DDR5 ve AM5'e geçilir mi?

Friedhelm

Hectopat
Birkaç gün sonra kasıma giriceğiz, DDR5 çıkalı neredeyse 2-3 yıl oluyor. AM5 de çıkalı bayağı oluyor, bunlar ilk çıktığında stabilizasyon, crash ısınma gibi bir sürü sayamadığım hatası vardı. Bunlar düzeldi mi? Artık geçme zamanı geldi mi?

Ryzen 8000 serisi kapıdayken hayır. Sıfırdan alınacaksa 7500F ile giriş yapılır ama elde düzgün bir DDR4 sistem varsa biraz daha beklenmeli.

Hocam yani beklemeli mi diyorsun? Bende tam 7900x3D alacaktım sıfır olarak DDR3'ten gececektim.

DDR3'ten geçeceksen eyvallah ama acil bir durumun yoksa bekle 8000 serisini.

Hocam tahmini ne zaman gelcegine baglı 2024 basına kadar bekleyebilirim, kafamda şöyle bir şey dizmek vardı; sizce + - si nedir?

1698584392311.png

Son düzenleme:
DDR3'ten geçeceksen eyvallah ama acil bir durumun yoksa bekle 8000 serisini.

Hocam bu konu özelinde söylemiyorum ama forumda yazdıkların çok çelişiyor birbiriyle o yüzden senin yanıtlarına güvenmeyi pek mantıklı bulmuyorum.

Ayrıca 7000 serisi alıp 8000 çıkınca satıp yükseltmek gayet mantıklı Kara Cuma güzel bir indirime girerse özellikle.

Hocam bu konu özelinde söylemiyorum ama forumda yazdıkların çok çelişiyor birbiriyle o yüzden senin yanıtlarına güvenmeyi pek mantıklı bulmuyorum.

Ayrıca 7000 serisi alıp 8000 çıkınca satıp yükseltmek gayet mantıklı Kara Cuma güzel bir indirime girerse özellikle.

Ne alakası var gayet tutarlı yazdıklarım.

Kısaca dediğim eğer çok eski bir cihaza sahipsen ya da hiç bilgisayarın yoksa DDR5'e 7500F ile tabandan girebilirsin buraya kadar tamam mıyız? Güzel.

Eğer elinde düzgün bir DDR4 var ise (Ryzen 5000, Intel 12. nesil vb.) DDR5'e geçmek için Ryzen 8000 serisinin çıkışını beklemek daha mantıklı.

Peki bunlar neden? Anakartların frekans desteği olsun, RAM'lerin gelişimi olsun, işlemcilerdeki IPC artışı olsun bir sokette zamanla daha iyileşir ve fiyatlar da dolar bazında aşağı ivmelenir.

Ne alakası var gayet tutarlı yazdıklarım.

Kısaca dediğim eğer çok eski bir cihaza sahipsen ya da hiç bilgisayarın yoksa DDR5'e 7500F ile tabandan girebilirsin buraya kadar tamam mıyız? Güzel.

Eğer elinde düzgün bir DDR4 var ise (Ryzen 5000, Intel 12. nesil vb.) DDR5'e geçmek için Ryzen 8000 serisinin çıkışını beklemek daha mantıklı.

Peki bunlar neden? Anakartların frekans desteği olsun, RAM'lerin gelişimi olsun, işlemcilerdeki ıpc artışı olsun bir sokette zamanla daha iyileşir ve fiyatlar da dolar bazında aşağı ivmelenir.

Daha geçenlerde benim konum altına 1080p için RTX 4070 almanın gereksiz olduğundan hele bir de R5 5600 ile kullanmanın saçma olduğundan (ki doğru buna lafım yok) bahsetmiştin fakat şimdi görüyorum birebir aynısını sen yapıp profilinin altına yazmışsın. Senin lafınla hareket etmek uçurumdan atlamaktan farksız şu saatten sonra, şayet Ryzen 7000 serisine geçsen şaşırmam :)

Benim 7000 serisine geçmemim sebebi RTX 4060 Ti ile R5 5600 darboğaz yapıyor, PCI Express 3.0 arayolu olduğu için bende tam verimde alamıyorum çoğu oyunda crash yiyip takılmalar yaşıyorum. Eğer 8000 ile anakartlarda güzel bir sıçrama olursa anakartta değiştirilebilir 2 yıl sonra falan PCI Express 5.0 ekran kartları gelirse.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı