DDU sonrası bilgisayar görüntü vermemeye başladı

Bedirates

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Tekirdağ
Merhaba,

İki gün önce bilgisayarım 640x480 çözünürlükte açıldı. Görüntü ayarlarına yöneldim ama çözünürlük ayarı kilitliydi. Değişiklik yapamıyordum. Ekranı kapatıp bilgisayarı yeniden başlatma, soketi tak-çıkar gibi islemler yapmama rağmen hem sorun devam etti hem de BIOS ekranının (Sistemin ilk açılışta markasının gözüktüğü açılış öncesi siyah ekran) görünmediğini fark ettim. Driverdan kaynaklı bir hata olduğunu düşünerek "DDU" ile driverı güzel bir şekilde sildim lakin sistem kendini yeniden başlattıktan sonra bir daha ekrana görüntü gelmedi. Her seferinde monitör "Sinyal yok" uyarısı verdi.

Ekran kartını söküp takmak, PCI-e bağlantı noktalarını silgi ile silmek, BIOS pilini çıkartıp takmak, RAM yuvalarına farklı RAM'ler takarak teker teker demek gibi yollar denedim. Bu arada şüphemin yoğunlaştığı bileşen ekran kartı. Buna kanıt niteliğinde bir delil de bilgisayarı açıp belli bir süre bekledikten sonra klavye kısayolundan bilgisayarı kapatma komutu verdiğimde sistemin kapanmasıydı. Ayrıca kasanın üzerindeki sistem aktivite ışığı da gayet normal gibiydi.

Yardımcı olur musunuz? Nasıl bir yöntem denemeliyim? Tavsiyeleriniz nelerdir? Ekran kartını fırınlamak mantıklı bir çözüm yolu olabilir mi?
Teşekkür ederim.

Bu yüzden DDU kullanmıyorum...

BIOS'u sıfırlayın ve bilgisayara format atarak temiz kurulum gerçekleştirin. DDU ile sildikten sonra ekran gelmesi için Microsoft otomatik Driver yüklüyor hatalı kurulum yapmış olabilirsiniz.

Arkadaş BIOS'u sıfırlamış.

BIOS'u sıfırlayın ve bilgisayara format atarak temiz kurulum gerçekleştirin. DDU ile sildikten sonra ekran gelmesi için Microsoft otomatik Driver yüklüyor hatalı kurulum yapmış olabilirsiniz.
BIOS'u sıfırladım. Lakin ekrana görüntü gelmediğinden hicbir sey yapamıyorum.
Pili çıkarıp takmak biosu her zaman sıfırlamaz. Jumper ile sıfırlaması gerek.
Tekrar deneyeceğim.

BIOS'u sıfırladım. Lakin ekrana görüntü gelmediğinden hicbir sey yapamıyorum.

Tekrar deneyeceğim.
Pili çıkarman BIOS sıfırlamaz. CMOS pinlerine kısa devre yapman lazım.

Ben de konu açmıştım 3-4DEFA BIOS pili RAM ve 24'lu pinleri çıkarıp taktım yarım saat kadar bekletip, çalıştı ama sende nasıl olur bilemem

Denedim ama bir değişiklik olmadı. Yeni ekran kartı sipariş ettim. Bir de onunla deneyeceğim.
Malesef ekran kartımın arızalandığını öğrendim. Yeni ekran kartı takınca ekrana görüntü geldi. Yardımcı olan, fikrini belirten herkese teşekkürler. Sorunum çözüldü.
Malesef sorun ekran kartımdaki arızadan kaynaklı olduğunu öğrendim. Yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Yeni ekran kartı takarak sorunum çözüldü.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı