UPS'ye gerek var mı?

MelihGkk

Decapat
Merhaba,

Oturduğum semtte elektrik kesintisi oluyor. Yani fazla olmasa da oluyor. UPS cihazım vardı, kendim akü değiştirirken anakarta tornavida değmesi sonucunda bozdum. Şu an aynı model 1500 2000 TL bandında. Şu an kredi kartını ödemekten bıktığım için yeni UPS alacak hiç gücüm yok ama sisteme de korkuyorum bir şey olacak diye. Sistem özellikleri;

ASUS Prime B550M a Wi-Fi
High Power 600W 80+ Gold performance gd.
M.2 ve SSD var sadece HDD bulunmuyor sistemde.
Sapphire Pulse RX5700.

Schneider akım korumalı priz mevcut.

Yani korkum şu sistem parçaları kötü değil ama korkum var elbet bir sorun olmasından sizce UPS almaya gerek var mı? Teşekkürler şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Alınması lazım, kesintinin tek çözümü UPS. Ama durum da yoksa sıkıntıya girmeye gerek yok.

Konuna ek olarak ben de bir şey sorabilir miyim, priz şart mı ben de sizin gibi düşünüp UPS satın aldım Powerfull marka da priz de alsam mı?
UPS yıldırıma karşı korumuyor sanırım düşük yüksek voltaja karşı koruyor. Tek seferlik priz koruyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Son düzenleme:
UPS varsa şart değil. UPS yüksek voltaj koruması da yapar.

Anakartın B550 buyuk ihtimalde ani elektrik kesintileri için kendi icinde önlem vardır buna akim korumada yardım eder ama dediğin gibi çok oluyorsa benim fikrimce alman lazım bir ara bizim orada da oluyordu sürekli mecbur kaldım aldım. Daha çok PS5 de skıntı yasiyordum harici hard disk bağlantım yüzünden şimdi sıfır sıkıntı.
Almak istersen de şu an kullandıgım bu bunu alabilirsin.

Konuna ek olarak ben de bir şey sorabilir miyim, priz şart mı ben de sizin gibi düşünüp UPS satın aldım powerfull marka da priz de alsam mı?
UPS yıldırıma karşı korumuyor sanırım düşük yüksek voltaja karşı koruyuor. Tek seferlik priz koruyordu yanlış hatırlamıyorsam.

Ben kullanıyorum akım korumaya bağlıyorum UPS'i kesin bir şey olur diyemiyorum ama akım korumalar aşırı pahalı değil önlem almaktan skıntı çıkmaz bütçeniz varsa alın.

Anakartın B550 buyuk ihtimalde ani elektrik kesintileri için kendi icinde önlem vardır buna akim korumada yardım eder ama dediğin gibi çok oluyorsa benim fikrimce alman lazım bir ara bizim orada da oluyordu sürekli mecbur kaldım aldım. Daha çok PS5 de skıntı yasiyordum harici hard disk bağlantım yüzünden şimdi sıfır sıkıntı.

Ben kullanıyorum akım korumaya bağlıyorum UPS'i kesin bir şey olur diyemiyorum ama akım korumalar aşırı pahalı değil önlem almaktan skıntı çıkmaz bütçeniz varsa alın.

Hocam 2 PC de ne kadar süre kullanım sunuyor?

Bir de şey fark etmez değil mi önce UPS ana prize sonra uzatma prizi UPS'nin üstüne olacak şekilde olmasına gerek yok?
Bende uzatma prizi ana prize UPS'm uzatma prizine bağlı.
Bir sıkıntı çıktığında direk elektrik uzatmadan geleceği için çekiniyordum fark etmez değil mi?

Hocam 2 PC de ne kadar süre kullanım sunuyor?

12 dakika falandır.
Bende 1500VA var modem PC 35 dakika görmüştü ilk aldığımda bayağıdır elektrik gitmiyor ömrü azalmıştır belki akünün.

Hocam 2 PC de ne kadar süre kullanım sunuyor.

Ben RTX 3070 i5 10600K var 2K Ultra Valhalla oynarken elektrik kesildi 20 dakika oynadım sonra bir şey olur diye oyunu kapadım 10 dakikada masaustunde dolastım 30 dakkika kapanma olmadı sonra kendım kapadım.
2 PC hiç denemedim.
Ama şoyle bir şey denedim gücünü soracak olursan TV + PS5 +PC 2 sinedede oyun açıkken kapanma gibi bir sorun olmadı.

Bir de şey fark etmez değil mi önce UPS ana prize sonra uzatma prizi UPS'nin üstüne olacak şekilde olmasına gerek yok?
Bende uzatma prizi ana prize UPS'm uzatma prizine bağlı.
Bir sıkıntı çıktığında direk elektrik uzatmadan geleceği için çekiniyordum fark etmez değil mi?

12 dakika falandır.
Bende 1500VA var modem PC 35 dakika görmüştü ilk aldığımda bayağıdır elektrik gitmiyor ömrü azalmıştır belki akünün.

Bir şey olur ya da olmaz diyemem ama kendi kullanım şeklimi söylüyeyim hiç sıkıntı yaşamadım
Akım koruma odanın ana prizine UPS de akım korumaya bağlı ikimizde gerçi aynı şekilde bağlıyoruz mantıklı olan o zaten
UPS'nin arkasina akım korumayı bağlayınca akım korumanın bir mantıgı kalmaz normal uzatma bağla sonuçta UPS de akım koruma görevi görüyor
Biz akım korumayı direk prize takınca upsn akımını koruyoruz UPS taktıgımiz cihazlarida UPS koruyor

Merhaba,

Oturduğum semtte elektrik kesintisi oluyor. Yani fazla olmasa da oluyor. UPS cihazım vardı, kendim akü değiştirirken anakarta tornavida değmesi sonucunda bozdum. Şu an aynı model 1500 2000 TL bandında. Şu an kredi kartını ödemekten bıktığım için yeni UPS alacak hiç gücüm yok ama sisteme de korkuyorum bir şey olacak diye. Sistem özellikleri;

ASUS Prime B550M a Wi-Fi
High Power 600W 80+ Gold performance gd.
M.2 ve SSD var sadece HDD bulunmuyor sistemde.
Sapphire Pulse RX5700.

Schneider akım korumalı priz mevcut.

Yani korkum şu sistem parçaları kötü değil ama korkum var elbet bir sorun olmasından sizce UPS almaya gerek var mı? Teşekkürler şimdiden.

UPS'nin özelliği voltaj regülatörü ve akü bulundurmasıdır.
Akım korumalı priz sadece yıldırım düşmesi gibi yüksek akımda sigorta gibi pasif olarak gücü keser. Dalgalanma ya da düşük voltajda hiç bir koruma sağlamaz.

UPS dışında aküsü olmayan voltaj regülatörü de alınabilir, ilginç bir şekilde Sosyal'de kimsenin bundan haberi yok:

Voltaj regülatörü yani düzenleyici fiyatları aküsüz oldukları için gayet uygundur. Bilgisayar ya da buzdolabı/kombi gibi ev aletleri için asıl bundan almanız gerekli.
Hem UPS, hem voltaj regülatörü içlerinde yüksek akıma karşı sigorta bulundurur, 1 girişe 2-3 çıkış verir.

UPS ve voltaj regülatörü için VA (Volt Amper) cinsinden kapasite ölçüsü kullanılır. 1000 VA = 600 Watt güce denk gelir.
Burada link verilen PTT AVM başlık kısmını bilmeyen birisi yazmış, 1200 Watt değil 1200 VA olacak.

Normal ev bilgisayarı, monitör, modem vs tüm parçalara 600 Watt fazla fazla yeter. Daha çok bilgisayar varsa ya da güçlü ekran kartları kullanılıyorsa 1500-2000 VA bir model daha iyi olur. Kapasite arttıkça fiyat artar, beraberinde ısınma olur ve soğutma için fan çalışır, o da ses yapar.

Geri
Yukarı