Debriyaja Basmadan Vites Değiştirince Şanzıman Dağılması Oluşur mu?

Vito_CORLEONE

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Dedemin kangoo 1.5 DCI 2004 model arabası var. Dün acemiliğimden kaynaklı debriyaja basmaya fırsat bulamadım ve sarsıntı olmadan sürtünme olmadan oldukça yumuşak şekilde araba vitesten çıktı. Sonrasında denedim bazı devirlerde boşa atılabiliyor belli hızlarda vites geçiyor şanzıman dağılması gibi sorunlar baş gösterir mi?

Şanzıman dağılmaz, şanzıman dişlisini eritirsin.
Hocam yazdım debriyaja basınca nasıl sessiz ve yumuşak geçiyorsa öyle geçti buna rağmen bir erime söz konusu mu?
Vites geçiş halkası zarar görmüş olabilir. Şanzıman sıkıntısı olabilir.
Hocam tamiri yapılmazsa nasıl sonuçlar doğurur? Ayrıca bazı devirlerde denediğimde vites dişlileri birbirine sürterek ses çıkarıyor.

Belirli devir aralığında aşırı yokuş aşağı ve aşırı yokuş yukarı olmadığınız müddetçe yani şanzımanda yük yok ise debriyaja basmadan vitesten çıkabilir ve vitese geçebilir. Tecrübe ile sabittir. Zaten şanzıman yük altında olsa vitesten çıkmaz ve yine vitese geçmez.

Şanzıman dişlilerinden biri aşınmış olabilir. İşinizi garantiye alın bir servise gösterin. Yolda kalırsınız sonra.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı