DDOS saldırısı nasıl anlaşılır ve nasıl engellenir?

İnternetin yavaşlamasıyla anlaşılır kanka bu kadar basit DDoS'dan korunmak için absürt sitelere girme IPni millete dağıtma kaptırma yerler.

İnternetin yavaşlamasıyla anlaşılır kanka bu kadar basit DDoS'dan korunmak için absürt sitelere girme IPni millete dağıtma kaptırma yerler.

Turkcell Superonline kullanıyorum, DDoS gibi saldırıları kendi otomatik engelliyor pakette veya ayrıdan satın almadım bunu kendi mi yapıyor olabilir acaba?

Modem arayüzüne kurallar girebilirsin, Windows güvenlik duvarına ayrı kurallar girebilirsiniz. Gerekli dokümanları internet üzerinde rahatlıkla bulabilirsiniz. Lakin kuralları girerken isimlendirmeyi unutmayı herhangi bir ağ ile erişiminiz kesilmesi durumunda ya da yavaşlaması, hizmetlere erişememe gibi problemlerde direkt kapatabilir ya da silebilirsiniz.

Modem ve Windows Firewall ile gerekli önemleri alabilirsiniz. Statik IP adresi değil ise IP değişiminizi 30sn - 1 dakikalık kapa-aç yöntemleri ile sağlayabilirsiniz. En azından saldırıcı sonrası oluşacak açıklar karşısında güvende kalabilmek için.

Bunu nasıl takip edebilirim görebilirim der iseniz GlassWire ile ağınızı gözlemleyebilirsiniz. Yine aynı şekilde bu program için gerekli kılavuzlar videoları Youtube'da bulabilirsiniz. Wireshark aynı şekilde kullanılabilir yerel IP adresleri dışında verilere mevcut ise saldırı altında olabilirsiniz ya da bir ağ içerisinde yer alıyor olabilirsiniz, virüs vb. yollar ile.
İzlemeye ek olarak Windows'un kendi netstat komutunu kullanabilirsiniz fakat bir virüs bulaşmış cihazınıza bunu gerçek olmayan veriler olarak görebilirsiniz o yüzden GlassWire ve Wireshark kullanabilirsiniz.

Turkcell Superonline kullanıyorum, DDoS gibi saldırıları kendi otomatik engelliyor pakette veya ayrıdan satın almadım bunu kendi mi yapıyor olabilir acaba? @denizagri
Evet modem arayüzünde Güvenlik Duvarı ayarları bulunmakta belli başlı saldırılara ve durumlara karşı koruma altında tutuyor. Lakin yapılan saldırının ne kadar, nasıl yapıldığı önemli. DNS, Botnet, Smurf gibi birçok tipi yer alıyor ve sizin ağ bandınızın genişliği önemli. Dediğim gibi yeterli seviyede koruma sağlamaktadır. Paket ve birşey satın almanıza gerek yok direkt olarak modeminiz ile alakalı bir durum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı