Debian dağıtımlardaki “Windows'un yanına kur” seçenekleri nedir?

Primearc

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Matrix
Örnek senaryo olarak Ubuntu yüklediğimizi varsayalım. Disk ayırma kısmına gelince bize üç seçenek geliyor.

1) Windows'un yanına kurun.

2) diskin tamamına kurun.

3) özel seçenek.

2. seçenekle kurmuşluğum var diski tamamen silip hepsini Ubuntu'ya ayırıyor.

3. seçenekle de yapmışlığım var, önceden ayırdığım kısma Ubuntu'yu yerleştiriyorum.

Kafamı karıştıran ise 1.seçenek. Diyelim ki benim Windows için ayrılan bölüm 256 GB ben bu seçeneği seçtiğimde Windows'ta ki bütün boş alanı kendisine mi tahsis ediyor yoksa boş alanın yarısını Windows'a diğer yarısını Ubuntu'ya mı veriyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dual Boot yapıyor, bir diski 4 yere ayırıyor ve oralara kuruyor.

Seçince alanı istediğiniz gibi ayırabiliyorsunuz ancak Debian ile alakalı bir durum değil bu. Ubiquity kurulum yardımcısını kullanan dağıtımlarda mevcut.

1) Windows'un yanına kurun.

Windows'un kurulu olduğu disk bölümünden bir başka disk bölümü oluşturup, buraya Linux kuruyor. Bu durumda Windows disk bölümü azalmış oluyor.

2) diskin tamamına kurun.

Diskteki tüm verileri silip (daha doğrusu disk bölümleme tablosunu sıfırlıyor), diske Linux dağıtımı kuruyor.

3) özel seçenek.

Oluşturduğun ya da oluşturacağın bir disk bölümüne Linux dağıtımı kuruluyor.

Diyelim ki benim Windows için ayrılan bölüm 256 GB ben bu seçeneği seçtiğimde Windows'ta ki bütün boş alanı kendisine mi tahsis ediyor yoksa boş alanın yarısını Windows'a diğer yarısını Ubuntu'ya mı veriyor?

Windows'un kurulu olduğu 250 GB. alandan bir miktar alan alınarak, buraya Linux dağıtımı kuruluyor. Kurulum sırasında Linux dağıtımına ne kadar alan vereceğini seçebiliyorsun.

Şu resimdeki gibi...

SPOILER]]

Geri
Yukarı