DAW / Müzik Prodüksiyonu için i7-10700K sistem nasıl?

okan keskin

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

Müzikle uğraştığım için mevcut bilgisayarımın gücü yetmemeye başladı. Genellikle müzik üretimi, nadiren 4-5 sene öncesinin oyunlarını orta düzeyde oynayabilmek için aşağıda yazdığım parçaları toplamaya başladım. Fakat bütçem kısıtlı kaldığı için geri kalan parçalarda biraz daha tasarruflu hareket etmeye karar verdim. Sizden ricam henüz almadığım parçalarda yeterli bilgim olmadığı için uyum ve performans gibi konularda destek vermeniz.

Eksik kalan parçalar;
Anakart: Gigabyte B460M DS3H - Gigabyte B460M D3H. Bu iki anakart arasında yaklaşık 200 TL fark var ve ucuz olanı almam yeterli diye düşünüyorum ama emin olamadım. Mesela ucuz olanda soğutma yok ama bu soğutma beni etkiler mi? Veya başka bir eksikliğini görür müyüm?

Kasa ve PSU: Thermaltake Versa J24 RGB 650W 80+. Kasa TR2 S model PSU ile birlikte geliyor ve 650W 80+ gücün yeterli olacağını düşünüyorum hatta mümkünse biraz daha düşürmek istiyorum. Ayrıca kasada 4 fan var ve iyi soğuyor diye düşünüyorum. Güç yeterliliği ve soğutma konusunda başarılı olur mu?

Bir de aldığım Arctic Freezer 34 e-Sports Duo soğutucunun sanırım anakart ile de uyumlu olması gerekiyormuş. Onu hangi özelliklere bakarak anlayacağımı bilmiyorum.

Topladığım parçalar;
-i7 10700K işlemci
-ASUS Phoenix GT 1030
- Corsair Vengeance 2x8 16 GB 3000 MHz RAM
- Arctic Freezer 34 e-Sports Duo
- Samsung EVO 970 M.2 SATA
- Mevcut Samsung SSD (depolama için)

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Eğer satın almadıysanız

İşlemcinin kendi içinde soğutucusu çıkıyor ve oyunlar dışında 10700KDAn daha iyi performans alırsınız eğer Intel istiyorsanız b serisi anakarta k serisi işlemci almanın mantığı yok.

Bu senaryoda soğutucuyu alabilirsiniz.

Eğer satın almadıysanız

İşlemcinin kendi içinde soğutucusu çıkıyor ve oyunlar dışında 10700KDAn daha iyi performans alırsınız eğer Intel istiyorsanız b serisi anakarta k serisi işlemci almanın mantığı yok.

Bu senaryoda soğutucuyu alabilirsiniz.
Hocam tam olarak anlamadığım kısım bu aslında. Teknik özelliklerine baktığımda benim baktığım 700-800 tl bandındaki anakartlar tüm ihtiyacımı karşılıyor. Neden öyle diyorsunuz ?

Çünkü anakartlar işlemcinin serin çalışması için önemlidir ve şu an topladığın sistemi uzun vadeli olarak topluyorsun USB çıkışı sayısının fazla olması şu an kullanmasanız bile ekstra M.2 slotu olması bir artıdır ve Intel'in k serisi işlemcileri overclock içindir ve Z serisi olmayan anakartlar bunu desteklemez b serisi anakarta k serisi işlemci almak sadece sana daha çok ğüç tüketen ve daha çok ısınan bir işlemci sağlar ama fiyattan tasarruf etmek isterseniz seçenekler mevcut. Ekstra olarak seçtiğiniz SSD oldukça ısınan bir model onu M.2 heatsink olmadan kullanmanızı tavsiye etmiyorum.

Kasa için güncel bağlantı portları arayın. Havalandırması iyi olsun. Belki su soğutma desteğine bugün olmasa bile yarın ihtiyaç olabilir. Fan sesi vokal ses kayıtlarında önemli olabilir. Güncel bir kasa tercih edin, kasa sık değiştirelen bir şey değil.
Anakart ısı dağıtıcıları konusu, işlemci overclock yapılmayacaksa sıkıntı yapmaz. Fakat burada da giriş çıkış portlarını ihtiyacınıza göre belirleyin. Anakarta müzik yapımı için bağlayacağınız aksamlara göre bir tercih yapın. Bağlayacağınız ses kartı Type C olabilir. PSU için ekran kartının istediği güç ne ise üzerine biraz marj bırakın. İyi bir 650W 80 Plus yeterlidir.
Core i7 işlemci ve ram yeterli. Ekran kartı için bir fikrim yok.

Kasa için güncel bağlantı portları arayın. Havalandırması iyi olsun. Belki su soğutma desteğine bugün olmasa bile yarın ihtiyaç olabilir. Fan sesi vokal ses kayıtlarında önemli olabilir. Güncel bir kasa tercih edin, kasa sık değiştirelen bir şey değil.
Anakart ısı dağıtıcıları konusu, işlemci overclock yapılmayacaksa sıkıntı yapmaz. Fakat burada da giriş çıkış portlarını ihtiyacınıza göre belirleyin. Anakarta müzik yapımı için bağlayacağınız aksamlara göre bir tercih yapın. Bağlayacağınız ses kartı Type C olabilir. PSU için ekran kartının istediği güç ne ise üzerine biraz marj bırakın. İyi bir 650W 80 Plus yeterlidir.
Core i7 işlemci ve ram yeterli. Ekran kartı için bir fikrim yok.
Çok faydalı oldu teşekkür ederim. Peki bu kasa+psu soğutma konusunda iyi midir sizce ?

Çok faydalı oldu teşekkür ederim. Peki bu kasa+psu soğutma konusunda iyi midir sizce ?

Gayet iyi bence. Fiyatı size uygunsa sorun yok. Biraz daha araştırın benzer daha uygun fiyatlı olabilir. Bayağı bir artmış fiyatlar. Kasa üzerinde toz filtresi var gibi görünüyor. Ondan emin olun.

Şu web sitesini size önermiş olayım. Home Recording Studio Solutions for Everyday Musicians

Gayet iyi bence. Fiyatı size uygunsa sorun yok. Biraz daha araştırın benzer daha uygun fiyatlı olabilir. Bayağı bir artmış fiyatlar. Kasa üzerinde toz filtresi var gibi görünüyor. Ondan emin olun.

Şu web sitesini size önermiş olayım. Home Recording Studio Solutions for Everyday Musicians
İncelemesini izledim toz filtresi vardı evet. Şu an aklımda kalan tek soru işareti aldığım arctic duo soğutucunun anakartla uyumlu olup olmadığını nereden anlayacağım. Malum pc bilgim pek olmadığı için işlemci ile uyumunu çözmem 1 saatimi almıştı :D

İncelemesini izledim toz filtresi vardı evet. Şu an aklımda kalan tek soru işareti aldığım arctic duo soğutucunun anakartla uyumlu olup olmadığını nereden anlayacağım. Malum pc bilgim pek olmadığı için işlemci ile uyumunu çözmem 1 saatimi almıştı :D
Soğutu işlemci soketi ile uyumlu ise, işlemciyi destekleyen anakarta uyumlu olacaktır. Mantıken öyle olmalı.

Geri
Yukarı