimden konuya da çok hakim değilim ama kendi Aigo fanlarımın ledlerini yaktığımda 5 metrelik şerit led alıp lehimlerle, kablolarla kontrolcüyü led olarak iptal edip hız kontrol kalacak şekilde modifiye etmişliğim var. Led tarafını da 9-10 TL lik şerit led kontrolcüleri ile sağladım. Hoş beğenilen bir animasyon ayarlanıp bir daha da yüzüne bakılmıyor, en azından benim için öyleydi.
Adamın videoda, anakarta takılacak diyerek salladığı kabloyu üzerinde ki ok işaretine dikkat ederek taktınız mı? RGB de her kablonun bir görevi var dolayısı ile bu yön önem arz ediyor. Anakart klavuzunuzda yanlış bakmıyorsam JRGB 1 Slotunda soldaki pin 12 V olarak gösterilmiş, yani adamın tuttuğu kablodaki ok işareti 12v anlamına geliyorsa buna göre takmak gerekir.

Özellikle bir kaç kez ana kartın ve RGB bağlantının kullanım kılavuzuna baktım yanlış mı diye ama doğru takıyorum hatta ana kart üzerinden de 12v yazan pin e denk getirip taktım ok işaretinin olduğu soketi, ayrıca İşlemci soğutucu RGB kontrolü hakkında ne düşünüyorsun 5V kanal üzerinden kontrol edilir diyor ve 2 kablo var biri D diğeri ise topraklama (GND) simgesi resimde var incelerseniz.

Uzunca bir fingirdeşmenin ardından Klavuzda 25:30 da sadece fan kablosunu taktığında, fan ledleri yanıyor kontrol anlamında diğer bahsettiğiniz iki kablo ile bir işlem yapmıyor dolayısı ile ezbere bir şey diyemiyorum.
Fanların kontrolcüye giren pinleri ile adamın anakarta bağlanacağını söylediği pinler aynı mı peki diye soracaktım videoda gördüm, benim Aigo fan ve kontrolcüsünde olduğu gibi farklı bir yapıya sahip. Sadece fanlardan birini anakarta bağlayıp denenebilir diyecektim ama olmayacaktır ki denemek te sakıncalı olabilir.
Emin olmamakla birlikte, fanların kendi kontrolcüsü aracılığı ile anakarta bağlanıyor oluşu anakart üzerinden kontrolü mümkün kılmıyor olabilir. Maalesef bu işlere kafasını yormuş deneyimlemiş birilerinden cevap gerekiyor. İşlemci ledleri ise bana tamamen uzak bir nokta. İşlemci soğutucu ile ilgili eklediğiniz görsel nereden bulamadım fakat orada anakart destek listesini indir gibi bir ibare var ve yine işlemci soğutucu ile ilgili eklediğiniz küçük klavuzda bu 2 kablonun taklılacağı slotun, MSI için JRAINBOW olarak belirtilmiş olması kafa karıştırıyor.
Uzunca bir fingirdeşmenin ardından Klavuzda 25:30 da sadece fan kablosunu taktığında, fan ledleri yanıyor kontrol anlamında diğer bahsettiğiniz iki kablo ile bir işlem yapmıyor dolayısı ile ezbere bir şey diyemiyorum.
Fanların kontrolcüye giren pinleri ile adamın anakarta bağlanacağını söylediği pinler aynı mı peki diye soracaktım videoda gördüm, benim Aigo fan ve kontrolcüsünde olduğu gibi farklı bir yapıya sahip. Sadece fanlardan birini anakarta bağlayıp denenebilir diyecektim ama olmayacaktır ki denemek te sakıncalı olabilir.
Emin olmamakla birlikte, fanların kendi kontrolcüsü aracılığı ile anakarta bağlanıyor oluşu anakart üzerinden kontrolü mümkün kılmıyor olabilir. Maalesef bu işlere kafasını yormuş deneyimlemiş birilerinden cevap gerekiyor. İşlemci ledleri ise bana tamamen uzak bir nokta. İşlemci soğutucu ile ilgili eklediğiniz görsel nereden bulamadım fakat orada anakart destek listesini indir gibi bir ibare var ve yine işlemci soğutucu ile ilgili eklediğiniz küçük klavuzda bu 2 kablonun taklılacağı slotun, MSI için JRAINBOW olarak belirtilmiş olması kafa karıştırıyor.
Buldum destek listesini, gerçi bu listede anakart-bellek destek listesi gibi gerçekliği sorgulanabilir bir şey mi emin olmak zor. Dediğim gibi diğer görseldeki JRAINBOW ibaresinin sizin anakart da olmayışı da şüpheleri artırıyor.

Benim zamanım yok maalesef ama, yalancı amcanın bir RGB Sistem Nasıl Toplanır ? klavuzu daha var bir izleyin bakalım bir yardımı olacak mı?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı