UPS'ye gerek var mı?

@Selçuk Sümengen kimsenin haberi yok da ne demek? Regülatör kesintiye karşı korumaz. Line İnteraktif modellerde 0,6 ile Watt değeri bulunabilir. Online modellerde ise 0,8/0,9 ile çarpılarak bulunabilir. Modele göre bakmak daha iyi olur. Akım korumalı prizler içinse dediğiniz doğru. Galiba konulara yeterince bakmamışsınız. Yanlış yazanlar olabilir fakat kimsenin haberi yok demek yanlış. @Yeni Teknik Sembol gibi bilgili hocalarımız da var.

@Selçuk Sümengen kimsenin haberi yok da ne demek? Regülatör kesintiye karşı korumaz. Line İnteraktif modellerde 0,6 ile Watt değeri bulunabilir. Online modellerde ise 0,8/0,9 ile çarpılarak bulunabilir. Modele göre bakmak daha iyi olur. Akım korumalı prizler içinse dediğiniz doğru. Galiba konulara yeterince bakmamışsınız. Yanlış yazanlar olabilir fakat kimsenin haberi yok demek yanlış. @Yeni Teknik Sembol gibi bilgili hocalarımız da var.
Beni yanlış anlamayın doğru yanıt yazanları kastetmiyorum
Ama sizin de cevapladığınız bir çok başlıkta voltaj dalgalanması ve kesintiler için sadece akım korumalı priz öneriliyor.
Bu çok büyük bir hata, o prizler dalgalanmada korumazlar, o prizler sadece yüksek akımda pasif koruma içindir.

UPS'nin bilgisayarı koruması da akü sayesinde değil içindeki voltaj regülatörü sayesindedir. Akü kesintide kapanmadan belli süre dayanmayı sağlar.
Koruma kısmını sadece voltaj regülatörü yapabilir. Aküsüz olan düz düzenleyiciler de var, daha uygun fiyatlı olduğu için bu şekilde soranlara önce bunları önermelisiniz. Kapanmadan açık kalması içinse akülü UPS demelisiniz.

Bu konuda 1 ayda 7-8 ayrı mesajda, hepsinde uzun uzun bilgi veren mesajlar yazdım. UPS Line Interactive ve Online farkını ve hesaplama yöntemlerini de anlattım.
Sosyal'de kimse eski mesajlara bakmadan aynı soruları tekrar tekrar soruyor. Bu konuda bir ilerleme elde etmek için üç ayrı aletin farkını doğru şekilde belirterek kullanıcıları doğru bilgilendirmeliyiz.

Moderatör olarak sizin de buna dikkat etmenizi beklerim.

Benim akım korumalı prizler için pek çok mesajımı bulabilirsiniz. Özellikle yapmışımdır. Akım korumalı prizler içinde bulunan varistör sayesinde yüksek voltaj koruması yaparlar. Bazı modellerde ise daha kapsamlı devre ve sigorta da bulunabilir. APC, Tunçmatik de bunlara örnek. Kesintiler içinse tek çözüm UPS kalıyor.

Benim akım korumalı prizler için pek çok mesajımı bulabilirsiniz. Özellikle yapmışımdır. Akım korumalı prizler içinde bulunan varistör sayesinde yüksek voltaj koruması yaparlar. Bazı modellerde ise daha kapsamlı devre ve sigorta da bulunabilir. APC, Tunçmatik de bunlara örnek. Kesintiler içinse tek çözüm UPS kalıyor.
Elbette kesintide korusun diye mecbur bir akülü sistem gerekli.
Ancak arada aküsüz sadece voltaj regülatörü diye bir seçenek de var:
Bundan sonra özellikle akım korumalı soranlara bunlardan bahsederseniz, ya da UPS'yi çok pahalı bulanları bilgilendirirseniz doğru yapmış olursunuz.

Tekrar edeyim, sonuçta UPS içinde hem voltaj regülatörü, hem de akü bulunur. Tek başına voltaj regülatörü dalgalanmalardan koruduğu için sistem için, ya da kombi/buzdolabı gibi aygıtlar için güvenlik sağlar.

Elektronik aygıtlarda ve bilgisayarda bizim için en önemli şey voltajın tam doğru gelmesidir. Dalgalı, düşük, aşırı yüksek voltaj aygıtları bozar. Voltaj regülatörü bunu engeller ve uygun fiyatla koruma sağlar.

Fazladan UPS (Line Interactive ya da Online) daha hassas HDD gibi parçaları ve hastanelerde yoğun bakım yatağı gibi çok ciddi parçaları tüm olasılıklardan korumak içindir.

Bu arada hem voltaj regülatörü, hem de UPS'ler içlerinde yüksek akıma karşı değişebilir sigorta bulundurur ve 2-4 arası priz çıkışlı olurlar.

Bunları zaten biliyorum. İmkanı olmayan insanlar en azından yüksek voltaj koruması için akım korumalı priz alabilir. Zaten kesintinin çaresinin UPS olduğunu da belirtiyoruz. Akım korumalı priz içinse zaten çoğunlukla APC veya Tunçmatik tavsiye ediliyor. Regülatör ise voltaj dengeleme yapar. Farklı cihazlar için de regulatör tipleri var. İsteyen olursa tavsiyeler gelir.

Yanlış bilgi
Bunları zaten biliyorum. İmkanı olmayan insanlar en azından yüksek voltaj koruması için akım korumalı priz alabilir. Zaten kesintinin çaresinin UPS olduğunu da belirtiyoruz. Akım korumalı priz içinse zaten çoğunlukla APC veya Tunçmatik tavsiye ediliyor. Regülatör ise voltaj dengeleme yapar. Farklı cihazlar için de regulatör tipleri var. İsteyen olursa tavsiyeler gelir.
Akım korumalı prizdeki yüksek voltajın anlamı sadece yıldırım düşmesi gibi durumlarda geçerlidir. O yüzden bu kadar ucuza satılıyor. Görünen o ki siz de tam olarak bilmediğinizden hata yapıyorsunuz.

Kaç kez yazdım yukarıda ama tekrar tekrar yazayım:
Bizim çekindiğimiz sorun 210-230 Volt arası olması gereken voltajın örneğin 150 Volt gibi çok düşük ya da 280 Volt gibi yüksek ama bir yıldırım düşmesi kadar yüksek olmadığı durumlardır. Bu tür dalgalı voltajlarda akım korumalı priz korumaz. Çünkü içinde öyle bir sistem yok, yıldırım düşmesinde basitçe evlerdeki sigorta gibi devreyi kapatır ve sistemi korumuş olur. Diğer voltaj dalgalanmalarında sıfır etkisi vardır.

Umarım anlatabilmişimdir.

UPS
konusuna gelince:
UPS'lerde voltaj regülatörü sürekli devrededir, Line Interactive ya da Online olsun voltajı 210-230 Volt arası tutan parça içindeki voltaj regülatörüdür. Fazladan Line Interactive modeller kesintide saliselik gecikmeyle aküden besleme sağlar, diğer türü sürekli kendi içinden geçirip besleme yapar.

Yani UPS aslında bir voltaj regülatörü + akülü sistemdir

Voltaj regülatörü olarak satılanlar ise UPS'lerden daha ucuzdur. UPS gibi voltajı dengeleme işi yapar.

Sizin konuya hakim biri olarak insanlara öncelikle voltaj regületörü önermeniz gerekli. Asla yüksek akım korumalı prizi kesintide korur dememeniz gerekli. Prizlerin her işe deva olduğu sanılıyor, oysa değiller.

UPS'de pahalı bulunuyorsa daha uygun fiyatla voltaj regülatörü alınabilir.

Zaten gerekli olan voltaj regülatörüdür.

UPS fazladan akü bulunduran bir voltaj regülatörü sistemidir.

Anlaşılmadıysa bir daha yazabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sigortalar voltaj koruması yapmaz. Kısa devre ve değerine göre akım koruması yapar. Hatta voltaj yükselirse akım azalır. Yüksek gerilim hatları da zaten akımı azaltıp tel çapını düşürmek için varlar. Sigorta üzerindeki voltaj değeri dayanabilecegi voltajı ifade eder. İşin endüstri kısmına gidilirse pek çok koruyucu eleman var. Ben gerçekte elektrik teknikeriyim.

Sigortalar voltaj koruması yapmaz. Kısa devre ve değerine göre akım koruması yapar. Hatta voltaj yükselirse akım azalır. Yüksek gerilim hatları da zaten akımı azaltıp tel çapını düşürmek için varlar. Sigorta üzerindeki voltaj değeri dayanabilecegi voltajı ifade eder. İşin endüstri kısmına gidilirse pek çok koruyucu eleman var. Ben gerçekte elektrik teknikeriyim.

Baştan beri voltaj regülatörünü UPS yerine önermenizden bahsediyorum.
Çünkü UPS'nin de voltaj regülatörü + akülü bir sistem olduğunu size anlatmaya çalıştım.
Hiç bir yerde sigorta voltaj koruması yapar gibi bir cümlem geçmedi.

Akım korumalı prizlerin çok basit bir sistem olduğunu, evlerdeki sigorta gibi atarak yıldırım düşmesi gibi çok yüksek voltajlarda akımı kestiğini anlattım.

Yener Bey değil mi? Profilde isim yazmıyor, ondan soruyorum.
Yazdıklarımı tam olarak okuyun lütfen. Anlaşılmayacak bir şey yok. Bilgiçlik taslamıyorum, bazı şeyleri yanlış biliyor olabilirsiniz, doğrusunu öğrenmek bir erdemdir, kimseyi küçültmez alçaltmaz.

Ben regülatör falan tavsiye etmedim. Sigorta voltaj koruması falan yapmaz. Gerçekten yanlış bildiğim bir şey söyleseniz elbette takdir ederim. Aksine regülatörden bahseden de sizsiniz hocam. Neyse konuyu fazla dağıttık. İsterseniz farklı bir konu açabilirsiniz. Orada da konuşabiliriz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben regülatör falan tavsiye etmedim. Sigorta voltaj koruması falan yapmaz. Gerçekten yanlış bildiğim bir şey söyleseniz elbette takdir ederim. Aksine regülatörden bahseden de sizsiniz hocam. Neyse konuyu fazla dağıttık. İsterseniz farklı bir konu açabilirsiniz. Orada da konuşabiliriz.
Yanlış bildiğiniz şey:
UPS'nin de bir voltaj regülatörü olduğunu bilmiyorsunuz.
Bizim voltaj dalgalanmasından korumamız lazım sistemi.
Bunun için de ilk seçenek voltaj regülatörü almak.
İkinci seçenek UPS almaktır.

Oysa siz ısrarla voltaj regülatörü korumaz diyorsunuz.
Asıl derdimiz kesintiler değildir voltaj dalgalanmasıdır.
Kesintiler ampulü açıp/kapatmak gibidir.

Sanıyorum, tam okumadan çok hızlıca bakıyorsunuz yazılanlara. Ben de her zaman uzun yazarım. Oradan yazmadığım şeyleri bana mal ettiniz ve baştan beri ne dediğimi anlamadınız.

Regülatörü ben tavsiye edin diyorum.
Çünkü ihtiyacımız olan şey regülatör.

UPS de bir regülatördür, fazladan içinde akü bulundurur.
Sigortayla benim hiç bir ilgim yok, onu siz kattınız konuya. Hızlı ve yanlış okumanın sonucu galiba.

Tehlikeli olan kesinti değildir voltajın dalgalı olmasıdır. O yüzden Voltaj regülatörü ya da UPS kullanılması gerekli.

O yüzden voltaj dalgalanması/kesinti yüzünden elektronik aletlerini ve bilgisayarlarını korumak isteyenlere daha uygun fiyatlı olduğu için voltaj regülatörü tavsiye etmeli.
Bunun yanına kesintide açık kalması ve fazladan koruma için de UPS (duruma göre Online modeller) açıklanarak önermeli.

Baştan sonra tüm başlıkta aynı şeyi 5 kez yazmışım.

Yeni konular

Geri
Yukarı