DDR5'e gerek var mı?

capslck

Decapat
Yer
Tunceli
Daha fazla  
Meslek
İşletmeci
RT 3080 Ti- 12700k sistem toplamak istiyorum. Acaba DDR5'lik toplasam DDR4 ile pek bir fark olur mu? YouTube'dan batığım kadarıyla hiçbir FPS farkı yok gibi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Toplayacağınız sistem iyi bir sistem olacak gibi. Muhtemelen uzun yıllar kullanılabilir sizin de böyle bir hayaliniz mevcut ise uzun ömürlülük açısından DDR5 daha iyi olur diye düşünüyorum.

Çok mühim biri değilsen ve mühim işlerle uğraşmayacaksan gerek yok. DDR4 işini görür.
Bu arada,
EĞER CEVABIM SORUNUNU ÇÖZDÜYSE "ÇÖZÜM" OLARAK İŞARETLEMEYİ UNUTMA!

Niye geçilmesin arkadaşlar ne alaka? Ben olsam kesinlikle DDR5 sistem toplardım. Şahsen sistemimde DDR5.
Bende senin yazdığınla arada kaldım acaba hangisini alsam diye, DDR5 seçtim ve iyi ki seçmişim.
Ekran kartı değiştirmeden bile DDR4 sistem ile DDR5 sistem arasında 2K çözünürlükte 60 FPS daha fazla alıyorum.
Ha bunun yanında Gen4 SSD şiddetle tavsiye ederim. 12700K işlemci çok iyi bir seçim. Çok stabil ve ısınma sorunu yok.

Ortalama 20-25FPS gibi bir fark olur tabii kullanacağınız RAM'e de bağlı. Şu anda XMP sıkıntısı dışında başka bir sorunu yok. Değerleri manuel girmeniz gerekiyor en azından ben 6400'e öyle çıkabildim, XMP ile yükselttiğimde oyunlardan atma sorunu yaşıyordum. Güncel bir sistem toplayacaksanız DDR5 tercih etmeye çalışın, ama yok bütçe olarak zorlayacaksa ve mevcut RAM'leriniz yeterliyse öyle de devam edebilirsiniz. Bir zamanlar DDR3'ten 4'e geçişte de hiç gerek yok diyen bir grup vardı, bir süre sonra tamamı geçti. Yani bu biraz bütçe ve ihtiyaçla doğru orantılı, şimdi ya da sonra sonunda herkes DDR5'e geçecek. Ne yazık ki şu an yeni bir teknoloji olduğu için fiyatları uçuk durumda.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ortalama 20-25FPS gibi bir fark olur tabii kullanacağınız RAM'e de bağlı. Şu anda XMP sıkıntısı dışında başka bir sorunu yok. Değerleri manuel girmeniz gerekiyor en azından ben 6400'e öyle çıkabildim, XMP ile yükselttiğimde oyunlardan atma sorunu yaşıyordum. Güncel bir sistem toplayacaksanız DDR5 tercih etmeye çalışın, ama yok bütçe olarak zorlayacaksa ve mevcut RAM'leriniz yeterliyse öyle de devam edebilirsiniz. Bir zamanlar DDR3'ten 4'e geçişte de hiç gerek yok diyen bir grup vardı, bir süre sonra tamamı geçti. Yani bu biraz bütçe ve ihtiyaçla doğru orantılı, şimdi ya da sonra sonunda herkes DDR5'e geçecek. Ne yazık ki şu an yeni bir teknoloji olduğu için fiyatları uçuk durumda.
Dostum anakarta otomatik profil seçme kısmı yok mu Asus da?
MSI anakartlarda var. CL ve Mhz değerine göre profil seçip stabil kullanabiliyorum. 5600 bellek benim ama 6000Mhz tek seferde çıktım. Sizin orjinal Mhz değeriniz nedir?

Dostum anakarta otomatik profil seçme kısmı yok mu Asus da?
MSI anakartlarda var. CL ve Mhz değerine göre profil seçip stabil kullanabiliyorum. 5600 bellek benim ama 6000Mhz tek seferde çıktım. Sizin orjinal Mhz değeriniz nedir?
Xmp'den kastım otomatik profildi zaten. Xmp 1 de de 2 de de maalesef oyunlarda yarım saatlik bir süre sonunda atma sorunu oluyor. Her iki profil de 6400 e çıkarıyor ama stabilite sorunu oluyor. Normal de DDR 5 lerin standart hızları 4000 ya da 5000Mhz diye biliyorum. Ben deki ramler 6400mhz. Ben de manuel olarak çıkarttım.

Geri
Yukarı