Debian vs Ubuntu vs Linux Mint

Genel Kullanım için hangisi?

• Debian 12

Oy: 6 24,0%
  • Ubuntu 23

Oy: 5 20,0%
  • Linux Mint Cinnamon

Oy: 14 56,0%

• Oy verenlerin toplamı
    25
Eksik hissettiriyor.

Xubuntu Core ile Debian XFCE arasında düzenlemez isen bence büyük farklar var. Xubuntu daha kullanışlı ve bir şeylere erişimi çok daha kolay.
Ben kullandım Debian+Gnome birde tema yükledin mi, cillop gibi oluyor. Yenilikçi olduğu için ve programların rahat güncellemesi için manjora'ya geçmiştim. Debian ayarsız geldiği için insanlar sevmiyor.

Ben kullandım Debian+GNOME bir de tema yükledin mi, cillop gibi oluyor. Yenilikçi olduğu için ve programların rahat güncellemesi için Manjaro'ya geçmiştim. Debian ayarsız geldiği için insanlar sevmiyor.

Debian ek ayarlamalar gerektirebiliyor. Ayrıca güncelleme döngüsü de daha yavaş. Ubuntu tabanı daha sık güncelleme alıyor ve sürücü yöneticisi gibi bilmeyen kullanıcının işlerini kolaylaştıran araçlar yüklü geliyor. Ha saf Ubuntu belirli ayarlamalar yapılmadan gene kullanılmaz bence tabii. Ama bunlar debiana kıyasla daha ufak düzenlemeler. Örneğin, terminalden reklam verilmesini sağlayan ayarları ve snap repolarını kaldırıp flatpak kurmak gibi.

Debian ek ayarlamalar gerektirebiliyor. Ayrıca güncelleme döngüsü de daha yavaş. Ubuntu tabanı daha sık güncelleme alıyor ve sürücü yöneticisi gibi bilmeyen kullanıcının işlerini kolaylaştıran araçlar yüklü geliyor. Ha saf Ubuntu belirli ayarlamalar yapılmadan gene kullanılmaz bence tabii. Ama bunlar debiana kıyasla daha ufak düzenlemeler. Örneğin, terminalden reklam verilmesini sağlayan ayarları ve snap repolarını kaldırıp flatpak kurmak gibi.
Ama Ubuntu windowsa benziyor, çok hata veriyor. Kaya gibi Debianı kullanmak varken.

Ama Ubuntu Windows'a benziyor, çok hata veriyor. Kaya gibi Debian'ı kullanmak varken.

LTS o kadar kötü değil. Onu taban alan Linux Mint kullandım uzun süre. Çok memnundum. O zamanlar KDE'yi nasıl kuracağımı ve Cinnamon'u nasıl kaldıracağımı bilmediğimden Manjaro geçmiştim. Öyle bir isteğim olmasa daha uzun süreler kullanırdım Mint'i.

Geri
Yukarı