darkFlash DX240 240mm sıvı soğutma alınır mı?

Zerefxx

Picopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 7600 / DarkFlash DX-240 Sıvı Soğutma / Palit Gamingpro RTX 3090 / Kingston Fury 2x16 DDR5 6000mhz Ram / MSI Pro B650M-A Anakart / Samsung Evo 970 1 TB SSD / Cooler Master TD500 V2 Mesh Kasa
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
darkFlash 240mm v2.6 sıvı soğutma nasıldır? İş görür mü? Bilgisayarımda onu kullanacağım. Bir tık almak zorunda kaldım diyelim. (Ryzen 5 7600 ile kullanacağım.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu modelini aldım. Çarşamba - Perşembe günü elime ulaşır tahminen. Hatırlatın inceleme paylaşayım. Araştırdığım kadarıyla Darkflash, Aigo markasının gaming ürünü.

Bu modelini aldım. Çarşamba - perşembe günü elime ulaşır tahminen. Hatırlatın inceleme paylaşayım. Araştırdığım kadarıyla darkFlash, aigo markasının Gaming ürünü.

Ben bu modeli aldım. Sistemi tam yüke sokarak performans yaptım. 85-90 derece gördüğü oldu. 85'lerde geziniyor işlemcim.

Bu modelini aldım. Çarşamba - perşembe günü elime ulaşır tahminen. Hatırlatın inceleme paylaşayım. Araştırdığım kadarıyla darkFlash, aigo markasının Gaming ürünü.

Oyun için şu anlık sadece LoL oynayabildim. LoL'de 50-55 arası gezindi zaten işlemciyi %20 kullandı. Tam yükte 130 watt çekti 90 derece görmesine rağmen gücünü düşürmedi hiç.

Ben bu modeli aldım. Sistemi tam yüke sokarak performans yaptım. 85-90 derece gördüğü oldu. 85'lerde geziniyor işlemcim.

Oyun için şu anlık sadece LoL oynayabildim. LoL'de 50-55 arası gezindi zaten işlemciyi %20 kullandı. Tam yükte 130 watt çekti 90 derece görmesine rağmen gücünü düşürmedi hiç.

Güncelleme yapayım,

İşlemci 1.250 volt çekiyordu. Undervolt ile 1.160 Volta kadar düşürdüm. GHz değerinde değişme olmadı. Tam yük altında en yüksek GHz değeri olan 5.1'de çalıştı. Cinebench'te 85W çekti ve 70 derece sabit gitti. Prime95'te 105W çekti ve 75-80 arası derecelerde gezindi. Cinebench'te 14.000-11.000 arası puan alanlar gördüm. Undervolt sonrası 11.648 puan aldım.

Son düzenleme:
Sıvı soğutmanın pompasının altındaki jelatini söktüğünüze emin misiniz? Ben 12400F için aldım ileriye dönük olması amacıyla upgrade yaparsam soğutma derdim olmasın diye. İşlemci tam yükte 52c MAX. Bu değer stok fanda iken bilgisayarın kapandığı durumlar oluyordu BF5 'de. Pompa hızını kontrol edin. İşlemci modelinize göre sıcaklık, bu soğutucu için yüksek.

Sıvı soğutmanın pompasının altındaki jelatini söktüğünüze emin misiniz? Ben 12400F için aldım ileriye dönük olması amacıyla upgrade yaparsam soğutma derdim olmasın diye. İşlemci tam yükte 52c MAX. Bu değer stok fanda iken bilgisayarın kapandığı durumlar oluyordu BF5 'de. Pompa hızını kontrol edin. İşlemci modelinize göre sıcaklık, bu soğutucu için yüksek.
Sıvı soğutmanın altındaki jelatinden mi bahsediyorsunuz? Orasıysa orayı çıkarttım. Başka bir jelatin çıkarttığımı hatırlamıyorum. Nerde tam olarak?

İşlemciye temas eden noktadan bahsediyorum.
Sıvı soğutmayı çıkartıp kontrol ettim. Herhangi bir jelatin vs. yoktu. İşlemciye temas ediyor düzgün bir şekilde. Termal macun olarak sıvı soğutmanın içinden çıkan termal macunu kullandım. Acaba ondan kaynaklı olabilir mi? Bende mx-6 termal macun var onu mu kullansaydım?

Tam yükte nasıl 52 derece görebiliyor? Testi nereden yaptınız?

Sıvı soğutmayı çıkartıp kontrol ettim. Herhangi bir jelatin vs. yoktu. İşlemciye temas ediyor düzgün bir şekilde. Termal macun olarak sıvı soğutmanın içinden çıkan termal macunu kullandım. Acaba ondan kaynaklı olabilir mi? Bende mx-6 termal macun var onu mu kullansaydım?

Tam yükte nasıl 52 derece görebiliyor? Testi nereden yaptınız?
MX-6 daha sağlıklı olur macun için. Testi BF5 ile yaptım. Online da 90 derece civarında takılan, hatta 2 defa kapanan sistem şuan 52 derecede çalışıyor max. Cinebench R23 indiriyorum. Test bitince skoru ve sıcaklık durumunu paylaşırım.

MX-6 daha sağlıklı olur macun için. Testi BF5 ile yaptım. Online da 90 derece civarında takılan, hatta 2 defa kapanan sistem şuan 52 derecede çalışıyor max. Cinebench R23 indiriyorum. Test bitince skoru ve sıcaklık durumunu paylaşırım.
%100 yükte en fazla 59c gördü.

Ekran görüntüsü 2023-08-17 194240.png

R5 7600 ile 12400F TDP olarak aynı. Dolayısıyla bu sıcaklıklar imkansız. Bana sadece pompa - fan ayarlarınızda sorun var gibi geldi. Bu süreç içerisinde Pompa 2900Rpm - CPU Fanlar 1580Rpm de dönüyor. Bir sorun var.

Ekran görüntüsü 2023-08-17 194240.png

R5 7600 ile 12400F TDP olarak aynı. Dolayısıyla bu sıcaklıklar imkansız. Bana sadece pompa - fan ayarlarınızda sorun var gibi geldi. Bu süreç içerisinde Pompa 2900Rpm - CPU Fanlar 1580Rpm de dönüyor. Bir sorun var.

Arka braketi monte ederken yükseltme ayaklarının montajı sırasında anakart ile vida arasına conta benzeri siyah bir yükseltme mevcut benim modelimde. Bu contaları takmadığımı fark ettiğimde pompa tam olarak sıkmadı işlemciyi. Paketin içinde fark edip taktım daha sonra. Sizde de benzer durum olabilir.

Son düzenleme:

Eki Görüntüle 1906681

Arka braketi monte ederken yükseltme ayaklarının montajı sırasında anakart ile vida arasına conta benzeri siyah bir yükseltme mevcut benim modelimde. Bu contaları takmadığımı fark ettiğimde pompa tam olarak sıkmadı işlemciyi. Paketin içinde fark edip taktım daha sonra. Sizde de benzer durum olabilir.
Bu sonra fark ettiğiniz conta benzeri şeyin fotoğrafını atabilir misiniz acaba?

Eki Görüntüle 1906681

pump fan.png

Pump fan sanırım radyatörün fanı oluyor. 2877 RPM'de dönüyor. Bir sorun yok sanırım fanlarda.
CPU Fan %88-90 kadar kullanılıyor yük altında.

Pump fan sanırım radyatörün fanı oluyor. 2877 RPM'de dönüyor.
Anakartın bu portuna pompadan çıkan 3 pinli kabloyu mu bağladınız? PWM girişli(3pin) olduğundan sanırım hız kontrolü yapılamıyor pompa için. Benim pompa hız değerlerim ile aynı.

WhatsApp Image 2023-08-17 at 21.01.02.jpeg
sdsdsd.png

Kırmızı halka içine aldığım yerde ufak bir siyahlık var. O bahsettiğim conta. Sizin pompanın başlığı ile benim pompa aynı oturma şekline sahip. Muhtemelen sizin soğutucunun içerisinde de mevcuttur. Kutusunu bi kontrol edin derim.

Kırmızı halka içine aldığım yerde ufak bir siyahlık var.
Anakart ile yükseltme vidasının arasında kalıyor.

Geri
Yukarı