DDR5 Bellekler ve Yeni Nesil Intel İşlemciler Beklenmeli mi?

Azeroth

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
DDR5 belleklerin 2019 başına yetişeceği söyleniyor. Yeni nesil Intel işlemcilerin ne zaman geleceğini bilmiyorum.

Programlama dersleri için Linux işletim sistemlerinde sorun çıkarmayacak bir laptopa ihtiyacım var, lakin 10 seneyi aşkın yeni bilgisayar almadım. Almış iken güncel bir cihaz almak isterim.

Sizce beklenmeli mi? Fiyatları tuzlu olur mu? Değer mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
DDR5 belleklerin son kullanıcıya ulaşması 2020'den önce olmaz. 2020 bile iyimser bir tarih.
İşlemciler içinse, Intel zaten yıl içerisinde zibilyon tane çıkarıyor. Seri başına eşdeğer performans farkı minimal. Bütçen ne zaman neye yetiyorsa onu al, pişman etmez.

DDR5 belleklerin son kullanıcıya ulaşması 2020'den önce olmaz. 2020 bile iyimser bir tarih.
İşlemciler içinse, Intel zaten yıl içerisinde zibilyon tane çıkarıyor. Seri başına eşdeğer performans farkı minimal. Bütçen ne zaman neye yetiyorsa onu al, pişman etmez.
Peki DDR4 ve DDR5 arasında farkedilecek boyutta performans farkı olacak mı ?

İNTEL 9. nesili zaten 1 Ekim' de tanıtacak yeni işlemcinin gelmesi çok yakın. Ancak DRR5' ler çok uzun zaman sonra gelecek beklenmeye değmez. Bence daha 3 senesi var, DDR4' ler bile anca yaygınlaştı.
Fark olacağı kesin ancak maliyeti de bir güzel olacaktır :).

Peki DDR4 ve DDR5 arasında farkedilecek boyutta performans farkı olacak mı ?

Onu ben bilemem, son kullanıcıya (bizlere) sunulduğu zaman test edip görürüz ancak. Şimdilik sadece söylentiler var etrafta işte 4200Mhz ile çalışacak falan diye...

Şu anda bile ddr4 ramlar yüksek mhz hızları destekliyor ama intel işlemciler desteklemiyor.Bence ddr5'in çıkmasında önce intel daha yüksek mhz'li ramlara destek vermeli.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı