darkFlash DX240 240mm sıvı soğutma alınır mı?

Anakartın bu portuna pompadan çıkan 3 pinli kabloyu mu bağladınız? PWM girişli(3pin) olduğundan sanırım hız kontrolü yapılamıyor pompa için. Benim pompa hız değerlerim ile aynı.

Eki Görüntüle 1906801Eki Görüntüle 1906810
Kırmızı halka içine aldığım yerde ufak bir siyahlık var. O bahsettiğim conta. Sizin pompanın başlığı ile benim pompa aynı oturma şekline sahip. Muhtemelen sizin soğutucunun içerisinde de mevcuttur. Kutusunu bi kontrol edin derim.

Anakart ile yükseltme vidasının arasında kalıyor.
Tamamdır. Teşekkür ederim. Yarın kontrol edeceğim kasayı açıp.

MX-6 daha sağlıklı olur macun için. Testi BF5 ile yaptım. Online da 90 derece civarında takılan, hatta 2 defa kapanan sistem şuan 52 derecede çalışıyor max. Cinebench R23 indiriyorum. Test bitince skoru ve sıcaklık durumunu paylaşırım.

%100 yükte en fazla 59c gördü.

Eki Görüntüle 1906681

R5 7600 ile 12400F TDP olarak aynı. Dolayısıyla bu sıcaklıklar imkansız. Bana sadece pompa - fan ayarlarınızda sorun var gibi geldi. Bu süreç içerisinde Pompa 2900Rpm - CPU Fanlar 1580Rpm de dönüyor. Bir sorun var.

Arka braketi monte ederken yükseltme ayaklarının montajı sırasında anakart ile vida arasına conta benzeri siyah bir yükseltme mevcut benim modelimde. Bu contaları takmadığımı fark ettiğimde pompa tam olarak sıkmadı işlemciyi. Paketin içinde fark edip taktım daha sonra. Sizde de benzer durum olabilir.
Acaba bu testte işlemcinin kaç watt çektiğini öğrenebilir miyim?

Son düzenleme:
Tamamdır. Teşekkür ederim. Yarın kontrol edeceğim kasayı açıp.

Acaba bu testte işlemcinin kaç watt çektiğini öğrenebilir miyim?
PC başından kalktım. Tekrar geçtiğimde paylaşabilirim.
IMG-20230817-WA0023.jpeg

BF5 Online 2K Ultrada RTX kapalı halde değerler bu şekilde. Radyatörü kasanın önüne dikey monte ettim.

PC başından kalktım. Tekrar geçtiğimde paylaşabilirim.Eki Görüntüle 1906942
BF5 Online 2K Ultrada RTX kapalı halde değerler bu şekilde. Radyatörü kasanın önüne dikey monte ettim.
54 watt çeken bir işlemcide bu değerler normal zaten. Benim işlemci tam yükte 1.250 voltta 105 watt çekiyor cinebenchte. Watt değerinin yüksek olması doğal olarak sıcaklığı da arttırıyor. Volt ayarı yaptınız mı acaba?

54 watt çeken bir işlemcide bu değerler normal zaten. Benim işlemci tam yükte 1.250 voltta 105 watt çekiyor cinebenchte. Watt değerinin yüksek olması doğal olarak sıcaklığı da arttırıyor. Volt ayarı yaptınız mı acaba?
Overclock mu yaptınız? R5 7600 'ün base TDP değeri 65W. 12400F ile aynı.
12400F 'in Long Duration değeri 90W. Cinebench üzerinde çekilen güç değerine dikkat etmedim. Herhangi bir undervolt yok.

Overclock mu yaptınız? R5 7600 'ün base TDP değeri 65W. 12400F ile aynı.
12400F 'in Long Duration değeri 90W. Cinebench üzerinde çekilen güç değerine dikkat etmedim. Herhangi bir undervolt yok.
Herhangi bir overclock olmadan işlemci default olarak 105 watt çekmişti. Bilgisayarı aldığım ilk gün yapmıştım testi. Prime95'te durum daha da vahim. Orda 130 watt çekti.

Herhangi bir overclock olmadan işlemci default olarak 105 watt çekmişti. Bilgisayarı aldığım ilk gün yapmıştım testi. Prime95'te durum daha da vahim. Orda 130 watt çekti.
Merak ettim bakacağım birazdan. 105W için 90c yine fazla geliyor bana. Sıcaklık periyodik şekilde mi artıyor yoksa direk +20c +20c şeklinde mi artıyor?

Merak ettim bakacağım birazdan. 105W için 90c yine fazla geliyor bana. Sıcaklık periyodik şekilde mi artıyor yoksa direk +20c +20c şeklinde mi artıyor?
105 Watt olursa 70-75 derecelerde geziniyordu yanlış hatırlamıyorsam. Fakat 130 watt olursa 90 dereceler fırlıyor direkt.

PC başından kalktım. Tekrar geçtiğimde paylaşabilirim.Eki Görüntüle 1906942
image.png

World of Tanks ultra ayarlar 2k çözünürlükte işlemci ekran kartını tam beslerken (rtx 3090) 60 watt seviyelerinde çekiyor. Dolayısıyla 60 derece civarlarında seyretti. Bu watt değerine göre sıcaklık olması gerektiği gibi. Oyunlarda bir problem yaratmıyor.

105 Watt olursa 70-75 derecelerde geziniyordu yanlış hatırlamıyorsam. Fakat 130 watt olursa 90 dereceler fırlıyor direkt.

Eki Görüntüle 1906999
World of Tanks ultra ayarlar 2k çözünürlükte işlemci ekran kartını tam beslerken (rtx 3090) 60 watt seviyelerinde çekiyor. Dolayısıyla 60 derece civarlarında seyretti. Bu watt değerine göre sıcaklık olması gerektiği gibi. Oyunlarda bir problem yaratmıyor.
Prime 95 de 90W çekiyor 12400F. 5DK 'lık testte Max 62C oldu.

Geri
Yukarı