Rehber DDR4 RAM Çipleri

Hocam konu eski bir konu ama yine de yazmak istedim. CJR ile DJR arasında çok fark var. JJR ile CJR ise çok benzerler. Thaiphoon Burner'da gözükene göre DJR'ın 2 türü var, 16 nm/Rigel ve 17 nm/Davinci. CJR ve JJR ise 18 nm/Alius diye geçiyor. DJR rahatlıkla 4400 MHz üstünü görüp ısınmadığı sürece günlük 1.60V kullanılabilirken CJR 4133 MHz üstünü zor görüyor ve günlük maksimum 1.47V kullanılabiliyor. Ben JJR ile 4133 MHz CL17 görebiliyorum, CJR ile benzerler kısaca.

Merhaba, RAM çip rehberini yapacağım bugün sizlerle.

Başlayalım;

Gönüllerin efendisi DRAM, SRAM 🤣 gibi her türlü çiplerin en kalitelisini yapan firmadan başlıyorum;

Samsung:

B-die:

Güncel olarak en kaliteli ve en iyi RAM çipidir. En iyi OC performansı sunar. Manyak derecede RAM MHz OC performansı gösterir. Cas hızları çok düşüktür yani efsanedir kısaca. :)

@MisakiTaro dostumun konusundan da nereden B-Die bulunur örnek vereyim.

D-die:

B-die ile yaklaşık aynıdır, fakat sadece cas değerleri daha yüksektir diye biliyorum. Ayrıca Micron e-die ile çok yakın bir performansa sahiptirler genelde. Ryzen sistemler için genelde efsane uyumlu çipler arasındadır.

S-die:

Zor bulunabilecek bir çiptir(en azından Türkiye piyasasında ).cas OC performansı yaklaşık D-die ile aynıdır. OC performansıda yaklaşık aynı sayılır pek bir fark yok yani D-die ile arasında. :)

C-die:

Kötü bir çip, OC performansı çok düşük.

E-die:

Kötü bir çiptir. OC yoktur diyebilirim. Cas değerleri kötüdür. En giriş seviyesi çiplerdendir.

Micron:

E-die:

Micron markasının en kaliteli çipidir. OC performansı olsun cas değeri olsun hepsinde gayet iyi işler çıkarır.

J-die:

MHz OC performansı olarak çok iyi değildir fakat iyidir. Cas hızı olarak bayağı başarılı bir RAM'dir ama.

H-die:

Ülkemizde neredeyse yok denecek kadar azdır. Dünya piyasasında bulunabilir ama. J-die çipinden daha kötü MHz OC'sine sahip. Cas hızı olarak j-die olarak aynı sayılır.

B-die:

Cas olarak kötüdür. Hızları düşüktür genelde. Ülkemizde zor bulunur.

D-die:

OC potansiyeli orta düzeyde. Cas olarak kötüdür. Çok iyi değildir.

F-die:

Berbat bir çiptir diyebilirim. Cas olarak ortalamadadır.

A-die:

Turbox sanki... OC olmaz. Cas hakkında bilgim yok.

SK Hynix:

DJR&D-Die:

çok iyi RAM'lerdir. SK Hynix'in en iyi RAM çipidir. Gerekse MHz gerekse cas değeri olsun çok çok iyidir.

CJR&C-die:

DJR&D-Die ile aynıdırlar. Belki MHz düzeyi daha az olabilir.

JJR-C-die:

Çok iyi değildir ama... Güzel, fena olmayan MHz OC'si ve cas değerlerine sahiptir. Türkiye'de çok yok diye biliyorum.

MFR&M-die:

Her özelliği ortalama olan çiptir. Aynı şekilde nadir çıkan çiplerdendir.

Nanya:

Ve geldik iğrenç kesinlikle OC için önerilmemesi gereken çöp bir çip.

B-die:

Berbat ötesi bir model. OC olmaz. Birçok problemi vardır. Mavi ekran yemesi an meselesi bozulması an meselesi.

A-die:

Berbat ötesinin de ötesi bir model. OC olmadığı gibi, MHz düşürülürse oh rahatladım diyecek bir model. :D

Genelde bu nanya çipler markası belli olmayan OEM RAM'lerde veya benim en başından beri önermediğim Corsair Vengeance LPX(hepsi değil) RAM'lerde çıkmakta.

B-die RAM'ler çok sayılıdır ve fiyatları çok pahalıdır. Samsung B-die RAM'inizin olduğunu merak ediyorsanız bu listeden bakabilirsiniz:

RAM öneri rehberi gelecektir.

Ek olarak RAM çipinizi ögrenmek için uygulama:

Mutlaka yönetici olarak çalıştırın. EEPROM yazısına tıklatın oradan Read SPD on SMBus deyin orada yazacaktır. 🙂
Hocam DDR5 ram'ler içinde yapar mısın bunu?

Evet hocam kullanıyorum.

Etiketin üstündeki 042 ile başlayan kodu atar mısınız?

@Mansion hocam merhaba. Ben RAM çipimin hangi kalitede olduğunun bilgisini bulamadım. Thaiphoon Burner yazılımından baktım ama rehberdeki gibi bir ifade yok. Sadece çip üreticisinin Hynix olduğu yazıyor. Bir bakabilir misiniz?
Eki Görüntüle 1631075

Bu arada RAM'lerimi 1.45v CL18 4000 MHz'de çalıştırabiliyorum.

Bunlardan sadece CJR veya sadece DJR çıkıyor, daha hangisi olduğunu kararlaştıramadık.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı