Death Stranding alınır mı?

Oyun tek kelimeyle efsane bir yapım ama her şeyin pata küte aksiyonun bol olduğu oyunları seviyorsanız bu oyun size göre değil çünkü çok yavaş ilerliyor. Bu kötü bir şey değil bana göre ama kişiden kişiye değişir. İndirimde alırsanız iyi olur onun dışında o satıcı puanı yüksek olan mağazalardan hesap alabilirsiniz.

Çok iyi bir oyun ama herkese göre değil. Aşağıdaki incelememde anlatmıştım, yardımı olabilir. Başka sorun varsa sorabilirsin.
  • Müzikler çok çok iyi. Oyunun kendi OST'u da Kojima'nın başkalarına ait seçip koyduğu müziklerde. Oyunun başında çalan "Don't Be So Serious" ile oyunun geçtiği evrenin duygusunu iliklerime kadar hissettim. Bambaşka bir şeydi. Bu kadar başarılı ve uyumlu müziklere neredeyse hiç denk gelmemiştim. Ayrıca Low Roar mü-kem-mel bir grup.​
  • Ara sahneler, sinematografi mükemmel. Kojima'dan başka bir şey beklenemezdi. O kadar iyiler ki genellikle oyunlarda pek değinmediğimiz oyunculuklara değinme imkânı veriyor. Die-Hardman'in oyununun sonunda Sam ile olan diyaloğundaki oyunculuk Oscar alır. Açın, izleyin. Mükemmel.​
  • Hikâye kurgusu çok iyi. Bakın harbi iyi. Hikâyesini övdüğümüz çoğu işlerin aman aman kurguları yok aslında. Hikâyesini iyi anlatıyor sadece. Oyuna dönersek evreni merak ettiriyor kendini. Daha önce görmediğimiz, Kojima bu nasıl aklına geldi lan dedirten türden ögeleri var. Ama bu hikâyeyi anlatma da zaman zaman yetersiz kalıyor oyun. BioShock oyunları gibi. Başlarda merak duygusuyla oyun akıyor ama ortalarda hem işler karışıyor hem de ne olup bittiğine anlam veremiyorsunuz tam olarak. Bir de bazen 10 dakikada anlatılacak olayı 40 dakikada anlatması var. Bu da işi daha sıkıcı hâle getiriyor. Yine de son saatlerde oyun nirvana çıkıyor. O ana kadar sabredip katlandığınız her şey birbiriyle bağlanıyor. İşler açığa kavuşuyor. "Vay anasını"lı anlar yaşatıyor. Bunların hatrına da sıkıldığınız zamanı görmezden gelebiliyorsunuz.
  • Karakter çeşitliliği pek yok. Hologramları saymazsak -saymaya gerek de duymuyorum- iki elin parmağını ya geçer ya geçmez karakterler. Ama hepsinin bir derinliği, kikâyesi var. Higgs'te pek yok sadece. Ve bu hikâyeler gerçekten çok iyi. Oyuna zenginlik katıyorlar.
  • Gelelim oynanışa. Gelelim zurnanın zırt, zort, her türlü şeyi dediği yere. Oyun yürüme simülasyonu ama sadece yürümekten ibaret değil. Bunu olabildiğince çeşitlendirmeye çalışmışlar. Güzel de yapmışlar, bunu takdir ediyorum. Ama oyunda şöyle bir şey var. Gittiğiniz her bölgeyi "kiral ağ" denen bir şey bağlıyorsunuz. Bunun hikâyesel değil oynanışa etki eden kısmını anlatacağım. Bunu yaptığınız zaman diğer oyuncuların o bölgedeki yapılarına vs. erişebiliyorsunuz. Jeneratörlerine, sığınaklarına, araçlarına, ortak dolaba bıraktıkları eşyalara vs. Onlar da sizinkine erişebiliyor bu arada. Oyunu çok kolaylaştırıyor bu durum. Oyunun ilk zamanlar oyuna olumlu etkisi olabilir bu olayın. Dünya bomboş, birlikte bir şeyler yapıyorsunuz. Güzel fikir yani. Ama şu an? Adamlar otoban yapmış anasını satayım, orası dururken iki saat yol mu gidilir? Oyundaki mücadele duygusu büyük ölçüde azalıyor. Ve oynanış sıkıcı bir hâl alıyor. Oyunun en zevkli yerleri yeni bir bölgeye kiral ağı bağlamak için gittiğiniz zamanlar. Ekipmanlarınızı kullanıyorsunuz, taktik yapıyorsunuz vs. Son bir şeye daha değinip kapatayım burayı, fazla uzadı. Boss savaşlarının görselliği, atmosferi falan çok güzel. Ama kombat bunu karşılayacak seviyede değil. Harcanmış bir potansiyel görüyorum burada.
  • Açık dünyası var. Yine temel mantık kargo falan taşımaya dayalı. Oynanıştan zevk alan buyurabilir. Ben pek bunlara bulaşmadan, ana hikâye ilerledim. Pek yorum yapamam bunun için.
  • Herhangi bir optımizasyon sorunu, bugla vs. karşılaşmadım.
  • İndirimlerde 200 TL'ye kadar düşüyor. Bu paranın hakkını verir. Ama herkese hitap etmeyen bir oyun. Size göre olup olmadığını oynamadan da tam olarak bilemezsiniz. Biraz riskli bir durum yani. Riski alabilecekler alsın oyunu.
  • Bu oyundan ne beklenmeli ve puanlama kısmına gelelim. Oynanış olmazsa olmazı olanlar pek bulaşmasın bence. Oyunların sinemaya benzemesi kısmını eleştirenleri de üzebilir. Hikâye kurgusu, müzikleri, atmosferi ve sinematografisi çook sağlam. Bu alanda bir şeyler deneyimlemek isteyenler ve en önemlisi sabırlı olan kişiler şans vermeli. Hikâyenin bazen gereksiz uzamasından ve oynanışın herkese gitmeme ihtimalinden dolayı sabır önemli bir etken. Bu sabrın sonunda da daha önce eşine pek rastlamadığınız bir deneyim elde edeceksiniz.
  • 9/10

Geri
Yukarı